שעון המכוון על שעה 5 מונח על דשא (צילום: René Mansi, Istock)
מה השעה? שתתחיל להתנהג כמו חיה | צילום: René Mansi, Istock

נניח שאתם בגן חיות. נניח שאתם מתים לדעת מה השעה. נניח שאתם לגמרי לבד ולא יודעים את מי לשאול, ופתאום עובר לידכם סיני. אל תשאלו אותו. סביר להניח שלא תצליחו להבין למה הוא מצביע על הכלובים הסמוכים. 

זה לא בהכרח אומר שהוא מחורפן: לפי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים נעה בגוף כך שהיא מתמקדת בכל שעה באיבר פנימי אחר. האמת שבעצם מדובר בשעתיים, כי שעה סינית היא בת 120 דקות, ויממה סינית היא בת 12 שעות. בכל מקרה, נהוג לתת שם לכל שעה שכזו שם של אחת מ-12 החיות של גלגל המזלות הסיני, והיא מאופיינת באיכות האנרגטית שמסמלת כל חיה וחיה. למה דווקא חיות? כי האגדה מספרת שאחרי זכייתו של הבודהה בהארה, הוא קרא אליו את כל עולם החי על מנת לחלוק אתו את המאורע המשמח. מכל בעלי החיים טרחו רק 12 חיות להגיע. הבודהה בירך אותן והעניק להן, על פי סדר הופעתן, מקום של כבוד בגלגל המזלות.

מודל זה של תנועת הצ'י בגוף, אותו ניתן לכנות כשעון האנרגטי (על משקל השעון הביולוגי), נועד לעזור לנו לחיות בצורה הרמונית ונכונה עבורנו כבני אדם. בכל שעה יש דברים שמוטב לנו לעשות ודברים שמומלץ לנו להימנע מהם, רק כדי לשמר ולשפר את בריאותנו, להפחית מתח וללכת עם - ולא נגד - הגוף ויחסיו עם הסביבה. מעבר לזה, בשעה אמורה בה מצוי איבר מסוים בגאות או בשפל של אנרגיה, נוטים להתפתח סימפטומים אופייניים המעידים על שיבוש בתפקודו, וחשוב שתכירו אותם. אז נא לאפס שעונים!

3-5 לפנות בוקר - שעת הנמר הלבן

בוקר טוב! מבחינת הרפואה הסינית, זה הזמן הנכון להתעורר עבור אנשים השואפים להתפתח בהיבט רוחני או אנרגטי. כמובן, מדובר בדרישה תובענית למדי שמעטים מעוניינים לעמוד בה.
בשעת הנמר הלבן מתרכזת אנרגיית החיים בריאות. מעניין לציין שהתקפי אסטמה רבים מתרחשים בשעות אלו. האוויר בשעה זו נחשב לנקי במיוחד, טהור ורווי צ'י, כדאי לנשום את האוויר המשובח הזה בתרגילי נשימה מעולם היוגה והצ'י קונג.

5-7 לפנות בוקר - שעת הארנבת

עדיין מדובר בשעות הבוקר המוקדמות, אבל השחר כבר עלה. העולם מתעורר ומשהו מהטוהר הצלול של סוף הלילה מתחיל להתפזר. בשעת הארנבת מתרכזת אנרגיית החיים במעי הגס, וזהו הזמן המומלץ לריקון המעיים, בבחינת הישן שמפנה את מקומו לחדש.
הארנבת מסמלת חושים חדים ואינסטינקטים בריאים. בהנחה שישנתם היטב הלילה, אתם אמורים להיות עכשיו רעננים וחדים. מכיוון שרבים מאתנו מרגישים בשעות אלה את ההיפך הגמור, מעניין בכל זאת שגם בלי להכיר את תכונות הארנבת אנחנו מחפשים דרכים להצליל את חושינו - למשל באמצעות לגימת קפה של בוקר.
הנמר הלבן והארנבת, סמלי אנרגיית הריאות והמעי הגס, כלולים באלמנט המתכת. הם מתאפיינים במוסר גבוה וחוש צדק מפותח. השעות 3-7 בבוקר מציינות זמן קסום ומיוחד שנועד, לפי התפיסה הקדומה, לעריכת חשבון נפש והיטהרות מנטאלית.

