השבוע גם בצה"ל לא היה אפשר לפספס את אורות הנרות וגם לא את הריח של שמן הטיגון ואווירת החג הורגשה היטב. זה לא בדיוק סיפק חופשות גורפות לכל החיילים, אבל כן נתן תחושה יותר נעימה של הפתעות, שמחות, חגיגות וגאווה לאומית.

אחד האירועים הכי מרגשים שהיו השבוע בצה"ל התרחש ביום שלישי, נר רביעי של חנוכ"ה כשהלוחמים של אח"י קשת חזרו מאימון במי הים התיכון כשמבחינתם ציפתה להם עגינה שגרתית החוף, התארגנות עם הציוד והמשך בשגרת האימונים והפעילות המבצעית של שייטת הסטי"לים. בפועל, כשהם הגיעו לחוף, מי שחיכו להם ברציף, היו בני המשפחות שלהם שלא ויתרו על החג עם הילדים האהובים. את ההפתעה לא היה קשה לשמור כי החבר'ה היו בלב הים בלי טלפונים והשמחה הייתה גדולה. את התמונות לא יכולנו להביא, אבל הדיווחים מהשטח היו נרגשים מאוד.

סטי"לים (צילום: דובר צה"ל)
הפעם היה ממש שווה לחזור לחוף (אילוסטרציה) | צילום: דובר צה"ל

באירוע השתתפו בסך הכל 120 אזרחים יחד עם לוחמי הספינה שבילו לא מעט מימי החג לא על הקרקע אלא בלב הים.

אירוע מרגש נוסף שהתרחש השבוע בצה"ל היה טקס ההוקרה לחיילים שגילו את המנהרות האחרונות ברצועת עזה ובכך הצילו חיי אזרחים רבים ומנעו אפשרות של חטיפת חייל או אזרח. בערב שנערך במעמד מפקד האוגדה, תא"ל מיקי אדלשטיין, הוענקו תעודות הוקרה לפלוגות הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי) הצפוניות והדרומיות שלקחו חלק בפעילויות, אגפי ההנדסה, אגפי המודיעין, גדוד הבוקעים הראשון בחטיבת גולני ועוד.

אחד האנשים הבולטים שהשתתפו בטקס היה סגן אחיה קליין, שנפצע באורח קשה בחשיפת המנהרה האחרונה בחודש נובמבר. כמובן שאנחנו מאחלים לו המשך החלמה מוצלחת.

אחיה קליין מקבל תעודת הוקרה (צילום: דובר צה"ל)
רגע מרגש. אחיה קליין שוב על מדים מקבל הערכה על פעילותו בחשיפת המנהרה | צילום: דובר צה"ל

ביום לאחר מכן (ד'), התעוררו לוחמי חטיבת גבעתי ולוחמי גדוד קרן של התותחנים לבוקר של יום חדש אחרי שהם השלימו את הלחימה בקו יהודה ושומרון ולפני שהם יוצאים לאימון, כל אחד מהם בנפרד, שניהם ברמת הגולן. הלוחמים שמנהלים ביהודה ושומרון תעסוקה מבצעית באזור צברו לא מעט הישגים בזמן הזה, ביניהם, תפיסות של אמל"ח, מעצר מבוקשים, סיכולי פיגועים ועוד. שיהיה בהצלחה באימון. כמובן שתמשיכו לשמור על עצמכם.

באותו היום, בבסיס ההכשרה של חיל התותחנים התקיים יום כשירויות חילי, מה שמצד אחד נעשה כאימון לכל דבר, אבל מצד שני נעשה באווירה חיובית וחגיגית שהעלתה לכל החיילים והמפקדים את המורל באופן משמעותי, גם ללוחמות שהתגייסו בדצמבר 2011 וציינו באותו היום את השנה השלישית לשירות, אחרי שהחברות שלהן ביחידות אחרות כבר התחילו לגזור את החוגרים. לוחמות יקרות, כל מי שעשה שלוש שנים צבא יודע שכשלוקחים את השנה האחרונה בכיף, היא עוברת בסבבה. אז תנו עוד קצת רבאק! (חוץ מזה שלוש שנים זה השנתיים החדש).

"אתגר מנטלי ומנהיגותי". לוחמי גבעתי (צילום: דו"צ, חדשות)
לוחמי גבעתי מכריזים באיו"ש - תאילנד | צילום: דו"צ, חדשות

בחיל התותחנים המשיכו גם היום (חמישי) את אווירת החג עם סיום קורס מדריכות התותחנים שיחד עם הטירונות, התפרש על פני שלושה חודשים. במהלך הקורס הבנות הוכשרו ושובצו במגמות השונות, כגון: ניהול אש, תותחן, קשר ועוד. היום הן הצטרפו באופן רשמי למשפחת חיל התותחנים לאחר טקס מרגש בבית התותחן שבזיכרון יעקב במעמד בני המשפחה ומפקד בית הספר לתותחנות שדה שבשבטה, אל״מ יובל בן דב. שיהיה בהצלחה! לחיל התותחנים אנחנו עוד נחזור.

