קבלו שתי יריבות ראויות: הראשונה היא שייטת 13, הקומנדו הימי הישראלי עטור השבחים, מהיחידות הידועות בעולם; השנייה היא יחידת אריות הים האמריקנית, קומנדו ימי שלוחמיו מוכשרים לפעילות באינספור מתארים ושהליך ההכשרה שלו ארוך ומפרך. מי ינצח?

היכרות

שייטת 13 (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
שייטת 13. מלח הארץ | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

שייטת 13: הקומנדו הימי הישראלי עוסק בפעילות מבצעית מעבר לקווי האויב, כגון פגיעה בכלי שיט, בנמליו ובמתקנים חיוניים, וכן איסוף מידע איכותי על פעולותיו ומהלכיו. למרות היות שייטת 13 יחידה ימית, הקומנדו מאומן גם בכל סוגי לוחמת היבשה. הפעילות המבצעית נערכת בים, ביבשה ומהאוויר. שייטת 13 היא אחת מיחידות העילית של צה"ל, ונחשבת לאחת מהיחידות הימיות הטובות בעולם.

השייטת השתתפה באינספור פעולות ומבצעים בעתות מלחמה ונגד צבאות אויב, ובשנים האחרונות גם פעלה נגד הטרור הפלסטיני. רוב פעילויותיה אסורות בפרסום. לעתים רחוקות נחשפות פעילויות שונות של היחידה, בשל נסיבות מבצעיות מוצלחות, או בשל פצועים והרוגים. הפעילות מתבצעת הרחק מאור הזרקורים, ומבצעים רבים יוותרו עלומים. בין המבצעים הידועים: הפשיטה על האי גרין, מבצע אביב נעורים, במלחמת שלום הגליל, באינתיפאדת אל אקצה, במלחמת לבנון השנייה ועוד.

אריות הים: יחידת אריות הים, או כלבי הים, נקראת באופן רשמי "The United States Navy SEALs", ראשי תיבות של Sea, Air, Land (ים, אוויר, יבשה). הכוח המיוחד, המשתייך לחיל הים האמריקני, נחשב לאחד הטובים והמאומנים מסוגו בעולם. הוא מתמקד בפעילויות לוחמה בטרור ובמשימות מיוחדות. היחידה אמנם מתמקדת בפעולות ימיות, בדומה לשייטת 13 וליחידות קומנדו ימי אחרות ברחבי העולם, אבל בפועל פועלים הלוחמים בכל המתארים ובמגוון רחב של פעילויות. בין השאר פעלו לוחמי אריות הים במלחמת וייטנאם, בפלישה לגרנדה, בפלישה לפנמה, בעירק, באפגניסטן, בפקיסטן ובמבצע ההתנקשות בחייו של אוסמה בן לאדן.

אריות הים (צילום: Handout, GettyImages IL)
לוחם באריות הים. כוח שנחשב לאחד הטובים והמאומנים מסוגו בעולם | צילום: Handout, GettyImages IL

הכוח מחולק לעשרה צוותים, כשלכל צוות יש את היכולת להתנייד לכל מקום בעולם ולפעול בו. צוות 6 הוא המובחר ביותר, ולו התמחות מיוחדת בלוחמה בטרור. הצוותים האחרים מהווים בעצם את המקור היחיד של צוות 6 לגיוס לוחמים, ולו שמורה הסמכות הבלעדית לגייס חיילים מכל צוות אחר. צוות 6 נשלח לתפיסת פושעי מלחמה בבוסניה ולחם בקרבות הקשים והמסובכים ביותר בעירק ובאפגניסטן.

סיכום ביניים: ניאלץ ללכת על תיקו. שתי היחידות הן מסוג הקומנדו הימי, אך מוכשרות גם למתארים אחרים, ורבות הפעמים שמשווים ביניהן בסיכומים עולמיים למיניהם. מדובר בשתי יחידות עילית מהמעלה הראשונה, ומי אנחנו שלא ניתן לשתיהן נקודות? 1:1

תנאי קבלה:

שייטת 13: תנאי הסף הם פרופיל 97 ללא סעיפים פוסלים וקב"א גבוה (52 ומעלה). השייטת מתאפיינת בצוותים קטנים ומגובשים, ועל כן מחפשת מלש"בים נחושים, חברותיים ובעלי מוטיבציה גבוהה, שיכולים לעמוד בלחצים גופניים ונפשיים. על המלש"בים לעבור יום סיירות ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. אז יעברו בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחנים פסיכוטכניים בתל השומר ובמכון לרפואה ימית. העוברים יזומנו לגיבוש מפרך בן ארבעה ימים, הנחשב לאחד הגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים, הליכה ממושכת על חול והשמה במצבים נפשיים קשים. בודדים מצליחים לעבור אותו. לוחמים בשייטת 13 חותמים על שנת קבע וחצי לפחות.