7-9 בבוקר - שעת הדרקון

כבר אי אפשר להתחמק מהעובדה הזו - הבוקר הגיע. העולם סביבנו מתחיל לתסוס בפעילות קדחתנית, הכבישים סואנים ואנו ממהרים לדרכנו.
שעת הדרקון היא שעתה של הקיבה. הרמב"ם אמר: בבוקר אכול כמלך, בצהריים כנסיך ובערב כאביון - וכמה שהוא צדק. למרות שרבים מאתנו חשים שאינם מסוגלים להכניס פירור לפה בשעות אלה, הרי שבשעת הדרקון הקיבה נמצאת במצב הזמין ביותר לקבלת מזון. ארוחת בוקר עשירה ומזינה, כתדלוק למשך היום כולו, היא הרגל שמומלץ לאמץ בכל פה.
הדרקון מסמל כוח יוצר, שופע חמלה. אך מכיוון וכאמור רבים מאתנו מתנהגים בשעת הדרקון באופן נחפז ולא מזין, יוצא שדווקא אז מתגלם היבטו השלילי של הדרקון: אנו נתקפים קוצר רוח וחוסר סדר ומסוגלים לפגוע בקרובים לנו ביותר.

9-11 בבוקר - שעת הנחש

הנחש הכיש את אחד המבלים. צילום המחשה (צילום: SutterStock)
שעת הנחש - זמן טוב לבלוע | צילום: SutterStock

הנחש נע בעוצמה מתנחשלת, קרוב לאדמה. שעת הנחש היא שעתו של הטחול (או בתפיסה המודרנית יותר, הלבלב). הטחול מוצג ברפואה הסינית כמערך האחראי על קבלת המזון מהקיבה והפיכתו לדם ולאנרגיה. הוא זקוק למאכלים מזינים על מנת לבצע את האלכימיה הזאת בצורה יעילה.
למרות הקונוטציות הלא סימפטיות שיש לנחש בתרבות המערבית (ועדיין, הוא מהווה סמל לרפואה), בתפיסה הסינית הוא מייצג עוצמה פנימית, סדר ומודעות עצמית. ארוחת בוקר טובה מעלה את הסיכויים שנהיה כאלה, לפחות בשעות הבוקר.
הדרקון והנחש, סמלי אנרגיית הקיבה והטחול, כלולים באלמנט האדמה. הם מתאפיינים בפוטנציאל אנרגטי עצום המזכיר לנו את ערכה החיוני של תזונה נכונה - בעת הראויה לה. שימו לב - טעמו של אלמנט האדמה הוא הטעם המתוק, כך שאם אתם חסידי הטעם, שעות הבוקר הם הזמן המתאים ביותר לכך. אבל בואו לא נגזים.

11-13 בצהריים - שעת הסוס

הסוס מסמל שמחה ואהבת אדם. שעת הסוס שהיא שעתו של הלב (שהסינים דימו לקיסר), האחראי על היכולת לתקשר ולאהוב. כשהשמש מטפסת למרום הרקיע האנרגיות מתקרבות גם הן לשיא ואנחנו אמורים לתפקד במלוא המרץ. זה הזמן להסתכל על הדברים דרך עיניו של קיסר השולט במתנהל סביבו ומעוניין להיטיב עם הכלל.
הלב נחשב ברפואה הסינית למשכן התודעה. אם אנרגיית הסוס, המייצגת את הלב, אינה מאוזנת, אנו עשויים לחוות דפיקות לב או מצבים נפשיים לא קלים (דמיינו סוס משתולל), כגון אנוכיות, בדידות, היסטריה, פחד או תחושות מאני-דיפרסיביות.

