מפקד הימ"מ, תת-ניצב ח', סיפר היום (שני) כי החטופים לואיס הר ופרננדו מרמן, שחולצו הלילה במבצע ברפיח, הורדו מהדירה שבה הוחזקו באמצעות חבלים, ושהם גילו תושייה וסייעו לכוח המחלץ. שר הביטחון יואב גלנט שוחח עם הלוחמים שחילצו את החטופים והצהיר: "מדובר בנקודת מפנה במערכה - חמאס חדיר ומבין שאנחנו יכולים להגיע לכל מקום, עם כל כוח. מילאתם את הריאות של אזרחי ישראל בהרבה אוויר - לא ירחק היום ויהיו מבצעים נוספים".

המבצע לחילוץ החטופים - סיקור N12

התחקיר הראשוני של פיקוד הדרום לחילוץ החטופים חשף כי במקום לא הוחזקו חטופים נוספים. בנוסף, לא נעצרו שובים מאחר שהם פתחו באש לעבר הכוח שפרץ לבית שבו הוחזקו החטופים - וחוסלו. בפיקוד אומרים שכל היעדים שהותקפו באזור איימו על הכוח. רגע השיא במבצע היה כשהלוחמים דיווחו בקשר לחפ"ק "היהלומים בידינו".

שר הביטחון גלנט ולוחמי הימ"מ (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט ולוחמי הימ"מ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

מפקד הימ"מ, תת-ניצב ח', אמר: "מאז הקמת היחידה היא מתאמנת על חילוץ בני ערובה. בשטח אויב המשימה הרבה יותר מורכבת ממה שהתאמנו אליה בשנים האחרונות. הלחימה והשגת היעד מורכבת הרבה ביותר, המבצע היה בשכונת שבורע ברפיח, בשטח שכולו מאוים. היחידה התאמנה בחודש האחרון לחילוץ החטופים ברפיח. השב"כ נתן מודיעין מדויק. ככל שהתקדם הזמן, המודיעין הלך והתחדד. הבנו שתוכנית חילוץ לא רק אפשרית, אלא גם יכולה להיות מוצלחת".

הוא הוסיף כי במהלך הנסיעה הלוחמים עברו דרך מקומות שבהם נמצאים מחבלי חמאס. "הלוחמים מבינים שמצד הדלת הפנימית יש חטופים ומחבלים ששומרים עליהם. אתה רוצה לפרוץ פנימה ולהציל את החטופים. כשאתה יושב בחפ"ק ומתזמן את הכוחות, החשש במבצע של חילוץ בני ערובה. אתה יכול לעשות את כל המודלים למבצע וטעות אחת יכולה להרוס הכול. יש פה 1 או 0, תחושה של שליחות".

שר הביטחון גלנט ולוחמי הימ"מ (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט ולוחמי הימ"מ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"הרעיון המרכזי היה להפתיע את המחבלים, גם עם הפעלת חומר הנפץ", תיאר מפקד הימ"מ. "המטרה היא לשים את הידיים קודם כל על החטופים. זו הייתה ההנחיה, המשימה הייתה להניח את הידיים על החטופים. מיד אחרי ששמנו את הידיים על החטופים, התחילה לחימה קשה בתוך המבנה והסביבה. לאחר ההצלחה יש תחושה של שליחות עילאית, ייעוד, הלוחמים עמדו במשימה שלהם".

"אנחנו לוחמי הימ"מ - באנו לחלץ אתכם"

על מבצע החילוץ עצמו, סיפר מפקד הימ"מ: "נתקלנו בהתנגדות גדולה. צריך לזכור מדובר שני אזרחים בני ערובה שנמצאים בתוך מבנה, בשטח עוין, במקום שהם לא מכירים, מאוימים. ברגע שמופעלים חומרי נפץ על דלתות, הם התמודדו בגבורה. בשלבים הראשונים הם לא הבינו אבל התעשתו מהר וסייעו לנו לחלץ אותם. למרות גילם המופלג הם סייעו לנו, הם הבינו שזה כוח מיוחד".

לדברי תת-ניצב ח', "כשאתה מגיע בשעה כזאת, 01:30, אתה מעריך שהנוכחים בדירה ישנים, גם החטופים וגם השומרים שלהם. היה שקט מוחלט בזירה, אנחנו רואים את שני החטופים שוכבים בחדר. אנחנו צועקים להם: 'אנחנו לוחמי הימ"מ. באנו לחלץ אתכם, באנו לקחת אתכם הביתה, קדימה'".

"מרגע היציאה דרך המרפסת, בזמן שאנחנו מסוככים עליהם, נפתחה לעברינו אש מסיבית", תיאר תת-ניצב ח'. "הלוחמים לא עזבו את החטופים מהמפגש הראשון ברפיח ועד לפרידה במסוק. היה חשוב לנו להרגיע אותם, להוציא אותם בבטחה החוצה. הם התעשתו מהר מאוד וסייעו לנו בחילוצם".

גלנט: "לא ירחק היום ויהיו עוד מבצעים"

שר הביטחון יואב גלנט ביקר את לוחמי הימ"מ שחילצו את החטופים וקיבל סקירה על הפעולה ממפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי ומהלוחמים שפיקדו על המבצע בשטח. לאחר מכן, השר קיים שיח עם לוחמי היחידה ושיבח אותם על פעולתם הנחושה.

"בסוף אתם ראש החץ אבל אתם צריכים לפעמים איזה טיל שייקח אתכם למטרה", אמר גלנט. "מעצם הפעולה הזאת, נוצר היפוך בחשיבה שלנו וגם בחשיבה של החמאס: חמאס פגיע, חמאס חדיר ואפשר להגיע לכל מקום ולעשות כל דבר וזה נעשה בצורה מאד ברורה וחדה, הציבור היום מבין שיש על מי לסמוך".

גלנט אמר עוד כי "לא ירחק היום ויהיו עוד מבצעים". לדבריו, "אנחנו בוטחים בכם ומאמינים בכם, ואני חושב שלפי כמות ההודעות שאני קיבלתי, על דבר שאני לא קשור אליו, אני בסך הכול אמרתי כן, זה נתן אוויר בריאות לציבור בישראל, על דבר שהוא מאד חשוב, ציפור הנפש של הרבה מאוד אנשים ובצדק, של כל העם בישראל. יש לנו חטופים ואנחנו צריכים להגיע אליהם. את רובם לא נביא בדרך הזאת. את רובם נביא, אני מקווה, בתהליכים של הסכמה. אבל כמה פעמים עוד נידרש לזה ובאילו נסיבות, מי יודע. לכן יש לעניין הזה ערך עצום, וכל השקעה ביחידה היא השקעה משתלמת".

נתניהו: "הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקרו היום עם מפכ"ל המשטרה ומפקד מג"ב ביחידת הימ"מ, ופגשו את הלוחמים שחילצו את החטופים. "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב", אמר נתניהו ללוחמים. "שמחה על השחרור של חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו. אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ושל פרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל".

ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ | צילום: קובי גדעון , לע"מ
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"לפני כמה ימים הביאו לי את המבצע לאישור ואישרתי אותו", סיפר ראש הממשלה. "כמה שעות אחרי חשבתי על שלושה דברים: אחד, חשבתי על קדושת המשימה. שתיים, חשבתי על הסיכונים מול הסיכויים, והיו סיכונים. שלישית, חשבתי עליכם, על הלוחמים. חשבתי מה יקרה ברגע המכריע, כי מניסיון אני יודע שברגע הפריצה הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר".

נתניהו תיאר את המעקב אחר המבצע מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ: "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע 'החטופים בידינו'. חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם".