זה כבר הפך לעניין שבשגרה בכל פעם שחיל האוויר מבצע תקיפות בסוריה, בין אם ישראל לוקחת אחריות או שלא, אחרי שתקיפה כזו עולה לכותרות, מדווחים כלי התקשורת בסוריה וגם ברוסיה, כי הצליחו ליירט את רוב הטילים ששוגרו על ידי מטוסי חיל האוויר. לטענתם, הממוצע עומד על אזור ה-80 עד 90 אחוזי יירוט.

גל התקיפות האחרון החל בדיווח סורי על כך ש"מערכת ההגנה האווירית שלנו סיכלו תוקפנות אווירית ישראלית ומנעה מישראל להשיג את מטרותיה". זמן קצר לאחר מכן, דיווחו הרוסים באופן רשמי שסוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראלי, ומערכות ההגנה "הצליחו ליירט מאה אחוז מהטילים שירו מטוסי F-16 של ישראל".


ומה אומרים בתגובה בישראל? כזכור, דובר צה"ל הפיץ תיעוד שמציג תמונה אחרת לגמרי של התקיפה. ביקשנו את התייחסותו לעניין של תא"ל (מיל') רם שמואלי טייס קרב וראש להק מודיעין בתפקידו האחרון וכיום, יו"ר ארגון "השומר החדש". אז האם לרוסים באמת יש את היכולת ליירט את החימושים של חיל האוויר ולסכל את התקיפות כמו שהם טוענים?

"הרוסים הם שמיהרו לפרסם שכל הטילים יורטו, בדגש על הרוסים", אומר שמואלי. "חשוב להבין שמדובר במערכות רוסיות, המתקדמות ביותר שלהם, והם לא בוחלים במה לפרסם, העיקר שתהיה לזה תדמית טובה. לא טוב להם למכירת הנשק בעולם שחודרים להם את מערך ההגנה. הפרסום מונע אם כן מצד כלכלי ותדמיתי בלבד".

S-300 בסוריה (צילום: Associated Press)
מערת הגנה רוסית S-300 בסוריה | צילום: Associated Press

שמואלי מציין שאכן חלק מהמערכות הרוסיות נועדו ליירוט של טילים ולא רק של מטוסים. "ככה הן תוכננו ואכן הרוסים יודעים לעשות את זה. בכלל, במלחמה אתה מחפש פתרונות, לפעמים אתה מפתיע את האויב ולפעמים הוא אותך. במלחמת יום כיפור הטילים הפתיעו אותנו וב-1982 מצאנו דרך לכופף את הטילים", הסביר, כשהוא מתייחס למבצע "ערצב 19" בו השתתף בעצמו. "מצאנו את הדרך איך לכופף את הטילים, עכשיו יש טילים חדשים וחיל אוויר נותן להם מענה. רואים שבסופו של דבר מבצעים את המשימה והמטרות מושמדות".

יחד עם דבריו של תא"ל שמואלי, נוסיף שמותר להניח, שמדי פעם אכן מצליחים אולי להפיל חימוש ישראלי כזה או אחר. ועדיין, המציאות רחוקה מאוד מהאופן בו הרוסים והסורים מנסה לתאר אותה. "מה שחשוב זה לא האחוזים, אלא האם אתה מוצא פתרון, שהמטרות שתכננו לתקוף יושמדו והתקיפה לא תסוכל. דרך שנייה זה פשוט להשמיד את מי שיורה עליך. זה מה שעשינו למשל ב-1982 וזה מה שצריך לעשות. בתקיפה האחרונה רואים בברור איך המטרות מושמדות".