פרופיל 64? גם אתה תצטרך בקרוב לעשות היכרות עם אוהל הסיירים. בחודשים האחרונים החל מערך מגל, האחראי על העברת הטירונות והכשרות המ"כים במערך העורפי, לשלב בטירונות הכלל-צה"לית פרק בן יומיים של שדאות, כך שגם החיילים המיועדים לתפקידים משרדיים-עורפיים יזחלו בבוץ וילמדו איך למצוא את הצפון לפי הכוכבים.

טירוני גולני (צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה")
טירון גולני זוחל. בקרוב אצלכם? | צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה"

בבסיס הטירונים ניצנים החלו להעביר את ההכשרה לחלק מהמחזורים כבר בדצמבר, ובהתאם לאישורים תקציביים ולוגיסטיים, יחויב בהמשך השנה כל טירון בהכשרה לרובאות 02 ללילה בשטח. "השינוי נכנס כבר לתיק היסוד ויחייב את כלל הטירונים", סיפרה רס"ן שירת שוסטר, רמ"ד תוה"ד (תורה והדרכה) במגל.

"חיילים אומרים בהתחלה שבחיים לא ישרדו יומיים כאלה"

פעילות השדאות תהיה דו-יומית ותכיל תרגול אקטיבי של פעילויות השטח שעד עכשיו לא היו נלמדות או שרק הועברו בשיעור תיאורטי – סוגי הליכות, התמצאות בלילה, מציאת הצפון, הסוואה ואף פעילויות מבצעיות מורכבות יחסית כמו התגנבות יחידים. "הטירונים מעכשיו ידעו מה זה זחילות, ולא רק במצגת", הדגישה רס"ן שוסטר.

בניגוד לטירונויות הקרביות בהן מטרת תרגול יכולות השטח היא לאפשר מיומנות בשדה הקרב, בהכשרת 02 הדגשים עבור הפעילות בשטח אחרים. "יש לנו מספר יעדים בהכנסת התוכנית", אמרה רמ"ד תוה"ד. "המטרה הראשית היא לאפשר לחיילים להפנים את המסוגלות שלהם ואת היכולת שלהם להגן על עצמם והסביבה דרך פעילות חוויתית ועצימה. כמובן שתוך כדי כך יש את הדרישה להגיע ליכולות הצבאיות".

שדאות (צילום: דובר צה"ל)
חיילת בשבוע שדאות. לא קל | צילום: דובר צה"ל

מטרה צדדית נוספת שהדגישה רס"ן שוסטר היא העצמת תפקיד המ"כ. רוב השיעורים בטירונות מועברים על ידי מפקדי המחלקה ולא על ידי המ"כים, והפעילות האינטנסיבית של מפקד הכיתה בשטח עם חייליו יכולה לחזק בצורה משמעותית את תפקידו. "כשהוא מפקד בשטח על החיילים בצורה כל כך אקטיבית, צובע איתם את הפנים וזוחל איתם, הקשר מתהדק מאוד", הסבירה רס"ן שוסטר.

הטירונים שהתנסו בתוכנית, אשר גם נבחנים בבחינות מעשיות ועיוניות על כישורי השדאות החדשים, נותנים פידבק חיובי ביותר על הפעילויות. "גם האוכלוסיות הקשות והמאתגרות ביותר מגיבות בצורה חיובית מאוד. יש חיילים שאומרים בהתחלה שבחיים הם לא ישרדו יומיים כאלה, אבל אחרי זה הם מוצאים את עצמם עם חזה נפוח מגאווה. זאת חוויה מעצבת תודעה".

תוכנית השדאות החדשה פותחה על ידי מערך מגל של זרוע היבשה, היחידה האחראית על הטירונות הכלל צה"ליות (רובאי 02 ו03) והכשרות המ"כים בכל הצבא.

לאתר צה"ל

>> הסוף לזקן הצרפתי: צה"ל מגביל את הפטורים לחיילים