מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה קרא הבוקר (שלישי) בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח לשר הביטחון והרמטכ״ל: "לשנות את ההחלטה ולא להציב את צוערות בבתי הכלא בפני סיכון מיותר להטרדות מיניות". 

דבריו של מבקר המדינה הגיעו לאחר דוח מוגנות החיילות שפרסם לפני יותר משנה. בדוח עלה אז כי קיים יחס מטריד בעל אופי מיני מצד האסירים הביטחוניים כלפי חיילות החובה בשירות בתי הסוהר, וכי קיים היעדר גיבוי מצד הדרג הפיקודי לסוהרי החובה בעבודה מול אסירים ביטחוניים. לדברי המבקר, לאחר שצוותי הביקורת נפגשו עם חיילות חובה ששירתו בכל בתי הכלא שבהם כלואים אסירים ביטחוניים, נמצא בשאלונים כי 38% מהן חוו פגיעה מינית אחת או יותר. 

אנגלמן ציין כי הוא רואה חשיבות עצומה בכך שתפקוד כל הגורמים יתחיל להיבדק כבר עכשיו. "אנחנו כבר עכשיו בודקים מסמכים וחומרים על התראות מקדימות, היערכות מודיעינית, היערכות על הגבול וגם בקרב גופים מודיעיניים וצבאיים - זה אתגר גדול אבל מחוייבות אישית שלי כמבקר המדינה", הדגיש אנגלמן.

"יחס מטריד בעל אופי מיני מצד האסירים"

הדוח המלא של המבקר מ-2022

"לא ניתן לקבל את העובדה שלאחר שמדינת ישראל נכוותה בעבר ממחבלים כלואים שמטרידים מינית סוהרות חובה, יטילו על צוערות בצה"ל לשמור על מחבלים שהיו שותפים בפשעים מיניים ב-7 באוקטובר. אם נצרף את העדויות אל אלו שנשמעו מהיום ובעת האחרונה, על חטופות שחוו וחוות הטרדות מיניות - הכתובת רשומה על הקיר", הוסיף אנגלמן.

מדובר צה"ל נמסר: "בהמשך לדברי מבקר המדינה, צה"ל פועל בכל האמצעים לשמירת ביטחון המשרתים ושלומם. במתקני הכליאה הצבאיים נמצאים מפקדים אשר אוכפים את הנהלים ותנאי הכליאה. הנתון לגבי 38% תלונות, מתייחס לתלונות עבר (2022) של חיילות ששירתו בשב״ס ומודל זה הופסק. בצה״ל מוכרים שני אירועים חריגים בבית הכליאה בשדה תימן, אשר טופלו באופן מיידי. שהות אסירים במתקנים צבאיים הינה זמנית בלבד. ככלל שב"ס הוא רשות הכליאה הלאומית, ומתוקף אחריותו לאכוף את כליאת המחבלים".