טקס סיום קורס קציני חימוש (צילום: דובר צה"ל)
יוצאים לדרך חדשה - טקס סיום קורס קציני חימוש | צילום: דובר צה"ל

השבוע התחיל יום אחר יום עם אירועים משמחים וחגיגיים של חניכת קצינים חדשים לצבא כולו. השבוע התחיל בהענקת דרגות הקצונה לקצינים הצעירים של חיל החימוש בבית הספר לחימוש שנמצא בצריפין. מסיימי הקורס, 21 במספרם, הם ברובם עתודאים ובוגרי מסלולים אקדמאים בהנדסה. הקצינים הצעירים עתידים להשתבץ בדרג הנפרש של החיל ביחידות צה"ל כולו, לפקד ולאחזק את המערכות הטכנולוגיות המורכבות שצה"ל מחזיק ביבשה.

לפני שלב ההכשרה החילית, עברו הצוערים את קורס הקצינים בבה"ד 1, רובם המוחלט במגמת "מעוז" – המגמה של תומכי הלחימה בבה"ד 1.

ואם כבר הגענו לבה"ד 1, אצלם השמחה הייתה דווקא ביום שני, כאשר הסתיים מחזור נוסף של קורס הקצינים נחשון – הקורס המכשיר את הקצינים המיועדים לשרת ביחידות העורפיות. הקצינים עברו בבה"ד 1, קורס של שלושה חודשים במהלכו למדו על פיקוד ומנהיגות וכן עברו השלמת רובאי ל-03. בבה"ד 1, הקורסים מסתיימים באופן מסורתי במסדרים על מגרש המסדרים – אותו מגרש שהצוערים מנועים מלדרוך עליו עד לחזרות למסדר הסיום. את המסדר מנחה כבר שנים רנ"ג יצחק טהור טאיטו – הרס"ר האגדי של בה"ד 1 ושיאו – הענקת סיכות המ"מ הכסופות לצוערים מידי המפקדים שלהם במהלך הקורס.

טקס סיום קורס קצינים בבהד 1 (צילום: דובר צה"ל)
נא להכיר - מפקדי העתיד של צה"ל. טקס סיום קורס הקצינים בבה"ד 1 | צילום: דובר צה"ל

למסיימי ההשלמה החילית של חיל החימוש אנחנו מאחלים המון בהצלחה בהמשך השירות והשתלבות חלקה כמה שאפשר בתפקידים שתשובצו אליהם. למסיימי הקורס בבה"ד 1 – אנחנו מאחלים בהצלחה בישורת האחרונה של הקורס- ההשלמה החילית.

ביום שלישי, הצבא התפנה לעסוק בבריאות החיילים כאשר התנהלה בין הפיקודים והזרועות תחרות הבישול הבריא. התחרות התנהלה בבה"ד 6 בצריפין בהשתתפות תשעה נציגים מכל הפיקודים והזרועות. הצוותים נדרשו להגיש לשופטים מנה ראשונה, מנה עיקרית וקינוח. כל המתכונים הועברו מראש לעיון תזונאית שנתנה את אישורה לכל אחת מהמנות ובסופו של דבר נבחרו הזוכים בתחרות.

את המקום הראשון קטף הצוות שנשלח מפיקוד הצפון, אחריו פיקוד המרכז ואחריו חיל הים – החיל שבו קיים אתגר גדול מאוד בבישול האוכל, כי הרבה ממנו מוכן בלב ים בתנאי דוחק וצפיפות המאפיינים את הספינות (ומי שטעם מדווח על מטעמים). בצה"ל מציינים שמדובר בנקודת ציון במהפכה הבריאה כחלק מהשינויים הרבים שצה"ל עורך בתחום הבריאות של המשרתים ותחום הכושר.