13-15 בצהריים - שעת הכבשה

בצהריים אנחנו יוצאים להפסקה ומבקשים להיות בחברותא. אנשי משפחה ישמחו לאכול את ארוחת הצהריים בחיק המשפחה, ויפה לראות בסביבות עבודה כיצד יוצאים האנשים בקבוצות (עדרים?) למסעדות ולבתי הקפה.
בשעת הכבשה כדאי לצאת מהקופסא ולהתחבר לאנשים שסביבנו כבני אדם, לא רק כנושאי תפקיד. זה זמן טוב להקשיב ולחוש אמפתיה לזולתנו. השמש נמצאת בשיא השמיים והאנרגיות נמצאות בשיא ממנו הן יכולות רק לרדת. כשהאנרגיה שהכבשה מייצגת אינה מאוזנת אנו צפויים לחוש בשעות הללו דווקא נפילת מתח, בדידות ולעיתים אפילו דכדוך ומצוקה.

15-17 אחר הצהריים - שעת הקוף

טיול לילי בספארי ברמת גן (צילום: Tom Brakefield, GettyImages IL)
שעת הקוף - בוא ,קופיקו, הולכים לשחק | צילום: Tom Brakefield, GettyImages IL

אתם בטח מכירים אותם, את טיפוסי הקוף: בעלי חוש הומור מתפוצץ, חסרי עכבות, לוקחים מהחיים בלי להתנצל. טיפוסים מיניים, נוכלים מקסימים שאולי צריך אבל מאוד קשה לכעוס עליהם באמת. שעות אחה"צ המוקדמות קוראות לנו לעורר את הקופיף הפנימי שבנו. להיזכר שהחיים הם משחק, שלא צריך לקחת הכול ברצינות תהומית שכזו, שיש סביבנו שפע ומגיע לנו לקטוף את פירותיו.
שעת הקוף היא שעתה של שלפוחית השתן. כשאיבר זה אינו מאוזן, אנו עשויים לחוות תכיפות מוגברת במתן שתן, כאבי עורף או גב.

17-19 בערב - שעת התרנגול

אנחנו מקשרים את התרנגול לעלות השחר יותר מאשר לערוב היום, ובכל זאת, דווקא בשעות בין הערביים מגיעה לשיאה אנרגיית התרנגול, המייצג את הכליות. גם התרנגול מאופיין במיניות מפותחת, אלא שהוא מתעל את זה לעשייה. היצריות שלו מתבטאת כיצירתיות מקצועית ואומנותית שעשויה להבליח דווקא כעת, בשעות של סוף יום העבודה. רגע לפני שהעולם שוקע בחשיכה שאמורה, לפחות במקור, להביא עמה רגיעה והתכנסות, מאפשרת לנו שעת התרנגול להוציא את המיטב מעצמנו. אבל אם אנרגיית התרנגול שלנו אינה מאוזנת, אנו עשויים לחוות בפרק זמן זה כאבי גב, פחדים, חשדנות ואנוכיות.

19-21 בלילה - שעת הכלב

שעות הערב והלילה המוקדמות מוקדשות בדרך כלל למשפחה או לחברים. הכלב, המסמל את מעטפת הלב, הוא מופת של נאמנות והתמסרות לקרובים אלינו. יחד עם זאת, אנו נוטים לכנות אדם מסויים "כלב" אם התנהג בצורה בזויה. ואכן, אם אנרגיית מעטפת הלב שלנו אינה מאוזנת, אנו עשויים לפתח בשעות אלה נטיות תוקפניות וסכסכניות, להתחנף, להעיק ואפילו לנצל את הקרובים אלינו תוך שאנו מתמקדים בצרכינו האישיים. זו יכולה להיות בסך הכל הגעה הביתה מיום עבודה בציפייה שבן/בת זוגנו יעניקו לנו יחס מלכותי, תוך התעלמות מהעובדה שגם עליהם עבר יום ארוך וגדוש.

