אלפי מטיילים צפויים לפקוד את פסטיבל "דרום אדום", שחוגג את השנה ה-18 מאז שהתחיל ויימשך עד ה-28 בפברואר. זאת, ברקע מזג האוויר הנוח בשבת הזאת שצפוי להיות שמשי עם כ-18 מעלות. גם השנה יתקיימו חגיגות ופעילויות לכל המשפחה, וביניהם סיורים, שווקים וירידים חקלאיים, עם למעלה מ-160 אתרי תיירות וביניהם לינה, הסעדה שישתתפו בפסטיבל, כשגולת הכותרת הן כמובן הכלניות האדומות שנפרסות במרחבים של אזור צפון הנגב. שימו לב, שב-17 בפברואר יתקיים היום האחרון של צעדת הכלניות של קק"ל, על שם הזמרת שושנה דמארי, אך את הפריחה האדומה והמרהיבה ניתן לראות בשלל היערות השונים באזור וביניהם:

  • יער בארי (בווייז: יער בארי)
  • יער שוקדה (בווייז: יער שוקדה) 
  • פארק נחל גרר – יער שרשרת (בווייז: פארק שרשרת נחל גרר)
  • יער ניר משה (בווייז: יער ניר משה)
  • חניון ורמולן (בווייז: חניון יונתן ורמולן)

>> יש דרך: לנסוע לדרום אדום בלי להיתקע שעות בפקקים
>> התפאורה המושלמת: עגלות הקפה המומלצות ב"דרום אדום"

במקומות יתקיימו גם פעילויות של תושבי האזור, בשיתוף עם קרן קיימת לישראל, עם סיורים והדרכות בעלות של 10 שקלים (יש לתאם מראש). כמו כן, השנה הפסטיבל יתמקד בערכי השמירה על הסביבה, המיחזור והקיימות, ויקיים שלל פעילויות בנושא במהלך החודש.

שימו לב שצפויים פקקי תנועה כבדים בכל האזור וכי יש להירשם לכל הפעילויות מראש מאחר ומספר המשתתפים בהן מוגבל. במהלך הפסטיבל, בשעות הערב יתקיימו מופעים במסגרת "דרום אדום Live", עם אומנים שיופיעו במספר מוקדים.

>> לכל הפרטים, הפעילויות והרשמה היכנסו לאתר "פסטיבל דרום אדום"

כלניות יער שוקדה (צילום: דניאל ארזי)
הכלניות כבר מתכוננות יער שוקדה | צילום: דניאל ארזי


פעילויות מומלצות בדרום אדום 2023

סיור קולינרי בנתיב העשרה

עדי רוזן, תושבת נתיב העשרה לוקחת את המטיילים לביקור טעים במיוחד בין העסקים הפורחים באזור, עם סיורים קולינריים ייחודיים. במהלך הפסטיבל, עדי מספרת את סיפורם של תושבי האזור והיישובים, ומתמקדת במטעמים המקומיים, בין אם בחוות, אירוח בבתים פרטיים, מסעדות ועוד. הסיור לוקח את המבקרים למסע של שעתיים וחצי בעלות של 230 שקל, ועובר בין תחנות.

>> לפרטים נוספים והרשמה היכנסו לאתר 

החווה של גילר

החווה של גילר (צילום: דניאל ארזי)
מבחר של סיורים וסיפורים. חוות גילר | צילום: דניאל ארזי

לפני כשש שנים, הקימו נעמה ואייל את "החווה של גילר" בנתיב העשרה, לאחר שנים של מגורים במרכז ועבודה בעולם ההייטק. כחלק מהגשמת החלום הציוני שלהם, ואהבת הארץ, בני הזוג משלבים חקלאות מודרנית, פיתוח זני ירקות והפריות פרחים, יחד עם גידולים של צמחי בר בעלי סגולות רפואיות וקוסמטיות.

שולחן החווה של גילר (צילום: דניאל ארזי)
מפתחים זנים של פירות וירקות ומכינים אוכל מצוין. חוות גילר | צילום: דניאל ארזי

המבקרים יכולים לבחור בין מגוון אפשרויות שהחווה מציעה, וביניהן סיור בחווה בעלות של כ-30 שקל, עם ביקור בחממה ובשדות המוריקים, תוך שיתוף בסיפורה של החווה והקיום שלה באזור, כולל האתגרים איתם נאלצים בני הזוג להתמודד. כמו כן, מי שיגיע לכאן יוכל להשתתף בסדנה להכנת גבינה מחלב העיזים של החווה, ולצאת לסיור המספר את סיפורם של העובדים התאילנדים במקום.

