כשהחיילים חזרו ביום ראשון לבסיס מחופשת סוף השבוע בבית, לא היה להם יותר מדי זמן להתרגל לחזרה כי השבוע טמן בחובו שורה של אימונים ותרגילים בכל המערכים.

אימון אחד שהתנהל השבוע היה של פלוגת לוחמות האיסוף הקרבי "נחשול" מגדוד איתם. זוהי למעשה הפעם הראשונה שבה הלוחמות מתאמנות על הכשירויות שלהן כצוות, מה שמהווה נדבך מהותי בהכשרה שלהן כלוחמות איסוף. במהלך האימון, החיילות תרגלו שפה משותפת, תיאום ושיתוף פעולה. המטרה של האימון היא שמירה על הכשירות של הלוחמות לקראת מצבי האמת שמזמן להם היום-יום המשימות שהן נדרשות לבצע בגזרת הגבול עם מצרים.

תרגיל קרקל (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי קרקל בתרגיל בשטח. בצל המתיחות ממשיכים להתאמן | צילום: דובר צה"ל

בנוסף אליהם, באותו האיזור הלוחמים והלוחמות של גדוד קרקל קיימו תרגיל גדודי כשברקע ממשיכים צוותים תורנים מהגדוד להילחם יחד עם יחידות נוספות באירועים בגדר, בהברחות הסמים לאורך הגדר ועוד אירועים שלהם הם נדרשים לתת מענה.

במהלך התרגיל, התאמנו לוחמי הגדוד על ביצוע משימות שגרתיות ואופרטיביות כשהמטרה העיקרית היא שמירה על הכשירות המבצעית הכוללת שלהם. מדובר באימון שנקבע על פי לוח אימונים מסודר, אבל הצורך בו מתחדד יחד עם התחממות הגזרה, העלייה בניסיונות החדירה והמוטיבציה של גורמי טרור בסיני.

אימון לוחמות איסוף (צילום: דובר צה"ל)
לוחמות האיסוף בתרגיל כשירויות | צילום: דובר צה"ל

מעט צפונה משם, בעיר אשקלון נערך תרגיל תמרון ראשון מסוגו בהשתתפות כוחות מכל אוגדת עזה. העיר אשקלון למעשה, דימתה בתרגיל את העיר השכנה מדרום, העיר עזה. במהלך שלושת הימים שלאחר מכן, הכוחות תרגלו בשטחי העיר אשקלון לחימה כמו שהצבא צופה שתהיה ברצועת עזה בעתיד כשהיקפי התרגיל – כהיקפי מלחמות העתיד ברצועה.

הסיבה בבחירת העיר אשקלון כפלטפורמה בתרגיל היא בדמיון האורבני בין הערים אשר מאופיינות שתיהן בבניינים גבוהים, סמטאות, מרחב שטוח וקרבה לחוף הים התיכון. התרגיל כמובן נעשה תוך מזעור מקסימלי של החיכוך עם האזרחים וכמובן – תוך שמירה על חייהם. כמובן שאנחנו מקווים שלא נזדקק, אבל סחתיין על היצירתיות. תושבי אשקלון, אנחנו מקווים שהתרגיל הזה לא היה מטרד מעיק מידי.

תרגיל באשקלון (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל מתרגלים את כיבוש העיר עזה, בעיר אשקלון | צילום: דובר צה"ל

בחטיבת הנח"ל גם לא ממש נהנו מהשרב השבוע. במהלך השבוע התקיימו בחטיבה שני תרגילים גדודיים, האחד של גדוד גרניט והשני של גדוד שחם. התרגיל של גדוד גרניט החל במוצאי שבת באליקים והסתיים ברמת הגולן ואילו התרגיל של גדוד שחם החל ברמת הגולן והסתיים באליקים ודימו לחימה במתאר צפוני. בנוסף, במהלך השבוע התקיים בבא"ח נח"ל גיבוש לגדוד הסיור של החטיבה. את הגיבוש התחילו 300 חיילים אשר חלומם הוא להגיע לסיירת שבמהלכו נאלצו להתגבר על אתגרים פיזיים ומנטליים.

גולת הכותרת מבחינת תרגילים השבוע ואולי מבחינה שנתית, היה תרגיל Blue Flag של חיל האוויר הישראלי, היווני, האיטלקי והאמריקאי שהתקיים בבסיס עובדה שבדרום הרחוק. התרגיל היה למעשה התרגיל הרב לאומי הכי גדול בתולדות חיל האוויר ואין שום ספק שהוא היה מהגדולים שאי פעם נראו. התרגיל נפתח ביום שני האחרון וצפוי להימשך במשך שבועיים שבמהלכם יתרגלו ארבעת הצבאות תרחישי לחימה שונים בזירות שונות ובטווחים משתנים.

השבועיים האלו, צפויים להיות אינטנסיביים מאוד ולכלול לא מעט שעות טיסה. אם יש טייס איטלקי, יווני או אמריקאי שחשב שהוא הגיע לחופשת נובמבר-דצמבר בארץ, יש סיכוי לא קטן שהוא יתאכזב, אבל דבר אחד ברור – הוא יזכה לראות את הארץ היפה שלנו ממקום טוב ביציע – בתא הטייס (כן, אנחנו מקנאים).

תרגיל בלו פלאג (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל בלו פלאג - התרגיל הכי גדול שחיל האוויר השתתף בו אי פעם | צילום: דובר צה"ל

תרגיל בלו פלאג (צילום: דובר צה"ל)
מטוס חיל האוויר בתרגיל שהבוע בחצרים | צילום: דובר צה"ל

זה לא היה הביקור היחיד של האמריקאים כאן בארץ, ביום ראשון בבוקר, בבסיס חיל הים בחיפה היה אורח של כבוד – מפקד הכוחות הימיים האמריקאים שהגיע לביקור. במהלך הביקור, הוא צפה ביכולות חיל בים, קיים דיוני שיתוף פעולה ודיוני אסטרטגיה עם מקבילו הישראלי והתרשם מאופי החיל הלבן כאן בארץ.

