לרובנו טיסות הן עניין מהנה. אבל למי מאיתנו שמרבים לטוס, ובמיוחדת עבור הדיילים והדיילות, טיסות יכולות להיות סיוט אחד גדול. זאת במיוחד אם הם משובצים ליעדים שיש אליהן טיסות שנמשכת שעות ארוכות, מטוסים ישנים ומעל לכל – נוסעים קשים.

אחד היעדים המרכזיים שאליו יוצאות טיסות מישראל הוא ניו יורק, אבל למרות שהגעה לתפוח הגדול היא חלום של רבים, דווקא לדיילים זה לא כזה פשוט. "זה היעד הכי בעייתי לדיילים. טיסה ארוכה ומתישה, לפעמים יש נוסעים שעושים מה שבא להם. מבקשים מהם לשבת והם עושים טיילת לפני הנחיתה. ממש לא ממושמעים", כך מספר אורי, דייל באחת מחברות התעופה הישראליות. "לפעמים מקבלים שלוש טיסות כאלה בחודש, זה מטורף. דיילים רבים בהתחלה מתלהבים כי זה ניו יורק אבל בהמשך מצטערים על כך".

תמיד באופנה, ניו יורק (צילום: Luciano Mortula - LGM)
הדיילים לא אוהבים לטוס לכאן. ניו יורק | צילום: Luciano Mortula - LGM


גם אצל קארין, דיילת לשעבר באל על, ניו יורק היא היעד הכי קשה שאליו נאלצה לטוס. "ממה שאני זוכרת, טיסות לניו יורק זה מאוד קשה לדיילות, כי בזמן התפילות הנוסעים חוסמים את המעברים וקשה להתנהל ככה. כשהיו מסכים מרכזיים, הם היו מכסים אותם עם שמיכות ומפריעים לנוסעים אחרים, לא מסכימים לשבת ליד נשים ומצידם שהטיסה לא תצא עד שלא מחליפים מקום". היא ממשיכה ומוסיפה כי הנוסעים "מלכלכים את המטוס ברמה שאחרי הנחיתה כולם מזועזעים כל פעם מחדש, לא יודעים לבקש יפה אלא בציווי, חלק לא מוכנים לקבל שירות מנשים ולא עונים לנשים. זה נותן תחושה ממש מזלזלת בהתחשב בעובדה שהרוב הגדול של הדיילים במטוס הן נשים.

ניו יורק היא לא היעד היחיד שדיילים ישראלים נרתעים ממנו, כשגם טיסות ללונדון ופריז נחשבות לקווים שרבים מנסים להימנע מהם. "גם ביעדים האלה הנוסעים הישראלים לא ממש סימפתיים. יש להם הרבה דרישות כאילו הם קנו את המטוס וחברת התעופה", מציין רון (שם בדוי), דייל בחברת תעופה גדולה. "גם בוקרשט, בנגקוק, בטומי ובורגס נחשבים ליעדים פחות אהובים. ישראלים עושים רעש בטיסות, מתנהגים בצורה לא יפה ויש הרבה חיכוכים בין הדיילים לנוסעים. צריך להיות עם עצבים מברזל לשרוד את הטיסות האלה".

בוקרשט (צילום: Aleksandar Todorovic, Shutterstock)
הנוסעים לא תמיד נחמדים בטיסה לכאן. בוקרשט | צילום: Aleksandar Todorovic, Shutterstock

לדברי דיילים אחרים, הקו לבנגקוק הוא בין הבעייתיים והקשים ביותר. "הטיסה ארוכה מאוד והתנאים לא קלים עבור הנוסעים ועבור צוות הטיסה. המטוסים לפעמים ישנים, בלי wifi ומסכי טלוויזיה. הנוסעים לרוב ממורמרים וכל התלונות נופלות עלינו כאילו אנחנו בעלי החברות", טוענת בר, דיילת בחברת תעופה גדולה.

לפני המלחמה בין אוקראינה ורוסיה, גם הבירה קייב הייתה יעד שהדיילים התרחקו מלטוס אליו בגלל היחס של הנוסעים כלפיהם. "לא פעם נוסעים היו מעשנים לנו במטוס סיגריות וגראס, שרו, רקדו, השאירו את המטוסים מלכלכים כמו אחרי פוגרום. שלא לדבר על היחס המשפיל והמבזה מצידם", מספרת הדיילת בר ומוסיפה, "לעומת יעדים שדיילים דווקא כן אוהבים בדרך כלל כמו ברלין, רומא ומילאנו".