ערימה של כיפות סרוגות (צילום: עודד קרני)
היהודים מהווים 0.2% מאוכלוסיית העולם בלבד | צילום: עודד קרני
אנשים המגדירים עצמם כ"חסרי דת" או "חסרי שייכות דתית", הם הקבוצה הדתית השלישית בגודלה בעולם. כך עולה ממחקר חדש שבדק את כמות המאמינים של הדתות בעולם. חסרי הדת ממוקמים אחרי הנוצרים והמוסלמים ולפני דת ההינדו.

המחקר, המבוסס על נתונים נרחבים משנת 2010, הראה שהאיסלאם וההינדו הן הדתות שהסיכוי שיגדלו ויתרחבו בעתיד הוא הגבוה ביותר, בעוד שליהודים אחוזי הצמיחה החלשים ביותר בעולם. על מנת לבדוק את סיכויי הצמיחה, בדקו החוקרים את הגיל החציוני של הדתות השונות. אצל המוסלמים הגיל הממוצע עומד על 23, מה שאומר שהם צעירים ויכולים לצמוח. ליהודים הגיל החציוני הגבוה ביותר בעולם – 36, מה שמעיד על סיכויי הצמיחה החלשים ביותר.

"גודלם של המוסלמים באוכלוסיית העולם הולך וגדל, וזאת כתוצאה מהמבנה הצעיר שלהם", מסביר הדמוגרף קונרד האקט מפורום PEW שהוביל את המחקר, "לעומת זאת, ביהדות המהווה בסך הכל 0.2% מאוכלוסיית העולם, שהם 14 מיליון מאמינים, סיכויי הצמיחה נמוכים". האקט שם לב שבישראל, בה חיים 40.5% מיהודי העולם הגיל החציוני של היהודים נמוך יותר מזה שבארה"ב, שם חיים 41.1% מהיהודים.

רבים מ"חסרי הדת" מחזיקים באמונה כלשהי

הגיל החציוני של הנוצרים הוא 30, של ההינדו 26 והגיל של חסרי השייכות עומד על 34, מה שאומר שגם במקרה הזה, סיכויי הצמיחה הם לא גדולים.

מפגינים מתפללים בכיכר תחריר (צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL)
המוסלמים מהווים 23% מאוכלוסיית העולם והם רוב ב-49 מדינות | צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL
המחקר "הנוף הגלובלי של הדת", שבוצע על ידי פורום PEW שמקורו בוושינגטון, הוא אחד המחקרים הנרחבים ביותר שנעשו בתחום. לצורך הפקת הנתונים נבדקו 2,500 מפקדי אוכלוסין, סקרים ורישומי אוכלוסין.

עם זאת, מסבירים החוקרים, כי היה קשה מאוד להרכיב את רשימת האתאיסטים "זה לא מידע שקיים בכל מדינה", הסביר הדמוגרף קונרד האקט, "מפקדי אוכלוסין בדרך כלל ישאלו אותך לדתך ויתנו לך לבחור בין כמה אופציות שניתנות לך, ללא האופציה של חוסר שיוך".

הגדרת "חוסר שיוך דתי" מחסה את כל מי שמגדיר את עצמו כחסר דת, כמו אתאיסטים ועד לאלו שמאמינים בדבר מה רוחני, שאינו מקושר לדת ממוסדת. עם זאת, טוענים החוקרים כי "רבים מחסרי השייכות כן מחזיקים בדת כלשהי או באמונה רוחנית".

הנוצרים הם רוב ב-157 מדינות. המוסלמים ב-49 מדינות

נתוני המחקר מראים, כי הנצרות היא הדת הגדולה בעולם, עם 2.2 מיליארד מאמינים, שהם 31.5% מאוכלוסיית העולם, רובם שייכים לכנסייה הקתולים. הנוצרים הם רוב ב-157 מדינות בעולם וככלל, הדת הנוצרית קיימת בכל מקום על כדור הארץ.

המוסלמים מהווים 23% מאוכלוסיית העולם, ויש לדת 2.2 מיליארד מאמינים, רובם סונים. המוסלמים הם רוב ב-49 מדינות בעולם, בהן 19 מדינות מתוך 20 מדינות מזרח התיכון וצפון אפריקה, כשיוצאת הדופן היא ישראל.

בין 1.1 מיליארד "חסרי השייכות" בעולם, 62% מהם חיים בסין והם מהווים יותר מחצי מהאוכלוסיה הסינית. אחריהם ניתן למצוא את ריכוזי חסרי הדת הגדולים ביותר ביפן ובארה"ב.