התחזית הצפויה להיום ׁ(28.5) במקומות נבחרים: החרמון עד 25 מעלות, טבריה (הכנרת) עד 38 מעלות, חיפה עד 28 מעלות, תל אביב עד 28 מעלות, ירושלים עד 32 מעלות, מצפה רמון עד 33 מעלות, ים המלח עד 41 מעלות ובאילת עד10 מעלות.איפה מומלץ לטייל באזור ירושלים?

 גן לאומי סובב חומות ירושלים

גן לאומי סובב חומות ירושלים (צילום: רינת כהן)
צילום: רינת כהן

יום ירושלים, שנפרש על פני שבוע, מביא איתו הזדמנות מצוינת לטייל בעיר הבירה שלנו, שצופנת בחובה פנינות יופי ואתרים מרתקים הספוגים בהסטוריה רבת שנים. אחד המיוחדים שבהם הוא גן לאומי סובב חומות ירושלים המשתרע על כ-1100 דונם המקיפים את חומות ירושלים וכולל אתרים רבים מעניינים וחשובים כגון: ימין משה, חוצות היוצר, גן בוני החומה, בריכת הסולטן, גיא בן הינום, הר ציון, עיר דוד, נחל הקדרון ועוד.

הגן הוכרז בשנת 1974 מתוך רצון להגן על השטח ההיסטורי והערכי שמסביב לחומות מפני בינוי ופיתוח, לשמור על ייחודה של העיר העתיקה ולאפשר פיתוח השטח לקליטת המוני מבקרים העולים לרגל תוך שמירה על ערכיו ההיסטוריים המיוחדים של המקום.

כדי להגיע למסלול הקצר, אותו ניתן כמובן גם להרחיב, נקודת ההתחלה היא ברחבה העליונה של הסינמטק הירושלמי ברח' דרך חברון. שם תוכלו לראות גם שילוט עם מפה המסביר על הגן הלאומי. יורדים עם השביל לכיוון גיא בן הינום ונהנים משטחי הדשא ופינות הצל הרבות תחת עצי זית וחרוב מרשימים. עם הגעתכם לכביש חוצים אותו בזהירות לעבר ה"חווה בגיא" שהיא נקודת הסיום.

"החווה בגיא" – הינה חווה ללימוד מלאכות חקלאות קדומה שנפתחה לאחרונה בליבה של ירושלים במיזם משותף של רשות הטבע והגנים ועיר דוד. החווה פתוחה באופן חופשי וללא עלות והקהל הרחב מוזמן להגיע וליהנות מאויר הרים צלול כיין באווירה של פעם. בכל ימות השבוע מתקיימות סדנאות רבות בתיאום מראש. בימי שישי ישנה מסורת חדשה בחווה בנוסף לסיורים חווייתיים בה: בירות, חומוס, חברים ומוזיקה טובה (התשלום עבור האוכל והשתיה בלבד).

>> לעוד פרטים על המסלול


עין חנדק

עין חנדק (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

בסמוך לחניית בית החולים הדסה עין כרם, יש מערה גדולה שמלאה במים קרים וניתן לצעוד בה כמה עשרות מטרים ולהרגיש בתוך סצנה של אינדיאנה ג'ונס בחיפוש אחר האוצר האבוד.

סיפור דרך עין חנדק

יש כמה דרכים להגיע לעין חנדק, אסביר על שתיים מהן:

1. דרך קצרה ותלולה שמתחילה ליד היישוב אבן ספיר ומשם יש שביל הליכה תלול בין הקוצים, עד שמגיעים לוואדי. ממש שם בקצה השמאלי ליד עצי התאנה מסתתרת המערה הקרירה.

אחרי שתגיעו אליה, רדו במדרגות לרחבת הבריכה ובצד שמאל תזהו את עין חנדק - מעיין בתוך מערה שנובע בכל ימות השנה.

הכניסה למערה נוחה ומוארת ומיד בהתחלה, תרדו במדרגה אל תוך המים הקרים.

אם תרצו לחקור את המקום פנו ימינה במערה ותוכלו ללכת כעשרות מטרים בעומק של 1.50 ס"מ. רק תוודאו שאתם עם פנס ראש כי לא רואים בפנים כלום.

אחרי שנהנתם, חזרו חזרה באותה דרך.

