נראה שהשערורייה שהתחילה בתמונות שהופצו על ידי חיילות צה"ל כשהן מצולמות עירומות עם נשק, הפכה להיות טרנד או מגיפה שחולשים על כל הצבא. רק השבוע דיווחנו על אירוע חמור בו חיילים מיחידת שלדג הפיצו תמונות עירום של חיילות אותן צילמו במקלחות בבסיס, כמובן שזה בנוסף ליריית הפתיחה של הבנות שהפיצו את תמונותיהן הפרובוקטיביות. למערכת הגיע הבוקר סרטון שרץ ברשתות החברתיות ובווטסאפ ובו נראות חיילות צה"ל במגורי צבא רוקדות באופן פרובוקטיבי מול מצלמה של טלפון נייד כשהן משתמשות בנשקים שלהן כמוט כמו במועדוני חשפנות ומבצעות אקטים בוטים כמו הצלפות על הישבנים ועוד (חלקים מתוך הסרטון המקורי צונזרו).

הסרטון צולם והופץ כשפניהן של החיילות חשופות לחלוטין ושהחיילת המצלמת אומרת פעמיים במהלכו באופן מפורש וברור שהסרטון הולך לעלות לפייסבוק ושהיא מתכוונת לתייג את הבנות שמופיעות בו. הבנות כך נראה, לא מתרגשות מהעובדה שהסרטון צפוי לקבל חשיפה ברשתות החברתיות וממשיכות בריקוד הפרובוקטיבי, כאשר במהלך הסרטון הן גם נשמעות מעודדות אחת את השנייה באמירות כמו "תרקדי על הנשק כמו זונה".

זהותן של החיילות או של היחידה בה הן משרתות אינה ידועה, נכון לעכשיו, וגם לא הזהות של הגורם המפיץ ומועד הצילום. ובכל זאת, לא מן הנמנע שהן עומדות מאחורי הפצתו. צה"ל השקיע בשנים האחרונות לא מעט מאמצים על מנת להזהיר את החיילים מפני חשיפת מידע רגיש ברשתות החברתיות, אולם נדמה שיש להשקיע גם בהדרכה אודות חינוך מיני ומודעות עצמית בקרב החיילים.

תא"ל (מיל') עמירה דותן, שכיהנה כקצינת ח"ן בשנות השמונים אומרת היום ל-mako, כי בזמנו היו שיעורי חינוך מיני בצבא לחיילים ולחיילות בקורסי הפיקוד, זאת בנוסף לקורסי קרב מגע שבאו לפתח אצל הבנות את הביטחון העצמי ואת תחושת המסוגלות. באשר לתמונות היום, היא מביעה אכזבה. "על פי מה אשתה מספר – הגלגל התהפך. לבנות יש ביטחון, הבנות אמנם עושות מה שהן רוצות, אבל זה לא מה שציפינו שיקרה".

החיילות המתפשטות בסאן (צילום: הסאן)
נזק גדול בעולם. אדטו קוראת לאכיפה נוקשה | צילום: הסאן

תא"ל במיל' אורית אדטו, גם היא קצינת ח"ן בעברה, מותחת לא מעט ביקורת על התנהלות צה"ל סביב האירועים הללו. "אני רוצה להניח שהמדיניות היא נוקשה בעניין. אם זו הייתי אני, הייתי מגיבה בחומרה", היא אומרת. "הצבא מעביר סדנאות שנוגעות בעיקר באווירה שקשורה בהטרדה מינית, שנוגעות סביב הנושא של התנהגות של שני המינים – מה מותר מה אסור, איזה אווירה מתבקשת שתהיה ביחידות. באשר לשאלה האם הצבא התאים את עצמו למדיה ולאירועים שכאלו - כנראה שלא והוא יידרש לעשות את זה מיד". לדבריה של אדטו, מדובר בתזמון שדורש התנהלות נחרצת כדי למנוע באופן חורץ אירועים שכאלו בעתיד. "צריך להכות בברזל בעודו חם ולטפל בסוגיה בשני היבטים: להסביר מה המשמעות, איזה נזק זה מסב ללנו בארץ ובעולם, ובהיבט השני של אכיפה. הייתי מחמירה באכיפה. פעם, פעמים שלוש ואנשים ירטעו לעשות את זה". לשיטת אדטו, אין הבדל גדול בין חיילים שיתערטלו בפומבי, לבין החיילות שנוהגות ככה, אבל לדבריה כאשר בנות נוהגות ככה זה גורם נזק נוסף שמקשה על גיוס בנות ועל קבלת האמון מהוריהן לפני הגיוס.

עושה רושם שצה"ל עומד בפני אתגר חדש שהמקור שלו הוא החיילים עצמם. צבא ארצות הברית הבין את העניין הזה ממש באחרונה והוציא פקודה שאוסרת על אנשי צבא לצלם קלטות לוהטות באופן גורף. מרגיש ששבוע וחצי אחרי שהתמונות של החיילות המתפשטות הופצו, מדובר במגמה שכבר גובלת בחמת המיאוס ושאחרי שצה"ל ספג את המבוכה, הגיע הזמן שישנס מותניים ויתחיל לפעול.

גורם צבאי מסר לנו, כי מקרים שכאלו מטופלים ברמת היחידה בצירים הפיקודיים.

>> עונש אכזרי: מפקד בצה"ל הכריח את החיילים לשתות - עד שהקיאו