 תותחנים (צילום: דובר צה"ל)
יום הכשירויות של התותחנים. זריקת מרץ רצינית גם לותיקים | צילום: דובר צה"ל
מסיימים קורס? מתוכנן לכם מסע כומתה? ההשבעה אוטוטו? הייתם עדים לאירוע מרגש?
שתפו אותנו במייל הירוק ואולי תופיעו בסכמ"ש כבר בשבוע הבא

עוד הערב, הסתיים בבה"ד 20 קורס המגן האסטרטגי הראשון בצה"ל. הקורס הזה נפתח בצה"ל במסגרת הפקת לקחים בתחום הגנת המחנות בצה"ל. כחלק מתהליך שיפור מערך ההגנה על הבסיסים עם המערכים האסטרטגיים, הוחלט במקביל על שיפור הטכנולוגיה (גדרות ואמצעי תצפית) מחד ומאידך, לשפר את המקצועיות של חיילי מערכי האבטחה.

בשונה מקורס המאבטחים המוכר עד כה, מדובר בקורס ארוך יותר (ארבעה שבועות) ומקצועי יותר שבמהלכו החניכים עוברים אימוני ירי בסימולטור, תרגילי פרט, צמד וחוליה, פריקה מרכב, תרגול ועוד. כמו כן, חניכי הקורס הוסמכו להגשת עזרה ראשונה. הבוגרים של הקורס ישובצו בבסיסים עם מצבורי נשק גדולים ואמצעים ייחודיים שיש רק לצה"ל.

במקביל לזה, התנהלו השבוע לא מעט אימונים ותרגילים מהצפון ועד הדרום. תרגיל אחד שהתנהל השבוע התרגיל צוות הקרב של חטיבת השריון 401. התרגיל אמנם התנהל ברמת הגולן, אבל מטרתו הייתה הכנת הלוחמים ללחימה קרקעית ברצועת עזה. התרגיל התקיים בשיתוף פעולה עם שני גדודים מחטיבת כפיר ועם כוחות הנדסה.

תרגיל 401 (צילום: דובר צה"ל)
חטיבה 401 מסכמת תרגיל מורכב ומאתגר | צילום: דובר צה"ל

בנוסף לזה, חטיבת הנח"ל סיכמה השבוע תרגיל מפרך של חמישה שבועות, תרגיל שהכין אותם לקו שהם הולכים לתפוס בחודשים הקרובים בכל הגזרות באזור יהודה ושומרון. התרגיל כלל שבוע של אימוני סבך בבא"ח אליקים, שבוע של לוחמת שטח בנוי בזעורה, תרגילים פלוגתיים במתווה צפוני ברמת הגולן, והפלוגות המסייעות עברו אימון יעודי בביסל"ח. אחרי שנה שלמה, לוחמי החטיבה יחליפו את הנופים של הצפון בנופים של יהודה ושומרון. שיהיה בהצלחה!

לוחמי הנח"ל (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי הנח"ל מכריזים בצפון - תאילנד | צילום: דובר צה"ל

הבטחנו שנחזור לחיל התותחנים. קיימנו. הפעם עם הצעירים שהשתתפו השבוע בגיבוש "קלע דוד" – הגיבוש ליחידות המיוחדות בחיל. במהלך השבוע, החבר'ה רצו, זחלו, סבו אלונקות, סחבו האחד את השני ונשמו בלי סוף את הפודרה של שיבטא. אחרי שלושה ימים, אלו שצלחו את הגיבוש הגיעו לאחת מהיחידות הבאות: רוכב שמים, מיתר או מורן. לאלו שעברו, גם לאלו שלא, אנחנו מאחלים המון בהצלחה. לבנות שבחבורה, שלא תבכו לנו עוד שנתיים!

גיבוש תותחנים (צילום: דובר צה"ל)
גיבוש קלע דוד. אבק תותחנים | צילום: דובר צה"ל

ועוד שיא השבוע – הקמפיין החדש "זה חזק? צה"ל חזק". דבר אחד בטוח – הוא עורר באז רציני, כולנו הרגשנו את זה בפיד שלנו בפייסבוק. לא נרחיב על זה את המילים.

שיהיה סוף שבוע חזק!

ומה עבר על צה"ל בשבוע שעבר?