אחרי לא מעט השוואות בין יחידות קרביות, החלטנו הפעם במדור "גאוות יחידה" ללכת במוח ולא בכוח, ולהשוות בין שתיים מהיחידות הכי נחשבות בצה"ל אליהן מגיעים טובי המוחות של צעירי ארצנו - תכנית תלפיות של חיל האוויר ותכנית חבצלות של חיל המודיעין. איזו תכנית נחשבת ליוקרתית יותר?

סמל תלפיות
סיכת תכנית "תלפיות"

היכרות

תכנית תלפיות ותכנית חבצלות הן שתיהן תכניות שירות ייחודיות ויוקרתיות שמכשירות בני נוער שעברו מיונים קפדניים לתפקידי קצונה מאתגרים. שתי התכניות כוללות לימודי תואר ראשון, קורס קצינים, קורס צניחה, הכשרת רובאי קרבית ועוד, במהלך שלוש שנות החובה. בוגרי שתי התכניות מסיימים את ההכשרה כשלכתפיהם דרגות סגן, כאשר בוגרי תכנית תלפיות נשלחים לתפקידים טכנולוגיים בכל מערכת הביטחון, לרבות קורס טיס, קורס חובלים ושירות קרבי, ובוגרי תכנית חבצלות נשלחים לתפקידי קציני מודיעין בחיל המודיעין בלבד.

לאחר תכנית ההכשרה היוקרתית והמשתלמת ללא ספק נשארים בוגרי התכניות לעוד שש שנים של שירות קבע (שש שנים לפחות, תלוי לאיזה הכשרה הם ימשיכו), במהלכה השכר שלהם לא היה מבייש אף אחד בגילם, ושאחריה ממתינות להם הצעות עבודה מפתות מאוד.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

סמל חבצלות
סמל תכנית חבצלות

סיכום ביניים: על פניו, נראה שמדובר בשתי תכניות דומות מאוד, אלא שחבצלות מאפשרת שירות רק בחיל המודיעין ותלפיות מאפשרת שירות בכל חלקי מערכת הביטחון, לא גונזת לאף אחד את חלום הטייס או החובל ולא עוצרת אף אחד משירות קרבי. 1:0 לתלפיות.

תנאי קבלה ומיונים

תנאי הקבלה לשתי התכניות כמעט זהות: הישגים גבוהים בבחינות הבגרות, ידע בתחומי אקטואליה ומדעים, יכולות בין אישיות גבוהות, יכולת להשתלב בעבודת צוות, פוטנציאל מנהיגותי ומוטיבציה גבוהה לשירות. תנאי סף נוסף הוא הישג בבחינה פסיכומטרית שתואם את הדרישות של הלימודים האקדמאים שכוללות התכניות. בנוסף, בתכנית "תלפיות" דורשים מהחניכים להיות בוגרי 5 יחידות לימוד במתמטיקה ובפיזיקה.

חבצלות (צילום: איריס ליינר, באדיבות גרעיני החיילים)
כיאה לאנשי מודיעין, השושו הוא מאפיין מרכזי בתכנית חבצלות | צילום: איריס ליינר, באדיבות גרעיני החיילים

גם מסכת המיונים מאוד דומה בין שתי התכניות: היא כוללת מבחן שכולל כישורים מדעיים ופסיכומטריים, כאשר המבחן לתכנית חבצלות כוללת גם ידע בתחומי אקטואליה ומדעים. לתכנית תלפיות סדרת מיונים בת יומיים הכוללת ראיונות ומבחנים קבוצתיים, בעוד שבתכנית חבצלות מיונים אלו מפוצלים לשני ימים נפרדים. השלבים הבאים זהים – מבדקי קצונה, ראיון אישי ותחקיר ביטחוני.

סיכום ביניים: אין הבדל של ממש בין המיונים לשתי התכניות, תיקו. 2:1 לתלפיות.

