בטיול החורף הזה בדרום רמת הגולן, יש את כל מה שצריך: מסלול קצר למפל זורם, תצפית על הכנרת בשלמותה ואיך אפשר בלי לסיים במעיינות מים. בוא נתחיל לטייל.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. ניתן לעקוב אחריו גם באינסטגרם

 תחנה 1: נחל אל על

מסלול בנחל הכי דרומי של רמת הגולן

נחל אל על זורם בכל ימות השנה ובתוך הקניון העמוק שבו הוא נמצא קיימים שכבות סלעי בזלת בנות מאות אלפי שנים. הנחל מתחיל את דרכו בדרום רמת הגולן בין המושבים אבני איתן לאליעד ומשם נשפך לכנרת לאחר שהתחבר עם נחל סמך. 

נחל אלעל (צילום: ארז דגן)
נחל אל על | צילום: ארז דגן

בטיול הזה יש 3 אפשרויות להליכה:

1. המפל השחור

טיול קצר היוצא מתוך חניון המפלים באבני איתן – 750 מטר למפל

כמו הרבה נחלים ברמת הגולן, גם ההגעה למפל השחור תאלץ אתכם לרדת אליו. מרחק ההליכה הוא כ-750 מטר והזמן הממוצע שיקח לכם הוא כרבע שעה. גובה המפל הוא כ-8 מטר ורק שמגיעים לבריכה הנעימה, מבינים למה קראו לו המפל השחור. סביב המפל יש קירות בזלת שחורה האופיניים מאוד לרמת הגולן לאור הפעילות הגעשית שהיתה במקום. המים שגולשים ממנו מצטברים לבריכה רחבה ונהדרת שמוקפת בצמחיית נחלים ריחנית. בסיום נחזור בחזרה לחניון בעליה תלולה אך קצרה.

סה"כ המסלול -  1.5 ק"מ.

המפל השחור (צילום: גל טוויג)
המפל השחור | צילום: גל טוויג

דרך הגעה: ווייז - חניון המפלים | כדי להגיע אליו, נכנס למושב אבני איתן ונפנה שמאלה בכיכר הראשונה ושוב שמאלה לחניון שבו תראו אתרי אירוח וכפר אינדיאני. אם באתם בשבת וחג, אז ישנה דרך עפר העוקפת את המושב. הדרך יוצאת כ-100 מטר לפני שער הכניסה בצד שמאל, תפנו בה והיא תוביל אתכם עד לחניון המפלים.


2. המפל הלבן

טיול קצר היוצא סמוך לכניסה למושב אליעד בחניון המפל הלבן - 2 ק"מ למפל

לאחר שחנינו באופן מסודר, נחפש את השביל האדום שיקח אותנו במגמת ירידה למפל. הדרך נוחה, אך עם קטעים תלולים, ריצה בשביל הזה לא מומלצת לאף אחד.

לאחר כחצי שעה של הליכה חשופה לשמש, במרחק של 2 ק"מ, תבחינו בנחל אל על וככל שתתקרבו למטה תבחינו במפל הלבן שגובהו כ-14 מטרים. ביגוד למפל הבזלתי השחור, כאן הוא לבן מכיוון שהחלק הבזלתי שלו נשחק והגיר הלבן נחשף במערומיו. המפל נשפך לבריכה גדולה ויש שביל מסודר היורד אליה. לאחר שנהיננו, נחזור בחזרה לחניון בעליה מתונה, אך ארוכה.

המפל הלבן (צילום: גל טוויג)
צילום: גל טוויג

המפל הלבן (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

סה"כ המסלול - 4 ק"מ.

דרך הגעה: ווייז- חניון נחל אל על-המפל הלבן | מכביש 98 הארוך תפנו שמאלה ליישוב אליעד, וקצת לפני הכניסה למושב תראו את החניון המפל הלבן בצד ימין, שם תשאירו את רכבכם.


3. המסלול המלא

טיול ארוך שמתחיל במושב אליעד ומסתיים באבני איתן או להיפך - בטיול זה תצטרכו 2 רכבים ואורכו כ-4 ק"מ

המסלול הזה מקסים, מתאים למשפחות מטיילות ומצריך 2 רכבים. רכב אחד בנקודת הסיום בחניון המפלים באבני איתן ורכב שני בנקודת ההתחלה בחניון המפל הלבן. הקושי הוא לא באורך המסלול שאורכו רק 4 ק"מ, אלא בעליות ובהליכה החשופה לשמש. אני מציע להתחיל את החלק החשוף לשמש מוקדם יותר, כדי לא ללכת בו באמצע היום.