21-23 בלילה - שעת החזיר

החזיר הסיני אינו התגלמות הגסות והזללנות. חיה שמנמנה זו נתפסת דווקא כענווה ואלטרואיסטית. ואכן, בשעות אלה, אחרי מקלחת וארוחה טובה, משהו בנו מתפייס ומתרכך. אולי זו פשוט העייפות הנעימה הפושה באיברים אחרי יום ארוך, ואולי לא. אנרגיית החזיר יכולה גם לבטא חולשת אופי הבאה לידי ביטוי דווקא עכשיו, כשהמסיכות (בגדים, איפור, תארים ותפקידים) יורדות: חשש מהתחייבות כלשהי המוביל לדריכה במקום, ומכאן לתסכול. האם מחשבות שכאלה נוטות להזדחל אל ראשכם בשעת החזיר? האם זו הסיבה בגללה אתם מסיטים את תשומת הלב מתוככם אל הטלוויזיה?

23-1 בלילה - שעת החולדה

נשנוש עם זנב (צילום: jupiter images)
שעת החולדה - תרגיעו ולכו לישון כבר | צילום: jupiter images

לפי האגדה, מתוך 12 החיות שבאו לחגוג עם בודהה את הגעתו להארה, השור הגיע ראשון, ועל גבו חולדה ערמומית שניתרה מעליו והתייצבה ראשונה לפני כס הכבוד. החולדה אינה נחה. הראש העכברושי טרוד בהחלטות, יוזמות וסקרנות תמידית. שעות לילה מאוחרות אלה עשויות להעניק דווקא חשיבה פתוחה וצלולה למי שמתהדר באנרגיה חולדתית.
מצד שני, אלה המבקשים להירדם ואינם מצליחים עשויים לחוות בשעות אלה דווקא את צדה האפל של החולדה - כעס ואלימות, נטייה להאשמת הסביבה וכושר שיפוט לקוי. האם פיתחתם לעצמכם מנהג להרהר בלילה על קורותיכם באותו היום ולהטיל דופי בכל אחד מהסובבים אתכם, רק לא בעצמכם? האם אתם מוצאים את עצמכם במיטה, ערים וזועפים? אם כן, אנרגיית כיס המרה שלכם, המיוצגת על ידי החולדה, יצאה כנראה מאיזון.

1-3 לפנות בוקר - שעת השור

כל אמן יגיד לכם שבאמצע הלילה המוזות מתעוררות. שאלו רבים ממשלימי הבגרויות או הלומדים לפסיכומטרי והם יגידו לכם שאם מחזיקים מעמד ערים עד לשעות האלה, החושים מתחדדים פתאום והיכולות המנטאליות מרקיעות שחקים.
זוהי שעת השור, שעתו של הכבד. השור מתקדם קדימה, מתגבר על מכשולים, כוח יציב ומשמעותי. אבל הדבר הכי טוב, הכי חשוב והכי בריא שאפשר לעשות בשעת השור - זה לישון היטב. בפיזיולוגיה הסינית, בזמן השינה העמוקה של השעות הקטנות מתאכסן הדם בכבד ועובר בו תהליכי מירוק, טיהור והעשרה. בזמן הזה הנפש יוצאת מהגוף, קשורה בחוט של דם, ומטיילת לה בעולמות אסטרליים - מה שאנחנו קוראים לו חלימה. אם נשארים ערים בשעות האלה, הנפש עדיין מוציאה את עצמה לסיבוב באמצעות חידוד יכולותיה, אבל זה לא אותו דבר. החזירו את השור לרפת ולכו לישון. אנרגיית החיים בגוף עשתה מחזור שלם. בקרוב יסתיים הלילה, והשחר יתכונן להפציע. הצ'י יפנה שוב אל הריאות, ויעורר את הנמר הלבן. יום חדש כבר כאן.

>> פרשת נשא: אתה חושד שאשתך בוגדת בך?
למה הרב כדורי סירב לפגוש את מדונה?

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן