טיול בשרון: יוגה (צילום: אור גץ)
הרוח הישראלית. מאחדת את כל העולם | צילום: אור גץ

הישראלים אולי לא ממש מהווים אבן דרך בהיסטורית הניו-אייג' העולמית, אבל במהלך 61 שנות קיומה ישראל כבר הספיקה להנפיק לעולם קומץ של מורים רוחניים מוצלחים ביותר. חלקם המציאו שיטה, חלקם מפיצים את האור ובכל מקרה, כשאנחנו חוגגים לעצמנו עצמאות חשוב לזכור שגם בתחום הרוח – אנחנו על המפה.

 

שיטת גרינברג - אתם מחליטים מתי מבריאים


אבי גרינברג, חיפאי במקור, הבין שעל מנת להשיג שינוי משמעותי בחיים, אדם צריך ללמוד כיצד לפתח את כוחותיו ויכולותיו האישיים - וכך עשה. הוא התנסה ביוגה ואומנויות לחימה מזרחיות, מדיטציה וגשטלט, עיסוי שוודי, תאילנדי וביו-דינמי, אבל הרפלקסולוגיה ההוליסטית היא זו שחוללה את השינוי. לפי גישתו, כל מצב בחיינו נוצר בעקבות כוח החיים שלנו שמשפיע על גופנו, נפשנו ורגשותינו. כלומר, החולים אחראים בעצמם למחלתם, והכוח לשנות את מצבם נתון בידיהם. במהלך הטיפול בשיטתו לומד מטופל, תוך כדי שימוש במגע ובתנועה, לזהות מצבים פיזיים המונעים ממנו להגשים את עצמו. מלבד המרכזים הקיימים כיום בארץ הקים גרינברג, המתגורר כיום בשוויץ, את המרכז הראשי של השיטה בלוזאן ומרכזים נוספים פועלים גם באוסטריה, ספרד ואיטליה.

שיטת פלדנקרייז - תנועה תביא לכם את האושר

משה פלדנקרייז, בעל תואר מהנדס במכניקה ובחשמל ודוקטורט בפיסיקה מטעם הסורבון (פריז), הוא גם בעל חגורה שחורה בג'ודו. ברכו שנפגעה במשחק כדורגל הובילה אותו להתעניין במנגנון פעולת הגוף והמוח, והוא חיפש דרכים ללמד את עצמו דרכי הליכה חדשות כדי לתפקד באופן מלא למרות הפציעה. במשך ארבעים השנים הבאות פיתח ד"ר פלדנקרייז שיטה חדשנית לפיתוח היכולת האנושית באמצעות תנועה. הוא האמין שכל אדם יכול לטפח את המודעות לגופו, ובאמצעותה לממש ולשפר את יכולותיו הפיזיות והנפשיות כשכל שיפור בתנועה מביא לא רק לשכלול יכולתו הפיסית של האדם, אלא משפיע גם על יכולותיו הרגשיות, השכליות והתחושתיות. שיטת פלדנקרייז נלמדת במוסדות אקדמיים ואוניברסיטאות כאשר לפחות אחת מהן - אוניברסיטת ברקלי - מאפשרת לעשות במסגרתה את עבודת הדוקטורט.

שיטת אלבאום – אבחון משולב של הפרעות קשב וריכוז

שיטתו של משה אלבאום, שנקראה בתחילה "איזון הגוף" וקיבלה בהמשך את הכינוי שדבק בה, היא שיטת אימון מיוחדת לפתרון קשיי למידה ותפקוד. אלבאום מעיד על עצמו שכילד, בילה הרבה בכיתה א' וחזר פעמיים על כיתה ד': "תפסתי את עצמי כלא-יוצלח, יכולתי לקרוא אבל לא יכולתי לזכור את החומר, ולא הצלחתי לעבור בחינות למרות שהשקעתי בלימודים. עברתי בדיקות רבות ולמרות זאת, לא נמצא מקור הקושי, ותחושת השוני משאר הילדים גרמה לפגיעה קשה ברגשותיי ובדימוי העצמי והגופני שלי".