מפקד הצי האמריקאי בישראל (צילום: דובר צה"ל)
מפקד הצי האמריקאי בביקור בבסיס חיל האוויר בחיפה. עושים רושם | צילום: דובר צה"ל

ביום שלישי בערב, באזור הר חברון התנהל לו תרחיש ששמור לסרטי פעולה משובחים – שלושה מבוקשים חמושים חוסלו על ידי כוח מיוחד של הימ"מ ושל השב"כ. הכוח הצליח לאתר את המחבלים והחל לעקוב אחר רכבם בעיר יטא שבדרום הר חברון. ככל הנראה המבוקשים היו משויכים לחולייה סלאפית של הג'יהאד. החוליה תכננה שורה של פיגועים נגד מטרות ישראליות ונגד מטרות פלסטיניות.

ברכבם של השניים נמצאו מטענים ואקדחים. על פי חקירת מערכת הביטחון, החוליה תכננה פיגועי ירי על הצירים ביהודה ושומרון נגד כלי רכב ישראלים. במהלך ההשתלטות על הרכב, לוחמי הימ"מ ירו תחילה בצמיגי הרכב בניסיון לעצור אותם, אך ברגע שהמחבלים הוציאו כלי נשק וביצעו ירי, לא הייתה ברירה לכוחות בשטח אלא לחסלם.

גורם בכיר באגודה ציין בסופו של האירוע כי "להצליח לסכל פיגוע בסדר גודל כזה לפני שהוא יוצא לפועל, ללא נפגעים לכוחותינו זה אירוע של פעם בעשור". עוד אמר כי "הסיכול הזה שונה כי הפעם ידענו שמתארגנת קונספירציה לבצע פיגוע מאוד גדול – המחבלים התחבאו בדירת מסתור והפעילו מעבדה לחומרי נפץ – והצלחנו למנוע אותו מראש". כמו כן הוסיף כי, "חיסול של שלושה מחבלים ומעצרם של שישה סייענים הם הישג משמעותי. בפירוש יש אנשים, אנחנו לא יודעים כמה ואיפה, שחייהם ניצלו הודות למהלך הזה".

נשק שנתפס בחברון (צילום: דובר צה"ל)
כלי הנשק שנתפסו השבוע לאחר חיסול שלושת המחבלים בהר חברון | צילום: דובר צה"ל

ויום לאחר מכן, כשעשרות אזרחים הודו על הנס שעצר את החוליה המסוכנת עוד לפני שביצעה פיגוע, בכל העולם, גם בצה"ל, ציינו את חג האורים בהדלקת נר ראשון. בחנוכה אין חופש בבסיסי צה"ל, אבל אין ספק שאלו ימים הרבה יותר נעימים בכל בסיס ויחידה.

והיום, יום חמישי החותם את השבוע הזה – בסימן של הצלת חיים. הבוקר נחתו מטוסי אל על בנמל התעופה בן גוריון ובו חברי משלחת הסיוע של צה"ל לפיליפינים. המשלחת חזרה אחרי שהיא משאירה אי שם באסיה הרחוקה רקורד של טיפול ב-2,686 אזרחים נזקקים, מתוכם 848 ילדים ושל ביצוע של 60 ניתוחים – כל זה בפרק זמן של 17 יום. בנוסף, אנשי פיקוד העורף ביצעו עבודות שיקום בארבעה בתי ספר והעבירו סדנאות הכנה מנטאלית לכ-120 מנהלי בתי ספר ומורים. בנוסף, הוקמו מכלי מים באזורים שונים ברחבי האי סיבו.

משלחת צה"ל לפיליפינים (צילום: דובר צה"ל)
משלחת צה"ל לפיליפינים - המשימה הושלמה והגאווה נצחית | צילום: דובר צה"ל

עוד בהקשר של הצלת חיים – דור העתיד של הרופאים של צה"ל סיים את קורס קציני הרפואה בטקס מרגש שנערך הערב בבה"ד 10. הקורס נוסף על ההכשרה בת שבע השנים בפקולטות לרפואה וכולל תכנים על מבנה צה"ל, פיקוד, מנהיגות בשטח ועוד. אנקדוטה מעניינת לגבי הקורס הזה – 11 מסיימים מתוך שלושים, הם עולים חדשים מכל קצוות תבל.  

קורס רופאים (צילום: דובר צה"ל)
קורס קציני הרפואה של צה"ל. שליש מתוכו - עולים חדשים | צילום: דובר צה"ל

ובשורה לחובלי העתיד – עד כה, קורס החובלים כלל שלב אקדמאי שבו למדו החניכים תואר BA כללי של אוניברסיטת חיפה. החל ממחזור הגיוס הבא של קורס החובלים, הקורס יכלול לימודי תואר ראשון במדעי המדינה – תואר נחשב ותורם הרבה יותר. המטרה היא חשיפת הצוערים לתכני התנהלות פיקודית וצבאית, מורשת מדינת וארץ ישראל וכדומה.

את השבוע הזה, קשה שלא לסיים עם שיר של היוצר הגדול שהלך השבוע לעולמו, אריק איינשטיין. לקראת סוף שבוע סגרירי בחרנו את השיר "סע לאט", שיר שאיינשטיין כתב לאחר מלחמת יום הכיפורים, כשבין ההרהורים שהוא מעלה בשיר הוא גם מצבם של החיילים בלילה גשום.

שיהיה סוף שבוע טוב וחג אורים שמח!

ומה קרה בצה"ל בשבוע שעבר?