חניכי תלפיות (צילום: ליאור דיין, אתר חיל האוויר)
תכנית תלפיות - כחולה בכל רמ"ח אבריה | צילום: ליאור דיין, אתר חיל האוויר

קשה באימונים

ההכשרה של תכנית תלפיות נערכת כולה בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית בירושלים במהלכה הם עושים תואר ראשון בפיזיקה ומתמטיקה בתוספת מקצועות מתחום המחשבים ולימודי ההעשרה בתחומים טכנולוגיים וצבאיים. בנוסף, חניכי תכנית תלפיות עוברים טירונות קרבית והכשרות ייחודיות בחילות השדה, כמו קורס צניחה וקורס קצינים. לחלק מבוגרי התכנית ממתינה הכשרה מאתגרת נוספת בהשתלבות בצוותי אוויר וצוותי ים.

ההכשרה של תכנית חבצלות נערכת כולה באוניברסיטת חיפה בה החניכים עושים תואר דו חוגי בלימודי המזרח התיכון בשילוב כלכלה, מתמטיקה, פילוסופיה או מדעי המחשב. בדומה לתכנית תלפיות במהלך התואר הראשון עוברים החניכים טירונות רובאי 03, קורס קצינים והכשרות לחילות השדה ובנוסף, תרגילים מודיעיניים וסדרות מודיעין.

חניכי תלפיות
לבעלי חשיבה טכנולוגית בלבד. תכנית תלפיות

סיכום ביניים:

למרות שהתכניות נראות די דומות ולמרות שהתלפיונים מוכשרים בהכשרה קרבית, נטיית ליבנו הייתה לתכנית חבצלות שהכשרתה מותאמת גם לטיפוסים הומאניים ולא רק לבעלי ראש ריאלי. 2:2.

איזה ראש

תכנית תלפיות היא תכנית שנותן החסות שלה הוא חיל האוויר, על כל המשתמע מכך: תנאי שירות משופרים, מדים בהירים וראש כחול, שונה ונבדל משאר הצבא. במסדרונות בה"ד 1, שם הם באים לראשונה במגע עם אוכלוסיית המשרתים משאר הצבא, יש כאלה האומרים שהם רואים סביב התלפיונים הילה מיוחדת. לכך יענו התלפיונים, זאת הילה של מצויינות. אם נגדיר את הראש התלפיוני במילה אחת, "נבדלות" היא כנראה המילה.

תכנית חבצלות היא למעשה החיקוי המודיעיני והעממי יותר של תכנית תלפיות הוותיקה יותר וכיאה לכל תכנית מודיעינית יוקרתית, היא לא תתבלט ולא תדבר הרבה. חניכי תכנית חבצלות, לעומת חניכי תכנית תלפיות, יבלטו פחות בבה"ד 1, אבל עדיין ישמרו על פאסון ושושו כיאה לאנשי מודיעין.

סיכום ביניים:

בהתייעצות שנעשה במערכת, הורגשה העדפה משמעותית ובולטת למסתורין האופף את אנשי חבצלות. 3:2 לחבצלות.

סיכום סופי

מדובר בתכניות מאוד דומות עם כמה הבדלים קלים: מתכנית תלפיות אפשר להמשיך לשירות קרבי ואפילו לקורס טיס או קורס חובלים והוא פותח אפשרויות שירות נרחבות יותר בהמשך השירות, עם זאת, הוא פתוח לסוג מאוד ספציפי של אנשים עם ראש מדעי וטכנולוגי, לעומת תכנית חבצלות שמצד אחד מתאימה גם לאנשים עם נטייה הומאנית ומצד שני מצמצמת את אפשרויות השירות לחיל המודיעין בלבד.

מה שהכריע את הכף הם העמימות, המסתורין והשושו שמאפיינים את אנשי חבצלות שמנצחים במלחמת המחוננים, לפחות אצלנו במדור, את חבריהם הכחולים מתלפיות. בכל אופן, בהתחשב בתכניות מעוררת הקנאה שלהם והדלתות שנפתחות בפניהם, אפשר להניח בביטחון שכל המשרתים שם הם מנצחים.

>> אנשים חושבים: מסלולי המודיעין הנחשבים ביותר