מסע ניווטים 401 (צילום: דובר צה"ל)
רצים לקראת הסוף. מסע ניווטים של חיילי חטיבה 401 | צילום: דובר צה"ל

אנחנו כבר ארבעה חודשים אחרי עונת הגיוסים הגדולה האחרונה ועכשיו זו ללא ספק העונה של המסעות המפרכים והטקסים המרגשים.

נתחיל ביום חמישי שעבר כאשר לוחמי חטיבה 401 השלימו מסע ניווטים מיוחד שמטרתו הכנת הלוחמים למצב של פעילות בשטח כשאר הם צריכים לדעת להגיע לנקודה הנכונה ללא אמצעי ניווט מתקדמים וכאשר כל טעות או סטייה קלה יכולה לעלות במחיר יקר. היה קשוח, אבל בסופו של דבר, מספק.

אחרי סוף שבוע רגוע, היו אלו לוחמי כפיר שהעבירו את יום ראשון בהכנות למסע הכומתה וביום שני יצאו לדרך שנמשכה על פני 81 קילומטרים – שיא באורך מסעות הכומתה שצעדו לוחמים בחטיבה. המסע התחיל בחמאם אל מליח שבמחסום בקעות והסתיים בעיר עפולה, שם, קיבלו הלוחמים את הכומתות המנומרות. אנחנו מאחלים לטירונים שהתחילו את דרכם כלוחמים, המון בהצלחה! בנוסף  אליהם, הלוחמים הצעירים יותר צעדו את מסע ההשבעה שלהם ונשבעו אמונים למדינת ישראל. ניפגש איתם במעלה הדרך.

מסע כומתה כפיר  (צילום: דובר צה"ל)
חיילי כפר צועדים אל עבר הכומתה | צילום: דובר צה"ל

באותו היום, בצריפין, חיילים אחרים, עם תפקיד אחר, ממגזר אחר, סיימו דרך שונה לחלוטין. היה סוף קורס מש"קי הת"ש החרדים. במשך החודש האחרון, חניכי הקורס הוכשרו בטיפול בתנאי השירות של החיילים ובסופו זכו בשרוך הסגול. במסגרת תפקידם, ישרתו המ"שקים במסגרות הצבאיות לחיילים המגזר החרדי.

טקס סיום קורס משק"י ת"ש (צילום: דובר צה"ל)
טקס סיום קורס משקי הת"ש | צילום: דובר צה"ל

עוד בגזרת מסעות הכומתה – ביום רביעי היה זה גדוד חרב שעשה את המסע באופן מיוחד ומסורתי לגדוד – בין כפרי העדה הדרוזית בגליל ובכרמל. הגדוד שתפקידו הוא לחימה בגזרת הגליל ובמצב של מלחמה בדרום לבנון עושה את המסע הזה בסימן – שומרים על הבית. המשפחות מצדן גומלות קבלת פנים חגיגית עם דגלים, שירה ואוכל בכל אחד מהכפרים.

מסע כומתה גדוד חרב (צילום: דובר צה"ל)
חיילי חרב במסע כומתה מכפר לכפר | צילום: דובר צה"ל

והלאה ליום חמישי – זה היה היום הקשה של לוחמי שייטת הסטי"לים. במהלך היום, עברו הלוחמים בוחן צוות שבחן אותם על מספר מקצים פיזיים מאתגרים. מדובר באירוע שיא שנתי של השייטת בו משתתפים כל הלוחמים של כולל הקצינים והמפקדים ומנהלים מעין אולימפיאדת מקצועות. בסופו של היום, במקום הראשון זכו לוחמי אח"י כידון. סחתיין!

בוחן צוות שייטת 3 (צילום: דובר צה"ל)
בוחן הצוות של שייטת 3 | צילום: דובר צה"ל

עוד במהלך השבוע נערכו מספר שבועות מלחמה: בחטיבת הנח"ל נערך שבוע מלחמה חדשני במיוחד שכלל הפעם גם לוחמת סבך, החבר'ה של גבעתי מיצו במהלך השבוע את כל היכולות שהם רכשו במהלך תקופת ההכשרה לקראת תפיסת קו ברצועת עזה ובשבוע המלחמה של גדוד חרוב ביקרו הרמטכ"ל ואלוף פיקוד המרכז.

שבוע מלחמה גבעתי (צילום: דובר צה"ל)
שבוע מלחמה גבעתי | צילום: דובר צה"ל

גם חטיבה 188 של חיל השריון עבדה קשה השבוע כאשר הם ביצעו אימון חורף. גדוד רשף של החטיבה ביצע בשטחי האש של רמת הגולן תרגילי מחלקה שדימו לחימה בעומק שטח האויב. האימון צפוי להימשך עוד שלושה חודשים ואחת ממטרותיו היא הטמעת השינויים שעוברים על חיל השריון.

מה עוד קרה השבוע?

בחטמ"ר מנשה (מרחב ג'נין) נחנך מכון פיזיותרפיה חדש שיתן מענה רפואי לחיילי הגדודים בשטח.

מכון פיזיותרפיה בחטמר מנשה (צילום: דובר צה"ל)
מכון פיזיותרפיה בחטמ"ר מנשה נחנך | צילום: דובר צה"ל

ביום רביעי נערך יום פתוח בלשכות הגיוס ברחבי הארץ כשהמטרה היתה זירוז הליכי הגיוס, מענה על שאלות ופתרון בעיות.

יום פתוח בלשכות הגיוס (צילום: דובר צה"ל)
יום פתוח בלשכות הגיוס. סוגרים את כל הפרוצדורות | צילום: דובר צה"ל

במהלך השבוע, נפת השפלה של פיקוד העורף תרגלה מצב חירום. בין התרחישים שהם תרגלו נמנה פינוי של בית חולים גריאטרי, אירוע של דליקת חומרים מסוכנים, חילות ממבנה ועוד.

תרגיל נפת שפלה (צילום: דובר צה"ל)
בפיקוד העורף מתכוננים לאפוקליפסה | צילום: דובר צה"ל

בבית הספר האזורי הר וגיא הסמוך לקיבוץ דפנה נערך טקס האזכרה השנתי ל-73 חללי אסון המסוקים במלאת 17 שנה אסון. הטקס התקיים במעמד הרמטכ"ל, מפקד פיקוד הצפון, ראש אכ"א, מפקד חיל האוויר, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים.

_OBJ

בהקשר של אסון המסוקים – כתבנו שי לוי הצטרף לאימון בסימולטור המסוקים של חיל האוויר שמטרתו מניעת תאונות כאלו בעתיד. אנחנו ממליצים לכם לקרוא.

>> כמעט אסון בתרגיל: החייל קפץ, המצנח לא נפתח