2. דרך ארוכה ומישורית שמתחילה ליד החניה של בית החולים הדסה (שלרוב די מלאה). בקצה הכביש יש מחסום בולט ושם מחנים (ראו מטה דרכי הגעה).

אחרי שחניתם, תצעדו במישור כ-20 דקות בדרך עפר ברורה עד שתגיעו לוואדי, שם מסתתרת המערה של עין חנדק.

לדרך התלולה: וויז - אבן ספיר, מחנים בכניסה ליישוב

לדרך המישורית: וויז - עין חנדק

>> לעוד פרטים ומסלולים רטובים באזור ירושלים


עין עוזי

עין עוזי (צילום: שרון פלדמן)
צילום: שרון פלדמן

אחד המעיינות המתגמלים בהרי ירושלים והסיבה לכך פשוטה: הליכה קצרה שרובה מוצלת, נוף פתוח של נחל שורק ומעט אנשים שמכירים.

עין עוזי נמצא ביער עמינדב, יער מסודר ומטופח שבאחריות קק"ל, ומומלץ לעצור שם לפיקניק לפני או אחרי הטיול.

אחרי שחניתם בחניון מסודר בצד שמאל על הכביש, תרדו קצת למטה עד שתבחינו מימין בשלט עליו כתוב "שביל המעיינות". תבחרו בסימון שבילים הירוק עם הסימון ל"עין חנדק".

ההליכה ביער די נוחה, בדרך תראו קשתות עתיקות, שניתן לעבור מתחתיהן ועוד מבנים מיוחדים מתקופות שונות, עד שתגיעו לעיינות עוזי, שזה למעשה שתי מעיינות במרחק של כ-40 מטרים זה מזה. המעיין הראשון שתראו שווה כניסה, השני קצת פחות, תסמכו עלי שבדקתי.

עומק הבריכה כ-1.30 ס"מ והירידה מאוד נוחה בעזרת מדרגות חצובות בחלקה המזרחי של הבריכה. אחרי הטבילה המוצלחת שלכם, תחזרו באותה הדרך שבאתם לחניון יער עמינדב בסימון שבילים ירוק.

וויז - חרבת סעדים.

>> לעוד פרטים על המקום ומעיינות נוספים באזור עיר הבירה


עין לימון

עין לימון (צילום: גל יעקב)
צילום: גל יעקב

המסלול למעיין הוא קליל ואורך כ- 5 דקות הליכה ממקום החניה. מעיין מקסים וצלול שאפשר להגיע אליו בכל השנה.

בוויז: 'מעיין עין לימון'.

>> לעוד מעיינות מומלצים באזור ירושלים

עוד המלצות לטיולים בצפון

עין פוריה

עין פוריה (צילום: כאמל עליאן )
צילום: כאמל עליאן

עין פוריה הוא מעיין הנובע למרגלות פוריה עילית, במדרון המשקיף על הכנרת. כדאי לבקר בו בשעות אחר הצהריים, כאשר קרני השמש נופלות על האגם ועל הגולן. הדרך למעיין משולטת היטב וחופפת לתוואי שביל ישראל, ולחובבי השביל יש כאן הזדמנות לעבור בה בנסיעה. במקום נבנו שני גשרונים העוברים מעל אמות המים והותקנו שולחנות וספסלי פיקניק מבטון. האתר משקיף על הכנרת והותקנו בו שתי נקודות תצפית.

הכניסה לדרך המובילה למעיין נמצאת בכביש 7767, כ-900 מ' ממערב למצפה אורון שאול, שבכניסה לאכסניית הנוער פוריה וליער שווייץ. ניתן לנסוע שם ברכב פרטי, ויש לנסוע בדרך כ-1.9 ק"מ עד לחניית המעיין.


מכפר נחום לטבחה

מכפר נחום לטבחה (צילום: איגוד ערים כנרת)
צילום: איגוד ערים כנרת

מסלול לאורך רצועת חוף קסומה בצפון הכינרת, מפל נסתר שנוצר מבאר ארטזית שוצפת ותצפית מרהיבה על הכינרת.

