זה כבר הפך לקבוע: גם בשבת הזו מזג אוויר קריר מהרגיל ילווה אותנו. אמנם הסיכוי לגשם קטן לעומת אתמול, אך עדיין ניתן להיתקל בגשמים מקומיים ומזג אוויר קר מהרגיל. יחד עם זאת, אווירת הפורים כאן, וניתן להתלבש טוב ולצאת ולטייל מהצפון ועד הדרום ולקוות לשמש נעימה. גם אתר החרמון צפוי להיפתח היום וברכבל התחתון הצטבר כ-1.65 מטר של שלג.

התחזית הצפויה להיום: החרמון עד 6 מעלות (האתר פתוח), טבריה עד 18 מעלות, חיפה עד 17 מעלות, תל אביב עד 18 מעלות, ירושלים עד 14 מעלות, מצפה רמון עד 15 מעלות, ים המלח עד 22 מעלות ובאילת עד 22 מעלות.איפה מומלץ לטייל בסופ"ש?

מצפה אופיר - תצפית או טיול מעגלי

מצפה אופיר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

התצפית היפה הזו הוקמה לזכרו של אופיר שעל, בן מושב גבעת יואב שנפטר בגיל 16. אביו, ג'ימי, בחר להנציחו בדרך שמתאימה לו ביותר - תצפית על הכנרת מנופי רמת הגולן. סמוך לרחבת החניה ננטעו 16 עצי זית, כמניין שנותיו של אופיר, שמקנים צל למבקרים. בתוך הכרם הקטן שנוצר, יש כמה שולחנות אבן וספסלי ישיבה לפיקניק.

גובה המצפה הוא כ-450 מטר מעל פני הים  וניתן לראות ממנו את הכנרת בשלמותה. מצפון נצפה בהרי הגליל העליון וממערב בגליל התחתון, שם נבחין במצוק ארבל והר תבור שבולטים בנוף. אם אתם לא סגורים על המקומות שרואים מהתצפית, אז לנוחיותכם הותקנו שני שולחנות אבן, שעליהם מסומנות המקומות במרחב.

למי שחייב גם ללכת, מהמצפה יוצא שביל הליכה המסומן בכחול לכיוון דרום ועובר ליד שרידי מוצב סורי שצפו בעבר על הכנרת. אורך השביל כ-2 ק"מ ומוביל עד לשרידי בני יהודה הישנה.

מסלולים נוספים שיוצאים ממצפה אופיר:

  1. מסלול מעגלי באורך של כ-5 ק"מ. סימון שבילים כחול בחלק העליון והמשכו בצבעי שביל הגולן - ירוק, כחול ולבן, בקטע התחתון.
  2. מסלול באורך 6 ק"מ עד בית העלמין של עין גב, שעובר בקרן עין גב המכונה גם "הצוק הלבן" בשל גבעת הגיר הלבנה.

דרכי הגעה וטיפים נוספים: ווייז-מצפה אופיר | מומלץ להגיע בשעות הבוקר או הערב | התצפית נגישה לעגלות ונכים.

>> לעוד פרטים וטיולים באזור


שמורת טבע וגן לאומי הר תבור - מסלול קליל ופורח

שביל הפסגה - הר תבור (צילום: רחל אשכול)
שביל הפסגה - הר תבור | צילום: רחל אשכול

הר תבור ירוק כל השנה. הוא זוכה גם לנוף ציורי הסובב אותו מכל כיוון, בפנורמה נהדרת שהולכת ומתגלה לעין ככל שממשיכים לצעוד סביב פסגתו. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו סיורים מודרכים, פרי שיתוף פעולה של משרד התיירות ורשות הטבע והגנים.

מסלול טיול: המסלול מתחיל ומסתיים ב״שער הרוחות״. השביל שמתחיל משם עובר בדרך קסומה בתוך חורש ים תיכוני סבוך שבו עצי אורן, חרוב, אלת המסטיק, אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית ואלון תבור. לכל אורך הדרך תזכו לחלונות תצפית בין העצים ומולנו ייפרסו הנופים המרהיבים של הגליל התחתון. לצד השביל החלה פריחה עונתית מרהיבה של כלנית מצויה, עיריוני צהוב, גביעונית הלבנון, צבעוני ההרים ועוד.

אורך המסלול: כ-2 ק"מ
משך המסלול: שעה וחצי- שעתיים
רמת קושי: קלה
איך מגיעים? רחבת החניה שלפני כנסיית ההשתנות, בראש הר תבור

יש להתעדכן במזג האוויר טרם היציאה. המסלולים אינם מתאימים במקרה של גשם. יש לשים לב כי אחרי מערכת הגשם האחרונה חלק מהמסלולים עשויים להיות בוציים, מומלץ להתעדכן במוקד המידע שלנו *3639 לפני היציאה.