לכן, החנו בחניון המפל הלבן סמוך למושב אליעד, תרדו בשביל האדום שייקח אתכם לנחל בדרך חשופה לשמש אך מתונה יחסית, אחרי 2 ק"מ תגיעו לבריכה של המפל הלבן ואז תמשיכו עם השביל האדום למפל השחור בהליכה של עוד 1.5 ק"מ.

בדרך תעברו ליד בריכות קטנות שלעיתים לא תשימו לב אליהן, אך אלה בריכות שכשוך מקסימות. ההליכה מהמפל השחור לנקודת הסיום בחניון המפלים היא כ-750 מטר, קצרה ותלולה.

המפל הלבן (אל על) (צילום: Gal Rotem1, shutterstock)
המפל הלבן | צילום: Gal Rotem1, shutterstock

סה"כ המסלול - 4 ק"מ.

תחנה 2: מצפה אופיר

אחת התצפיות היפות ברמת הגולן

התצפית היפה הזו הוקמה לזכרו של אופיר שעל, בן מושב גבעת יואב שנפטר בגיל 16. אביו, ג'ימי, בחר להנציחו בדרך שמתאימה לו ביותר - תצפית על הכנרת מנופי רמת הגולן. סמוך לרחבת החניה ננטעו 16 עצי זית, כמניין שנותיו של אופיר, שמקנים צל למבקרים. בתוך הכרם הקטן שנוצר, יש כמה שולחנות אבן וספסלי ישיבה לפיקניק.

גובה המצפה הוא כ-450 מטר מעל פני הים  וניתן לראות ממנו את הכנרת בשלמותה. מצפון נצפה בהרי הגליל העליון וממערב בגליל התחתון, שם נבחין במצוק ארבל והר תבור שבולטים בנוף. אם אתם לא סגורים על המקומות שרואים מהתצפית, אז לנוחיותכם הותקנו שני שולחנות אבן, שעליהם מסומנות המקומות במרחב.

מצפה אופיר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

מצפה אופיר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

למי שחייב גם ללכת, מהמצפה יוצא שביל הליכה המסומן בכחול לכיוון דרום ועובר ליד שרידי מוצב סורי שצפו בעבר על הכנרת. אורך השביל כ-2 ק"מ ומוביל עד לשרידי בני יהודה הישנה.

מסלולים נוספים שיוצאים ממצפה אופיר:

  1. מסלול מעגלי באורך של כ-5 ק"מ. סימון שבילים כחול בחלק העליון והמשכו בצבעי שביל הגולן - ירוק, כחול ולבן, בקטע התחתון.
  2. מסלול באורך 6 ק"מ עד בית העלמין של עין גב, שעובר בקרן עין גב המכונה גם "הצוק הלבן" בשל גבעת הגיר הלבנה.

דרכי הגעה וטיפים נוספים: ווייז-מצפה אופיר | מומלץ להגיע בשעות הבוקר או הערב | התצפית נגישה לעגלות ונכים.

תחנה 3: עין ג'ונס

אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו

המבנה הרוס וישן, ריח הגופרית לא בריח לבנדר, הגישה אליו לא נוחה והציורים על הקירות, איך נאמר, לא של קדישמן. יחד עם זאת, המים החמים בטמפרטורה של כ-45 מעלות שנובעים כל השנה, מספקים לכם מרחצאות טבעיות ובימי החורף הביקור כאן, יחד עם טיול באזור, סוגרים לכם את הפינה.

המעיין טבעי לחלוטין וריח המים לא משאיר ספק לגבי המינרלים השונים הקיימים בהם. גדול הבריכה כ-30 מ"ר ונראה שהבניין ההרוס הזה, היה פעם חמאם טורקי, ששימש בריכת קצינים של הצבא הסורי.

עין ג'ונס (צילום: רעות אברהמי)
צילום: רעות אברהמי

דרכי הגעה ופרטים נוספים: ווייז- חמת גדר | יש לחנות בחניה המסודרת ולהתקדם לעבר מחסום שיהיה בצד שמאל שלכם, אותו יש לעבור ולהתקדם לעבר צמחיית הקנים הגבוהה, עד שמגיעים לגדר המערכת ואז תפנו ימינה, עד שתראו מבנה בטון שמאחורי עין ג'ונס.

המעיין, כמו גן לאומי חמת גדר, נמצא על גבול ישראל ירדן וקיים סיכוי שתראו חיילים באזור, אך לפי מה שידוע לי אינם אוסרים על הגעה למקום.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. ניתן לעקוב אחריו גם באינסטגרם