מערכת הבחירות האחרונה השאירה אצלנו תחושת מיאוס: לכאורה, שום דבר שנעשה כבר לא באמת משפיע וממילא אין כמעט אף דרך לשנות. אז כנראה בגלל זה אנחנו מעדיפים לכבות את המוח, לצפות בעוד סדרה ולהגיד לעצמנו שלא משנה מה, בסוף יהיה בסדר. אבל זה כמובן לא נכון.

קבלו נתון: אחוז ההצבעה בבחירות הקודמות היה מהנמוכים ביותר בהיסטוריה הפוליטית של ישראל. בפועל, מדובר בכרסום איטי והדרגתי אך מתמשך של אמון האזרחים בדמוקרטיה ובסכנה המיידית והגדולה ביותר להמשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

עכשיו, החשש הגדול לקראת הבחירות הקרובות ב-17 בספטמבר הוא אחוז הצבעה עוד יותר נמוך, בין היתר בשל הסמיכות למערכת הבחירות הקודמת. למעשה, מדובר במקרה חסר תקדים בתולדות ישראל של בחירות אחרי בחירות ובמצב שאסור לנו להשלים איתו. אז מה עושים? יוצאים, בוחרים ומשפיעים.

איך זה להיות האיש הכי משפיע בישראל?

בגדול, אפשר להבין למה כל כך הרבה אנשים אומרים לעצמם "למה להצביע? הרי התוצאה צפויה" – אבל זה בדיוק ההפך. אם איבדתם אמון בדמוקרטיה, הדרך היחידה להשיב אותו תהיה לחזור להשתתף במשחק. עכשיו הרגע להנשים את הדמוקרטיה, לתת לה חיים ולנצל את הזכות הכל-כך חשובה שניתנה לכל אזרח באופן שווה ופשוט להתחיל להשפיע.

זה היופי שבדמוקרטיה, כי לא משנה מי ומה אתה – הקול שלך שווה לכל קול אחר וליום אחד ומיוחד אתה משפיע בדיוק כמו האיש החזק או העשיר בישראל. וזו בטח לא פריבילגיה שתרצו לוותר עליה.

אותיות ומשמעויות - בחירות והצבעה (צילום: בני דויטש, מאקו, חדשות)
צאו להצביע | צילום: בני דויטש, מאקו, חדשות

נכון, אתם עייפים מהבטחות, נמאס לכם מסיסמאות ובוודאי שמלחמות הפוליטיקאים וכל הטינופים אחד על השני ממש לא ערבים לאוזניים שלכם. ובכל זאת, מדינת ישראל קיבלה מועד ב' לשפר, לתקן ולהכריע ועל זה אסור לוותר.

אין סיבה לשבת על הספה

מצד אחד, כל אזרח יכול לדבר שעות על הדברים שלא טובים כאן ובטח התרגלתם לשמוע את זה מהמשפחה, מהחברים ומהקולגות. מצד שני, אחוז ההצבעה משום מה נשאר נמוך באופן מסוכן. אבל בעוד כשבועיים ייפתחו הקלפיות ברחבי הארץ, בפעם השנייה השנה, וכל אחד מאתנו צריך להיות שם כדי להביא את השינוי.

אם תעצמו עיניים ותישארו אדישים, המצב פה לא ישתפר. במקרה כזה אתם גם לא תקבלו מדינה טובה יותר וכנראה ששום דבר לא ישתנה מעצמו. תהיו רגע כנים עם עצמכם: מה עדיף, לשבת על הספה ולקטר?

החדשות הטובות הן שקול ועוד קול ועוד קול הופכים להיות חשובים, ולא משנה מי אתה או מה את. מי שבאמת רוצה שינוי, חייב להבין שהוא יתחיל אך ורק ממנו. מספר המנדטים הזהה בבחירות הקרובות של כחול לבן ושל הליכוד, כמו גם הקרבה בין שתי המפלגות הגדולות בסקרים הנוכחיים, הופכים כל קול לזה המכריע, כי כל מנדט ישפיע על זהות ראש הממשלה הבא, אשר ירכיב את הממשלה שתפעל לקדם את חזונו.

כמו שלא הייתם מוותרים על הזכות הגדולה ביותר שלכם בכביש או במכולת, ככה אין סיבה שתוותרו על הזכות האזרחית הכי חשובה שיש בדמוקרטיה.

בקיצור, צאו להצביע כי זאת המדינה שלכם.