אתמול הודיעה ממשלת ארה"ב באופן רישמי על הענקת הפטור מוויזה לישראלים. המשמעות היא שהחל מסוף חודש נובמבר, ישראלים יוכלו לטוס למדינה מבלי להוציא ויזה בשגרירות, אלא על ידי מילוי פשוט של טופס אשרת כניסה בשם ESTA, בעלות של 21 דולרים.

>> פטור מוויזה: המדריך המלא למילוי טופס ESTA לארצות הברית

> כל מה שצריך לדעת: איך מוציאים את טופס ה-ESTA החדש לארה"ב?

> בדקנו: מה עדיף - ויזה מהשגרירות או טופס ESTA והאם ניתן להחזיק בשניהם?

מרגע ההכרזה הרישמית בחברו התיירות כבר החלו לדווח על התעניינות גוברת לגבי חופשה. לפי יוני וקסמן, משנה ליו"ר אופיר טורס, בחברה כבר רואים עלייה של 5% בהזמנות לארצות הברית. במקביל, עלו לא מעט שאלות ותהיות לגבי ההליך הצפוי, ונראה שהשאלה המרכזית, שחזרה הכי הרבה, היא:

האם גם ילדים יכולים להוציא טופס ESTA ולקבל אשרת כניסה למדינה?

הסיבה המרכזית לשאלה זו, נובעת מכיוון שאת הבקשה לטופס ה-ESTA ניתן להגיש עם דרכון ביומטרי בלבד, והיות ולילדים יש דרכון עם תוקף קצר, הרבה תהו האם זה משפיע. אז התשובה הרישמית היא - בעת הגשת הבקשה לטופס ה-ESTA אין משמעות אם הדרכון שלכם הוא לחמש שנים או לעשר שנים, כל עוד הוא ביומטרי. כלומר, אין מניעה שילדים עם דרכון ביומטרי יגישו בקשה לקבל האשרה. חשוב לחדד - מי שמגיש את הבקשה עבור הילדים צריך להיות אדם בוגר.

5 שאלות מרכזיות שעלו בנוגע לפטור מוויזה

האם הוויזה "הישנה" לארה"ב עדיין רלוונטית?

בהחלט! מי שיש לו ויזה תקפה בדרכון, אותה הוציא דרך השגרירות של ארה"ב בארץ, עדיין יוכל להשתמש בה. בנוסף, עדיין ניתן יהיה לקבוע תורים להוצאת אשרה בשגרירות או להגיע לתור שכבר נקבע. אומנם זה יעלה יותר כסף (כ-160 דולר) ודורש יותר בירוקרטיה והגעה פיזית לשגרירות, אך תוקפה יהיה ארוך יותר (עשר שנים מול שנתיים) ותאפשר שהייה ארוכה יותר בכל פעם (חצי שנה מול שלושה חודשים). אם יש לכם תור מוזמן עתידי לוויזה וכבר שילמתם עליה, מומלץ לא לבטל. אם יש לכם ויזה בתוקף, מומלץ לא להוציא טופס ESTA.

בידוק בטחוני (צילום:  Louis.Roth, shutterstock)
צילום: Louis.Roth, shutterstock

מה קורה אם תואם לי ראיון בשגרירות וכבר שילמתי הכל, ללכת או לא? ניתן לבטל?

עם התורים הארוכים בשגרירות שיכולים להגיע אפילו לחצי שנה, ניתן להניח כי ישראלים רבים כבר קבעו תורים לשגרירות ואף שילמו את האגרה בגובה 185 דולר. עם זאת, ההמלצה היא לא לבטל את התור, וזאת על אף שניתן פשוט לא להגיע אליו. הסיבה היא שלא ניתן לקבל החזרים משגרירות ארה"ב, וכאמור ישנם הבדלים בין טפסי ESTA לאשרת כניסה רגילה שאולי יוכלו לשמש אתכם בעתיד.

אם סירבו לבקשת ESTA או לוויזה בשגרירות, עדיין אפשר לנסות להוציא את האופצייה השנייה?

כן. אפשר עדיין לנסות להוציא ויזה או ESTA, גם אם קיבלתם סירוב על אחד מהם.

לכמה זמן תקף טופס ה-ESTA?

התוקף של הטופס הוא עד שנתיים מיום ההוצאה שלו או עד סוף התוקף של הדרכון, הראשון מבין השניים. אחרי שאחד מהם נגמר צריך להוציא את הטופס מחדש. שימו לב! אם פג תוקפו של הדרכון שלכם ול-ESTA עדיין יש תוקף, עדיין צריך להוציא מחדש (ולשלם 21 דולר מחדש), בגלל שהטופס צריך להיות משויך למספר הדרכון החדש שתוציאו.

אחרי שמגיעים לארצות הברית, איך מציגים את האישור? איך הרשויות יודעות אם יש לי אישור או לא?

על אף שעקרונית ניתן להציג את האישור בטלפון הנייד, כהן ממליץ להדפיס אותו ולהציג אותו יחד עם הדרכון הישראלי בפני קציני ההגירה בארה"ב. למעשה, כבר מבעוד מועד חברת התעופה נדרשת לוודא שהטופס שבידכם תקין כבר במעמד הצ׳ק אין והטיסה כך שנדיר שתגיעו לארה"ב וה- ESTA יבוטל.