משפחת שקד 

אתי ושייקה נתיב העשרה (צילום: דניאל ארזי)
אווירה נעימה ואוכל טעים. אתי ושייקה שקד | צילום: דניאל ארזי

אתי ושייק'ה שקד מתגוררים גם הם בנתיב השערה, והסיור הקולינרי עובר בביתם, לאירוח קולינרי טעים במיוחד, עם הקובנה התימנית האסלית של אתי, שמגשימה את חלומה וגם צורפת תכשיטים יפהפיים. שייק'ה הוא חקלאי המגדל עגבניות ממגוון סוגים, ושניהם ביחד זוג יוצא דופן, שהגיע לנתיב העשרה לאחר שפונו מחבל ימית. אתי ושייק'ה יספרו לכם על התושבים, היישוב וסיפורו של האזור כולו.

בר יין "ארגמן" – ניר עם

בר יין ארגמן ניר עם (צילום: דניאל ארזי)
פינה נעימה ויפה. ארגמן בקיבוץ ניר עם | צילום: דניאל ארזי

עופר ליברמן, שמנהל את החקלאות של הקיבוץ המופרט, הקים את בר היין "ארגמן", עם חצר שמשית וחנות שמציעה מבחר יינות בוטיק, מ-5 יקבים ישראלים: גלאי, כרמים, תלפיות, ברק ורמות נפתלי. האורחים יזכו לטעום גם מהגבינות המוייצרות בקיבוץ בארי, הירקות מהשדות המקומיים, עם ממרחים של "אנשי הזית", כשאת הלחמים אופה אישתו של עופר. 

ארגמן ניר עם (צילום: דניאל ארזי)
בוחר את היינות שלו בקפידה. עופר ליברמן | צילום: דניאל ארזי

כחלק מפסטיבל "דרום אדום", יציעו בארגמן סלסלה ובה גבינות, לחמים, ממרחים, פירות וירקות וכמובן יין, ב-320 שקל. 

>> לפרטים נוספים ושעות פעילות היכנסו לאתר

מרבדי הכלניות של יער שוקדה

יער שוקדה דרום אדום (צילום: דניאל ארזי)
המקום המושלם לצפות בכלניות. יער שוקדה | צילום: דניאל ארזי

יער שוקדה של קק"ל, הוא אחד ממוקדי הפריחות הגדולים ביותר, והוא מושך אליו אלפי מטיילים במהלך הפסטיבל בכל שנה. כאן תוכלו לצפות בכלניות בשיא הדרן (בלי לקטוף כמובן), תוך הנאה ממגוון הדוכנים שיוצבו במקום, וההסברים של המדריכים.

בפסטיבל יושק שביל חדש ומונגש לעגלות, בעלי מוגבלויות, אופני יד ועוד, במטרה לאפשר לכולם להגיע מהפריחה האדומה והפעילויות. כמו כן, בקק"ל דואגים גם להמשיך לפתח את היער וסביבתו, עם מתקני שעשועים לילדים, טיפוח הצמחייה, הנגשת השולחנות לבעלי מוגבלויות, והצבת פחים של "נגב אקולוגיה", במטרה לשמור על הטבע לעוד שנים רבות. 

חץ וקשת בקיבוץ עלומים

חץ וקשת קיבוץ עלומים (צילום: דניאל ארזי)
חוויה מאתגרת שלא תרצו להפסיק. חץ וקשת בקיבוץ עלומים | צילום: דניאל ארזי

במרכז "בארות בנגב" מתקיימת פעילות חדשה של ירי בחץ וקשת, בהדרכתן של רותי זינדר וטל דודאי, מוסמכות מטעם איגוד הקשתות הישראלי. מדובר בחוויה מאתגרת למבוגרים ולילדים כאחד, ובנוסף לאדרנלין והאקשן, רותי וטל מלמדות את המבקרים את היסודות של הירי בסבלנות ובחיוך. 