מתחילים בסמוך לחוף כפר נחום והולכים מערבה אל בין הכינרת למטעי המנגו והזיתים. לאחר כ- 1,000 מטר מגיעים למבנה בזלת חסר גג וממשיכים ללכת עם השביל שמוביל אל חצי אי עם תצפית מרהיבה אל הכינרת. הולכים לצד מטע הזיתים ובקצהו כבר שומעים את שצף המים הנופלים במפל הנסתר ישירות אל הכינרת, מגיעים אל עין איוב והמפל הנסתר ונהנים מתצפית ונוף עוצר נשימה. המפל השוצף הוא תוצאה של קידוח של תה"ל משנות ה-60, כחלק מהמאמץ של המוביל הארצי למניעת נביעת המעיינות המלוחים בכינרת. הבאר ארטזית, כלומר: פורצת בכוחות עצמה בלחץ המים, ללא משאבה. כיוון שנתגלה שהמים הם בעלי מליחות נמוכה, הם זורמים בחופשיות אל הכינרת. משפת הכינרת עולות מדרגות אל כביש 87. בדרך למעלה אל הכביש מבחינים משמאל במבנה עגול, "באר איוב". זוהי בעצם בריכת הרמה שנבנתה מעל עין איוב. המעיין הנובע בין קירות הבריכה ממלא אותה ומאפשר השקיית שדות סמוכים. בסיום המדרגות פונים שמאלה והולכים עוד כ- 200 מטר לרחבת החניה בכניסה לפלגרהאוס, שם יחכה הרכב במידה וחניתם ואם לא, מהמפל חוזרים חזרה לתחילת המסלול.

איך מגיעים? מחנים את הרכב בחניון חוף כפר נחום 3.5 ק"מ מצומת כפר נחום מזרחה, נקודת הסיום בעין איוב. מומלץ לארגן רכב איסוף שימתין ברחבת החניה בכניסה לפילגרהאוס. יש לנקוט משנה זהירות במעבר בכבישים.

אורך המסלול: 2 ק"מ

רמת קושי: בינונית


נחל ראש פינה

נחל ראש פינה (צילום: יואב פלמה)
צילום: יואב פלמה

ראש פינה משמשת כמוקד משיכה לתיירים רבים המעוניינים לחוות באופן אישי את הטבע היפה של הגליל העליון, יחד עם שפע של אטרקציות, אתרים תיירותיים, היסטוריה ומורשת. נחל ראש פינה של רשות הטבע והגנים מתחיל בהר כנען ונשפך לירדן ההררי, ולאורכו ישנם שלושה מעיינות: עין כדן, עין פנה ועין גיא אוני, ועל שלושתם הוקמו בעבר מבנים לתפיסת המים.

בהגעה למקום ניתן לשלב גם טיול לאורכם של המעיינות, לראות את הנחל הזורם על רקע הנופים המרהיבים של הגליל ולחוות ממבט ראשון את סיפורי ההתיישבות בצפון הארץ במאות ה-18 וה-19. בעבר הנחל שימש כציר העלייה לצפת, אשר שימשה כבירת המחוז של העות'מנים ושל הבריטים.  חדי העין יוכלו להבחין בשרידי דרך הבנויה מאבנים. בדרך זו השתמשו בני היישוב הישן מצפת כאשר החליטו לבצע במקום מהפכה התיישבותית, חברתית ותרבותית, לצאת מהישוב העירוני היהודי והמוגן – צפת, וללכת ולהתיישב בין הערבים בכפר ג'עוני. לימים יקרא מקום מושבם – גיא אוני ומאוחר יותר – ראש פינה. במקום תוכלו לצפות גם בבית הבזלת של ג'עוני, שריד היסטורי חשוב מאותה תקופה.

סיבה נוספת להגיע לטייל במקום הם כמובן בעלי חיים. באזור זה חולפים צבאים, שפנים, דורבנים, תנים, שועלים ועופות דורסים, ובעונה המתאימה, שהיא לרוב בזמן זה של השנה - ישנה גם פריחת שקדיות מרהיבה המקשטת את אורך הדרך.

אורך המסלול כ-3.5 ק"מ לטיול הלוך ושוב (חזרה לאותה נקודה). קיימת גם אופציה למסלול בכיוון אחד, בה נקודת הסיום תהיה שונה מנקודת ההתחלה.

דרכי הגעה:

לנקודת המוצא: הקצה הצפוני של רחוב ברקת בצפת, כאשר הכביש הופך לדרך עפר, 200 מטרים מצפון למפגש רחוב ברקת ורחוב ספיר.

לנקודת הסיום: חניון המושבה ראש פינה ליד בית הקברות – רחוב "דרך החלמוניות". משם ניתן לעלות שמאלה במדרגות  למושבה ולטייל בה.

הכניסה ללא עלות.