>> לעוד פרטים באתר רשות הטבע והגנים


תל לכיש - סיור היסטורי

המצודה שנחשפה ביער לכיש (צילום: ולדיק ליפשיץ, רשות העתיקות)
המצודה שנחשפה ביער לכיש | צילום: ולדיק ליפשיץ, רשות העתיקות

תל לכיש הנמצא בסמוך לנחל לכיש הוא נקודה היסטורית חשובה באזור שפלת יהודה. בימי ממלכת יהודה הייתה תל לכיש לאחת הערים החזקות והחשובות ביותר בממלכה. כיום, נמצאים באזור שרידים מרתקים של העיר המקראית, במסלול קליל ויפייפה. בסיור במקום ניתן יהיה לצפות בשרידי הארמון המפואר שבראש הגבעה, שחזור חדש של שער העיר, נוף מטריף, פריחות מרהיבות ותצפית משגעת.

עד ה-26.3 מתקיים ברחבי שפלת יהודה פסטיבל ירוק ולא רחוק במהלכו יצאו סיורים מודרכים.

>> לפרטים נוספים על הסיורים ופעילויות נוספות בפסטיבל


שמורת הטבע עיינות צוקים - חם גם כשקר בארץ

עיינות צוקים (צילום: רשות הטבע והגנים)
צילום: רשות הטבע והגנים

סוף השבוע הקר גורם לרבים להעדיף להישאר בבית, אך בשמורת הטבע עיינות צוקים שנמצאת בצפון ים המלח חם מספיק כדי ליהנות מטיול קיצי, משולב בריכות ומעיינות שאפשר לשכשך בהם. בסוף השבוע הקרוב ולכבוד חג הפורים יצאו סיורים שיעסקו בהסוואה ורמייה, התחזות והתחפושות הקיימים בטבע דרך קבע.

המסלול: המסלול המסומן הוא מסלול קצר ומשפחתי העובר בבתי הגידול המגוונים שבשמורה ובין האתרים העיקריים שבה, ולאורכו שלטי הסבר. לאורך המסלול ניתן לראות שרידים ארכאולוגיים של חווה חקלאית מימי בית שני וכמובן את בריכות הרחצה. הבריכה הראשונה, בריכת התמר, היא בריכה עגולה ועמוקה ונוח לשבת ולהשתכשך בה. בהמשך המסלול ניתן למצוא את בריכת צפצפה בה זורם פלג רדוד ונעים לאורך עצי צפצפת הפרת, ביניהם מוצבים שולחנות פיקניק להתרעננות וארוחה טובה. בבריכה עצמה ניתן למצוא דגים רבים, כגון נאווית כחולה, אמנון הירדן ועוד. המסלול מעגלי ובאורך של כמה מאות מטרים.

איך מגיעים? מצומת אלמוג נוסעים דרומה בכביש ים המלח (כביש 90). 3 ק"מ אחרי קומראן פונים שמאלה (מזרחה) לשער השמורה.

יש להגיע לשמורה עם בגדי רחצה

מומלץ להצטרף לסיורים המודרכים בשמורה החבויה שייצאו מבריכות מעיין בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00, ולהכיר את בעלי החיים שזהו ביתם.

>> לעוד פרטים באתר רשות הטבע והגנים


חולות כסוי - לונה פארק של הטבע

חולות כסוי  הערבה דרומית  (צילום: כרמי וירמי)
צילום: כרמי וירמי

חולות הזהב של כסוי הם הלונה פארק של הטבע, שהמקומיים והמטיילים הכי אוהבים לטפס, לרוץ, להתגלגל ולגלוש עליהן מטה. הדיונה הענקית יפה בכל ימות השנה, אך עונת הגשמים מטיבה עם יופיה הטבעי אז היא מתקשטת במרבדים של פריחות עונתיות.

מעבר לדיונות החול, שהוכרזו כשמורת טבע, בשטח יש את אחד ממסלולי הטיול הרגליים היפים באזור - מהר עיט לאורך ערוצו של נחל כסוי (ואפשר גם הפוך), ועד בואכם לדיונות, שפרושות על תוואי נחל כסוי. אורכו של המסלול 13 ק"מ כשעל הדרך חוצים את הנחלים גרופית ואיה, מטפסים אל פסגת איה, מראשה פנורמה מרשימה שחולשת על הערבה הישראלית והירדנית, יורדים לתוך קניון וממשיכים לאורך קו צינור הנפט של קצא"א עד לדיונות. המסלול, יש לציין, חביב על שביליסטים, מותאם למטיבי לכת ואם תרצו יש גם חניון לילה בסמוך לחולות.

הגעה לדיונה: יש לנסוע על כביש שחרות.

הגעה לתחילת המסלול: מצומת קטורה פונים לכביש 40, חולפים על מצפור הר עיט, ממשיכים עוד כ-2 ק"מ ופונים שמאלה לדרך העפר הכחולה.

>> לעוד פרטים ומסלולים נוספים באזור