מבצע "יד זהב": תיעוד דרמטי שמפרסמת הערב (שלישי) המשטרה חושף כיצד נראו רגעי הפריצה למבנה ברפיח שבו הוחזקו החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר – מקסדת לוחמי הימ"מ. בתיעוד נראית השתלשלות המבצע המורכב - ממכת האש הפותחת שנתן הכוח ומפוצצת את דלת הבית, ועד הרגע בו החטופים יושבים מוגנים ומחויכים במסוק בדרך הביתה - אחרי 129 יום בשבי בעזה.

חילוץ החטופים מהשבי - סיקור שוטף ב- N12

מהרגע שאחרי הפיצוץ הכביר שמעיר את הרחוב ברפיח - מתפתחים במקום חילופי יריות הדדיים, ואש כבדה מתפזרת לכל עבר במרחב – גם מתוך המבנה שבו הוחזקו החטופים וגם ממבנים סמוכים.

בשלב מסוים מצליח הכוח לפרוץ לבית, לעלות במדרגות ולחלץ את פרננדו ולואיס מהחדר בו שהו, כשגם אז נפתחת לעברם אש. לאחר מכן נראה רגע ההימלטות בנתיב הבריחה של הכוח מהמרחב, דרך חממה, כשפרננדו ולואיס ככל הנראה כבר בידיהם. לבסוף השניים מובלים למסוק – שמטיס אותם עם הכוחות בבטחה חזרה לשטח ישראל, ישירות לבית החולים שיבא.

רב-פקד י׳, סגן מפקד פלגה ביחידת הימ״מ שפיקד על כוח הפריצה בפעילות החילוץ, שיחזר את הקרב – והמכשולים שהוסרו בדרך: ״אתמול בלילה נערכנו על פי מידע מודיעיני יחד עם חברנו מהשב״כ, מהשייטת, יחידת הניוד וחטיבה 7 על מנת לחלץ חטופים ממרחב העיר רפיח. כשהגענו לאיתור פרצנו פנימה, נתקלנו בהתנגדות קשה וירי מאסיבי מתוך הבית  והפריפריה".

"חילצנו את החטופים וחיסלנו מחבלים. לאחר מכן הוצאנו את החטופים מהמרחב תוך כדי התנגדות מהפריפריה, כשאנחנו מגנים על חייהם של החטופים עד אשר השבנו אותם הביתה בשלום", המשיך י'.

 

פשיטת לוחמי הימ"מ על המתחם בו הוחזקו החטופים (צילום: דוברות המשטרה)
פשיטת לוחמי הימ"מ על המתחם בו הוחזקו החטופים | צילום: דוברות המשטרה

"עטפתם אותנו בחיבה ובהרגשה שאנחנו בבית. אין מילים לתאר את האושר, שהבאתם אותם הביתה לנכדים ולילדים שלנו", אמר לואיס בסרטון מוקלט שבו הודו השנים ללוחמים. "הרגשנו את העם בידיים שלכם. אמרתם שאנחנו יהלומים אבל פה אתם היהלומים שבכתר. אלף תודות", מרמן הוסיף בהתרגשות: "כשראיתי אתכם הרגשתי הכי בטוח בעולם".

פשיטת לוחמי הימ"מ על המתחם שבו הוחזקו החטופים (צילום: דוברות המשטרה)
פשיטת לוחמי הימ"מ על המתחם בו הוחזקו החטופים | צילום: דוברות המשטרה

מודיעין מדויק - ותכנון של שבועות

מבצע "יד זהב" יצא לדרך בתום שבועות של איסוף מודיעין איכותי ומדויק, בשיתוף פעולה של לוחמי צה"ל, השב"כ והימ"מ. זמן קצר אחרי האישור שאמר "היהלומים בידינו" - הם כבר התחבקו עם בני משפחתם במרכז הארץ. זה היה ביצוע מדויק של עשרות לוחמי יחידות מיוחדות, עם מעטפת של חיל האוויר, לוחמי השייטת ולוחמי חטיבה 7 של השריון, שנוהלו כולם ממטה השב"כ, ואפשרו את הפעולה שאושרה לפני יותר משבוע.

פשיטת לוחמי הימ"מ על המתחם בו הוחזקו החטופים (צילום: דוברות המשטרה)
החטופים במסוק עם הכוחות | צילום: דוברות המשטרה
פרננדו סימון מרמן ולואיס הר לאחר שחרורם
התמונה הראשונה של פרננדו ולואיס בישראל

התחקיר הראשוני של פיקוד הדרום לחילוץ החטופים חשף כי במקום לא הוחזקו חטופים נוספים. בנוסף, לא נעצרו שובים מאחר שהם פתחו באש לעבר הכוח שפרץ לבית שבו הוחזקו החטופים - וחוסלו. בפיקוד אומרים שכל היעדים שהותקפו באזור איימו על הכוח.