הקבלה מציבה בפנינו שלושה חוקי יסוד ברוחניות, שפועלים על כל דבר בעולם והם קבועים לכל אדם בכל אומה ובכל מקום: הרצון לתת, הרצון לקבל לעצמו בלבד, והרצון לקבל על מנת לתת. שלושת החוקים הללו מתבטאים בכל דבר, החל ממדעי הפיזיקה והאלקטרוניקה וכלה בנפשו של האדם.

הרצון לקבל לעצמו בלבד הוא ביטוי הרוע בקבלה, רוע רוחני בהתגלמותו, ומיוצג על ידי המינוס. הרצון לתת הוא הפלוס, אך גם לתת יותר מדי זהו לא מצב אידאלי אלא מצב של "חסד יתר" - בדיוק כשם שהשמש והמים הם אלמנטים טובים אך מזיקים במינון גבוה מדי. הרצון לקבל על מנת לתת זהו המרכז - האור, האיזון שכולנו שואפים אליו.

איך מגיעים אליו? באמצעות ההתנגדות לכניעה ולדחף המידי - היצר בנו שרוצה רק לקחת. הוא מתבטא, למשל, בהתקפי זעם, התמכרות לסמים או בולמוסי זלילה בזמן דיאטה. הכניעה היא פנטסטית, משחררת, מענגת באופן זמני בלבד, ולאחר מכן אנו חווים ירידה דרסטית, חרטה וסבל. 

מהי האלטרנטיבה, אם כך? התנגדות לכניעה, לרצון לספק רק את עצמך בלבד. כשאנו מצליחים להשיג זאת, מושגת תחושת אושר נעימה ויציבה. לא תחושת אטרף אלא תחושת הישג - לא נסחפנו, לא נכנענו לפרובוקציות.

הקבלה כולה עוסקת בכלים שמסייעים לנו להמיר את הרצון לקבל לעצמנו בלבד ברצון לקבל על מנת לתת, באמצעות התנגדות וצמצום. זהו הכלי הראשון בייצור האור - לחוש את היצר שמושך אותך לשם, ולהכניע אותו.

לכל שאר חלקי ההרצאה

לאתר הרשמי והרשמה להרצאות נוספות

מיהו יהודי? אלי רייפמן מסביר מיהו יהודי ולמה אנחנו כאלה מיוחדים

ולפי הקבלה, מירית מ"הישרדות" היא השורדת האולטימטיבית - בגלל הת' שלה בשם