כבר לא מעט זמן שימימה יעיש היא הסבתא של המדינה. פשוט להבין למה. אי אפשר שלא להתאהב בטוב הלב שפורץ ממנה, גם ברגעים שהיא כועסת ובעובדה שהיא לרגע לא מזייפת. בגיל 86, היא כוכבת.

הכול התחיל כשהנכדים של ימימה פשוט רצו לתעד אותה, בשביל הזיכרונות. אבל מה שהתחיל כפרויקט משפחתי באינסטגרם גדל לאימפריה עם 100 אלף עוקבים ועוד כ-62 אלף עוקבים בטיק טוק שלא יכולים לקבל מספיק מהסבתא שרוקדת, מקללת בתימנית ועושה שמח לכל מי שלידה ולכל מי שצופה בא.

מאחורי העמוד עומד נכדה, יהל, אותו אתם ודאי זוכרים מ"הכוכב הבא לאירווויזיון", שמצא את עצמו במפתיע מג'נגל בין קריירה מוזיקלית מתפתחת לעמוד אינסטגרם מטאורי. למרות הלחץ, את סבתא ימימה כמעט לא מביימים. מה שהמעריצים המתרבים מקבלים, זה בדיוק מה שהיא. ויש הרבה ממנה.

מתימן, יעיש מבהירה, אין לה זיכרונות טובים. היא ובעלה, יפת, הגיעו לישראל זמן קצר לאחר נישואיהם, ב-1949, אחרי מסע ארוך ומפרך. מאז ועד היום הם גרים בגן יבנה ושם הקימו את משפחתם: ארבעה בנים ובת. ימימה גידלה את הילדים ועבדה במשק של המשפחה, ויפת מצא עבודה בצה"ל. כיום יש להם לא פחות מ-15 נכדים.

למרות ההיסטוריה המפוארת, ימימה לא חיה בעבר. כמו שכל מי שעוקב אחריה יודע, היא פעילה כל הזמן ולא מתביישת להיות חלק מהטרנדים החמים של אנשים צעירים ממנה בהרבה. לאחרונה היא אפילו הפכה למומחית של ממש בלהיט החדש "מאץ' מאסטרס". שאלנו אותה איך היא עשתה את זה, והיא הסכימה לחלוק איתנו את הסודות.

ימימה (צילום: שריי עוז)
צילום: שריי עוז

שחקו בשעה הנכונה

לא מגיעים לגיל 86 בכושר כזה עם אנרגיות כאלה בלי לדעת משהו על סידור נכון של סדר היום. מי שרוצה להיות אלוף במשחק, מבהירה סבתא ימימה, חייב להבין מתי הוא הכי חד ודרוך. יעיש מודיעה בנחרצות שעבורה השעה הזו היא אחרי שנת הצהריים. מטלות היום כבר התבצעו, המצברים הוטענו ונשאר רק לנצח את המתחרים.

לאכול נכון

חטיפים בזמן המשחק? זה לשחקנים צעירים. לפעמים צריך קצת חוויאג' ותבלינים כדי לעלות לשלב הבא. סבתא ימימה מנצחת בזכות מנת חלבונים שמוודאת שהיא תהיה תמיד בריכוז שיא. מרק תימני מחדד את החושים. לא יודעים להכין? הנה מתכון שיעזור. שימו עוד קובנה בצד, ואף אחד לא יצליח להביס אתכם.

אימונים, אימונים, אימונים

לפעמים אפשר לטעות לפי עמוד האינסטגרם שלה ולחשוב שסבתא ימימה עסוקה רק בבילויים. אבל היא אשת עבודה ועצלנות מעייפת אותה. גם בבית וגם במשחקים היא מבינה שאין טעם להתחיל לשחק לפני שלמדתם את המשחק כמו שצריך. ולכן היא ממליצה לכל מי שנכנס למשחק לא לקפוץ ישר למים העמוקים ולשחק מול שחקן מנוסה ממנו. זה מתכון לכישלון. קודם כל תבדקו מה הטקטיקה שמתאימה לכם כדי לצבור יתרונות, תבנו את מהירות התגובה שלכם. רק אז אפשר לצאת לשטח.

סבתא ימימה (צילום: האינסטגרם של ימימה יעיש)
צילום: האינסטגרם של ימימה יעיש

מוזיקה טובה

כן, זו תחרות, אבל סבתא ימימה מבינה שדרושה אווירה טובה ברקע של כל משחק מאץ' מאסטרס שמכבד את עצמו. ומה משמח יותר ממוזיקה טובה שנותנת עוד קצת פלפל לכל העניין? ימימה לא תבקר אתכם על הטעם המוזיקלי שלכם, אבל הלב שלה נמצא עם שני זמרים נהדרים: יהל, הנכד שלה, כמובן וציון גולן שמרחיב את הלב שלה כל פעם מחדש.

כיף, כיף, כיף!

אם לא נהניתם, לא ניצחתם. גם אם ניצחתם. זו תחרות, אבל אתם צריכים לקחת אותה בקלות ולשים חיוך על הפנים, אפילו כשאתם מפסידים. תבואו מוכנים לשפריץ של הצבע שמיועד למפסידים ותאמצו אותו. אחרת, בשביל מה באתם בכלל?