בפעילות יקבל כל משתתף 6-10 חיצים (אתם כנראה תתמכרו ותרצו יותר), והוא יילמד כיצד לירות את החץ בול במטרה. מחיר של 6 חיצים הוא 30 שקל, בעוד שמחיר ל-10 חיצים הוא 40 שקל. ניתן להגיע לפעילות גם כחלק מהסיורים והפעילויות הנוספים שמתקיימים בקיבוץ כחלק מפסטיבל "דרום אדום", וביניהם סיורים בין תחנות בקיבוץ, נטיעת עצים באזור וחוויית צפרות.

>> לכל הפרטים, הסיורים, השעות והמחירים היכנסו לאתר

הפונדק בניר עקיבא

הפונדק ניר עקיבא (צילום: דניאל ארזי)
בפנים טעים ובחוץ נראה כמו ציור. הפונדק בניר עקיבא | צילום: דניאל ארזי

במשק הקסום באחת הנקודות היפות והשקטות של האזור, הקימו יואב רוזן ומשפחתו את "הפונדק", מקום לאכול בו אוכל מצוין, לשמוע מוזיקה טובה וליהנות מהטבע שעוטף את האזור כולו בירוק. הפונדק משלב את הכישרון המדהים של יואב בנגרות, עם האהבה שלו לאוכל כפרי שעושה הרבה כבוד למוצרים מקומיים טריים.

המנות כאן מתבססות על המטבחים הטבעוניים והחלביים, עם פיצות חמות שיוצאות ישר מהטאבון (כן, גם אותו יואב בנה), סלטים טריים מירקות מהאזור, גבינות מקומיות, מרקים וממרחים, הכל מוכן במקום ומוגש באותו הרגע. 

יואב הפונדק ניר עקיבא (צילום: דניאל ארזי)
מכין את הכל במקום. יואב רוזן | צילום: דניאל ארזי
אוכל הפונדק ניר עקיבא (צילום: דניאל ארזי)
אוכל ומוזיקה בשילוב המושלם. פונדק ניר עקיבא | צילום: דניאל ארזי

במהלך הפסטיבל יתקיימו בפונדק ערבי מוזיקה, ובהם יתארחו יוצרים ואומנים צעירים, שישתלבו נהדר עם האווירה הרגועה של המקום. חשוב לזכור שהמקומות מוגבלים, ולכן יש ליצור קשר ולהזמין מקום מראש.

>> לפרטים נוספים ושעות פעילות היכנסו לאתר

חוות הר שמש

חוות הר שמש (צילום: דניאל ארזי)
שלווה במקום מבודד ונעים. חוות הר שמש | צילום: דניאל ארזי

בצמוד יער להב ובסמוך לקיבוץ דביר, נמצאת חוות "הר שמש", חווה חקלאית משפחתית, שעוסקת בעיקר בגידול כבשים. החווה הוקמה על ידי בני הזוג משה ושולמית הר שמש בשנת 1992, וכשני עשורים מאוחר יותר, עם 9 ילדים וכמה נכדים, הם מנהלים את המשק המשפחתי מתוך אהבה לארץ, לאדמה ולתחושת החופש.

החווה נאלצה להתמודד לא מעט אתגרים מאז הוקמה, וכיום היא מארחת קבוצות לסיורים בלוקיישן המבודד. בסיור המבקרים ייזכו לראות חלק מחיי המשפחה בחווה, הטיפול בחיות המשק, המורכבויות והאתגרים לאורך השנים בשילוב עם הנוף המהפנט של המרחבים שמסביב.

כבשים חוות הר שמש (צילום: דניאל ארזי)
שומעים סיפורים ולומדים על החיים בחווה. חוות הר שמש | צילום: דניאל ארזי

שעות פעילות: ימי שלישי 14:00-17:00, ימי שישי 10:30-13:00| ניתן לתאם לקבוצות מראש | מחיר: המחיר הינו לרכב פרטי: עד 5 נפשות – 30 שקל, עד 7 נפשות – 50 שקל. לרכב מסחרי או לקבוצות – בתיאום מראש ולפי מספר המשתתפים והסיור הנבחר | טלפון: 077-7295727 | לפרטים נוספים היכנסו לאתר


מחפשים מה לעשות בדרך לדרום ב"דרום אדום"? באפליקציית easy השיקו לאחרונה את "על הדרך", המאפשר למצוא מקומות שנמצאים בקרבת מסלולכם. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאפליקציה באייפון או באנדרואיד, בלשונית החיפוש לשנות מ"מיקום נוכחי" ל"על הדרך", להכניס את היעד שלכם ותוכלו לגלות את כל המקומות שנמצאים בדרך שלכם.