תחרות הבישול הבריא בצהל (צילום: דובר צה"ל)
תחרות הבישול הבריא בבה"ד 6. בתקווה שזה יביא את השינוי למטבחי צה"ל | צילום: דובר צה"ל

רוצים גם אתם להופיע בסכמ"ש של פז"ם? ספרו לנו על השבוע שעבר עליכם במייל הירוק

כמה שעות לאחר שהסתיימה התחרות ואחרי שהכריזו הזוכים, אי שם בדרום הארץ החיילים היו בסאגה אחרת לחלוטין. שכבת הבנים והבנות של קרקל צעדה את המסע המשמעותי הראשון בשירות שלה – מסע ההשבעה. המסע יצא באישון לילה מבא"ח גבעתי אל עבר תל ניצנה. בסופו, הם עמדו נרגשים ונשבעו אמונים למדינת ישראל וקיבלו במתנה את ספר התנ"ך הצבאי שלהם וכן, גם סימנו את סוף הטירונות ותחילת האימון המתקדם. זוהי ללא ספק נקודת ציון מרגשת לכל חייל – מהלוחם בסיירת ועד הג'ובניק האחרון, אבל זו גם ללא כל צל ספק – רק ההתחלה. תמשיכו לצעוד ותזכרו שתמיד עדיף להתחיל את המסעות ברגל ימין.

טקס השבעה בקרקל (צילום: דובר צה"ל)
טירוני קרקל בטקס ההשבעה. רגע מרגש לכל חייל | צילום: דובר צה"ל

ובחזרה לצריפין. ביום חמישי האחרון, הסתיים קורס חובשים פלוגתיים של חיל הרפואה בבה"ד 10. מדובר בקורס של שבועיים שעוברים אותו מיטב החובשים מכל צה"ל שאחרי תקופה מסוימת של שירות בפלוגה התרשמו שהם יכולים לנהל את מערכת הבריאות הפלוגתית. מדובר במחזור ה-17 של הקורס והמסיימים מספרים לנו שהם נהנו בו מכל רגע. עכשיו, אחרי שהם סיימו הם חוזרים לפלוגות – ויש להם לא מעט עבודה.

קורס חופלים (צילום: דובר צה"ל)
מסיימי קורס חופ"לים. "היה כיף חיים" | צילום: דובר צה"ל

בתחום היחידות המיוחדות - יחידת עיטם, יחידת מילואים חדשה ופורצת דרך המורכבת מקציני ולוחמי יחידות לוחמות ומכירורגים ורופאים קרביים, קיימה השבוע אימון ייחודי וחדשני. היחידה מעניקה מעטפת חילוץ, טיפול ופינוי מתקדמים ליחידות שונות ובמבצעים מורכבים מתמחה בחילוץ, טיפול ופינוי פצועים תחת אש, במתן מענה כירורגי מתקדם והקמת חדרי ניתוח מוסווים ומוטמעים בשטח ובביצוע פרוצדורות מסובכות בתנאי קיצון ותחת אש. הלוחמים ביחידה תרגלו לראשונה את מערך הפעולות והתרחישים הנדרש מהם בתחום המבצעי והרפואי יחד, גמעו מרחקים ארוכים בתנאי שטח קיצוניים ונשיאת משקלים כפי הנדרש מהם לצורך ביצוע משימותיהם, יכולות הסוואה וניוד מתקדמות ועוד.

תרגיל יחידת עיטם (צילום: דובר צה"ל)
יודעים לבצע פרוצדורות מורכבות תחת אש. יחידת עיטם | צילום: דובר צה"ל

במקביל, גדוד שמשון של חטיבת כפיר, קיים גם הוא אימון השבוע. את האימון הם קיימו בלש"ביה של בסיס צאלים. במסגרת האימון, הם תרגלו באש חיה לחימה בשטח בנוי על כל האתגרים והרגישויות שיש בלחימה מהסוג הזה וחיזקו את רמת המקצועיות ואת העוצמה הגדודית לקראת המשימות המבצעיות שמונחות על כתפי הגדוד.

תרגיל לשב של כפיר (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי כפיר באימון לוחמת שטח בנוי בצאלים. מתכוננים לדבר האמיתי | צילום: דובר צה"ל

לכל המסיימים והמסיימות – אלו שחזרו הביתה עם סיכות, דרגות, תנ"ך, תעודות, או פשוט תחושת סיפוק עצמי מהעשייה המאומצת במהלך השבוע, אנחנו מאחלים סוף שבוע מהנה – בבית או בבסיס.

>> בשבוע שעבר בצה"ל: שבוע מבצעי במיוחד