אריות הים: האימונים של לוחמי אריות הים נחשבים לקשים ביותר בעולם, ובהתאם, כך גם סף הקבלה, שהקריטריונים המדויקים שלו לא פורסמו. מה שכן ידוע הוא כי אחוז הנשירה עומד על יותר מ-90 אחוז. תקופת ההכשרה אורכת כשנה. כל הלוחמים ביחידה חייבים לעבור כמצטיינים את הקורס המכשיר והממיין בן 24 השבועות, הידוע כקורס "חבלה תת-מימית בסיסית", ואז לעבור את תוכנית ההכשרה המוסמכת בת 28 השבועות.

שייטת 13  (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
שייטת 13. שירות נחשק ביחידת עילית | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

סיכום ביניים:  למעשה, גם כאן וגם כאן, תנאי הקבלה הם רק השורה הראשונה. לאורך הדרך כולה נמצאים הלוחמים, האמריקנים והישראלים, בבחינה מתמדת, ועלולים לנשור בכל רגע. האימונים מפרכים, הדרישות נוקשות, ואנחנו נדחה את ההחלטה שלנו לסעיף הבא. בינתיים, נמשיך עם התיקו. 2:2

קשה באימונים

שייטת 13: השירות הנחשק ביחידה משלב הכשרת חי"ר ארוכה ומקיפה הכוללת התמחות בלוחמת ים, בלוחמה זעירה בים, בנחיתה מהים ליבשה ומהאוויר לים ועוד. הלוחמים עוברים מסלול הכשרה מפרך הכולל אימוני כושר קרבי, קורס לוחמה בטרור ולוחמת גרילה, קורס צניחה הכולל צניחה לים, שיטות תקיפה ופשיטה מהים ומהאוויר והפעלת כלי שיט וחימוש קטלני מתקדם ומסווג. הם מתחילים את המסלול בחמישה חודשי טירונות חי"ר ואימון מתקדם, הנערכים בבסיס הטירונים של חטיבת הנח"ל. אז מתחיל שלב "המכין", הנערך בבסיס עתלית, שאורכו כשלושה חודשים, במהלכו עוברים הלוחמים לעתיד אימונים מפרכים. במהלך התקופה הזו מתגבש צוות הלחימה, ונלמדות נורמות ההתנהגות הנדרשות בשייטת: חתירה לביצוע מושלם, חתירה למגע עם האויב וחתירה לניצחון.

אין תמונה
אריות הים. אחוז הנשירה במהלך ההכשרה עומד על יותר מ-90 אחוז

אחר-כך מתחיל השלב "הייעודי" שאורכו כשנה, ובמהלכו מתמקצע כל צוות בתחומו. ההכשרות השונות כוללות בין השאר קורס לוחמה בטרור, תקיפה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת גרילה ועוד. בשלב זה מתמקצעים גם באמצעי לחימה מתוחכמים. בסך הכל אורכת ההכשרה כעשרים חודשים.

אריות הים: כל הלוחמים עוברים הכשרות כשחיינים קרביים, תפעול מערכות תקשורת, קרב מגע, לוחמת קרקע, צניחה מבצעית ועוד. חלק מהלוחמים עוברים הכשרה נוספת בת 26 שבועות ומוסמכים כחובשים קרביים. גם אחרי ההכשרה הראשונית בת השנה, לוחם טרי באחד הצוותים של היחידה יעבור עוד 18 חודשים של הכשרה נוספת, זאת לפני כל פעילות מבצעית בת חצי שנה. מהרגע בו נכנס לוחם לעתיד ביחידה לתהליך ההכשרה ועד שהוא מסיים את הפעילות המבצעית הראשונה שלו, יעברו כ-30 חודשים.

ידוע במיוחד לשמצה בקרב הלוחמים הוא שבוע אימונים מרוכז שמכונה "שבוע גיהינום", במהלכו מתאפשרת שינה רק למשך סך כולל של 5 שעות. זאת, במשך חמש יממות רצופות של פעילות מאומצת במיוחד, הכוללת ריצה, שחייה במים בטמפרטורות נמוכות ועוד. לוחמי היחידה מתאמנים גם בנושא השימוש בכלבים. מבין אלה שעברו בהצלחה את ההכשרה וכן מספר שנות שירות ביחידה, נבחרים המצטיינים כמועמדים לצוות 6. לכן גילם הממוצע של רוב לוחמי הצוות נע בין 30 ל-40 – מבוגר בהרבה ממרבית החיילים בצבא ארה"ב.

סיכום ביניים: על אף הפטריוטיות המתפרצת, ניאלץ לתת את הכבוד הפעם לאריות הים, בזכות ההכשרה הארוכה יותר. 3:2

כוכבים נולדים

שייטת 13: רמטכ"ל במדי קבע לבנים עוד לא היה לנו, אם כי בשלהי 2010 נבחר האלוף יואב גלנט להתמנות לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, ובכך היה אמור להפוך גלנט, יוצא שייטת 13 בעל עבר קרבי מפואר גם כמפקד פיקוד הדרום, לרמטכ"ל הראשון שצמח בשורות חיל הים. אבל המינוי בוטל לבסוף, מה שהותיר את עמי אילון – אלוף, ראש שב"כ, ח"כ ושר – כנציג השייטת הציבורי. נציגים נוספים של אנשי הדממה אפשר למצוא דווקא בתוכנית הריאליטי "הישרדות" – שכוכביה עידן חביב, טל אנגלנדר ואיתי האפרתי שירתו בשייטת. גם גדי סוקניק שירת ביחידה בשנות ה-70.

אריות הים: בין השמות הידועים מקרב יוצאי אריות הים אפשר למצוא את קייד קורטלי, שחקן ומתחרה בסדרת ריאליטי, את הארי האמפריז, ששירת בויטנאם והפך לשחקן הוליוודי, את בוב קרי, שהפך לסנטור, ואת וויליאם שפרד, לוחם אריות הים הראשון שהגיע לחלל – שמות שאפשר להניח שפחות מוכרים לאוזן הישראלית. אבל כאן מגיע השוס האמיתי: ב-17 בפברואר יגיע לאקרנים בארצות הברית סרט עלילתי בשם "מעשה גבורה", המבוסס על מבצעים אמיתיים ועל טכניקות של יחידת אריות הים. מה עוד אמיתי שם? השחקנים, לוחמים פעילים ביחידה, שהחליטו כנראה לתחזק גם קריירת משחק מהצד. השמות שלהם אמנם לא יופיעו בקרדיטים מטעמי ביטחון מידע, אבל עדיין מדובר בצעד די יוצא דופן בעבור יחידה צבאית שמרב פעולותיה מסווגות.

סיכום ביניים: אז נכון, ברשימה הישראלית יש כמה שמות בולטים, אבל חשבתם שאנחנו יכולים להתעלם מסרט הוליוודי באורך מלא? אין מנוס, הבכורה לאריות הים. נקווה שהם גם ייהנו בבכורה על השטיח האדום, אגב. 4:2

איזה ראש

אין תמונה
לוחם באריות הים. ידועים במיומנות הפעלת כוח קטלני באופן מושכל

שייטת 13: לוחמי שייטת 13, "אנשי הדממה", נחשבים למלח הארץ – לוחמים בנויים לתלפיות, אמיצים ומוכשרים ללוחמה מתקדמת במתארים המסוכנים ביותר. הקומנדו הימי נחשב לאחת היחידות הנועזות והאיכותיות ביותר בצה"ל ובצבאות העולם בכלל. הלוחמים אוהבים להגיד ש"כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים" וש"כשאתה לא יודע מאיפה זה בא, זה בא מהשייטת". המיונים ידועים כמפרכים, והסיסמה "לגברים שלא מפחדים מכלום, אפילו לא ממים" מסבירה בדיוק למי הם מיועדים.

אריות הים: לוחמי היחידה ידועים במיומנות שלהם בהפעלת כוח קטלני באופן מושכל, גם בנסיבות קשות במיוחד. הם נחשבים למכונות מלחמה, כאלה שלא כדאי להתעסק איתם, המוכשרים לקראת כל מתאר אופרטיבי שאפשר לחשוב עליו.

_OBJ

סיכום ביניים: בעצם אפשר להגיד שאם ניקח את התפיסה הישראלית לגבי לוחמי שייטת 13 ונעביר אותה לקנה המידה העולמי, נקבל את התדמית של לוחמי אריות הים. אבל אריות או לא, אנחנו נלך על הישראלים – בכל זאת, מדובר בשייטת, אחד מהכוחות הישראליים המשמעותיים ביותר, שגם זכה לכבוד בלתי מעורער ברחבי העולם כולו, כולל ארה"ב. 4:3

סיכום סופי

בצער רב אנחנו נאלצים לקבוע את ניצחונם הסמלי של אריות הים, אם כי אנחנו מפצירים בכם שלא להחזיק בזה נגדנו. בכל זאת, מדובר ביחידת העלית של הצבא החזק ביותר בעולם, שכנראה גם מתוקצבת בסכומים אסטרונומיים, ומהווה סטנדרט גלובלי. יחד עם זאת, אנחנו מבקשים להזכיר כי שייטת 13 הרוויחה את הכבוד, ובהחלט מגיעות לה לא מעט תשבוחות. כך או כך, בואו פשוט נשמח ששתי היחידות הקטלניות הללו נמצאות, בעצם, בצד שלנו.

>> מלחמת המסתערבים: דובדבן מול ימ"ס