בגיל עשרים וחמש הוא נפגש עם עולם הקראטה אך לאחר מספר שנים בהן הספורט היה כל חייו, עבר אלבאום תאונת דרכים קשה בה נפגע בחוליות הצוואר, בעיניים ובאף. "כדי לחזור ולתפקד השתמשתי בכל הידע הגופני שאגרתי וכדי להתגבר על כאבי, חיברתי שיטות ותרגילים רבים", הוא מספר. בזמן שבו שיקם את עצמו למד אלבאום שיאצו, רפלקסולוגיה וביו- אנרגיה, והשילוב בין הנושאים השונים הביא אותו לפתח טכניקות של אבחון וטיפול, שעוזרת עד היום לאלפי ילדים ומבוגרים.

מרכז "פצ'ה ממה" בקוסטה ריקה של טיוהר

הולידיי, קוסטה ריקה (צילום: נועם סגן-כהן)
קוסטה ריקה. ביתה של אמא אדמה | צילום: נועם סגן-כהן

באמצע ג'ונגל טרופי מהמם נוסד מרכז רוחני שהפך לשם דבר בין אנשי הניו-אייג'. את המרכז הזה הגה והקים טיוהר, וקוראים לו "פצ'ה ממה". פצ'ה ממה ("אמא אדמה" בתרגום חופשי) היא אשראם אקולוגי שמתנהל סביב שלושה מוטיבים עיקריים: חיי קהילה (כיום חיים שם כ-80 איש), מרכז מדיטציות וסדנאות (המציע בכל יום מבחר פעילויות בתחום), והמרכז של טיוהר שבשלהי 1996, אחרי שזכה להגיע הארה, גיבש סביבו גרעין של מעריצים (שהמפורסם שבהם הוא הכדורסלן דורון שפר). כיום, מלבד פעילותו בפצ'ה ממה, טיוהר תר בעולם ונהנה משני הדברים אותם הוא עושה הכי טוב כ- D.J וכמורה רוחני המעביר סאט-סאנגים (מפגשים רוחניים).

מרכז "טאו'ס" של ניסים אמון

אחד המורים החשובים ביותר שייצאה מדינתנו הוא ניסים אמון, שיחד עם זוגתו הקים את מרכז טאו'ס, שניצב על גבעה המשקיפה אל חופי האי פראוס ביוון, ומארח סדנאות מודעות ומדיטציה. בין היתר פיתח אמון טכניקה טיפולית שנקראת "טרילותרפיה" המבוססת על הבודהיזם, ולפיה המקור לסבל הפנימי שלנו נמצא בפער שבין הראש (המיינד) והרגש. האמצע, לפיו, הוא המקום אליו המדיטציה מכוונת ובחירה באמצע מאפשרת לנו להיות בעלי הבית של הברדק הזה שנקרא "אני". בטרילותרפיה עובר המטופל בין שלושה מקומות פנימיים: הראש הרגש וה"אני" - אותו מבוגר אחראי בתוכנו שיודע להתבונן על כל התחושות והמחשבות ופועל ממקום מודע."התהליך הוא גולת הכותרת של תורת הזן" מסביר אמון, "זה הדבר הכי גדול שעשיתי - מפעל החיים שלי".

שיטת פאולה - שליטה פיזית בשרירים הטבעתיים


נסיים עם האשה היחידה ברשימה - פאולה גרבורג, שסבלה ממחלה ניוונית וגילתה באורח פלא שכיווץ חוזר של השרירים היחידים שיכלה להפעיל, הטבעתיים, מסייע להחלמתה. כך היא פיתחה את שיטת פאולה, שמתבססת על אפקט השרשרת לפיו הפעלת השרירים הספציפיים הללו תגרור תגובה של יתר השרירים בגוף ותגרום להפעלתם האוטומטית. אותם שרירים (סביב העיניים, הפה והנרתיק למשל), קשורים זה בזה והפעלתם יוצרת רצף של תנועה המסייעת לגוף לרפא ולחזק את עצמו. שיטת פאולה נתפסת כשיטת התעמלות המסייעת לתחזוקה שוטפת של הגוף, וככזו המסייעת לטיפול במגוון של בעיות, ביניהן שליטה על הסוגרים, הפרעות במערכת העיכול, בריחת שתן, כאבי גב ופרקים, בעיות יציבה, טחורים, עצירות ועוד. אסכולות רבות ברפואה המערבית אימצו אותה לחיקן.