שבוע אחרי שקצינת פניות הציבור של צה"ל שלחה לדניאל רכמילביץ', חייל משוחרר, הודעה כי אינו חייב אגורה לקופת הצבא, הוא נדהם לגלות ביום שישי האחרון שאותו צה"ל ממש הטיל עיקול על חשבון הבנק שלו, בגלל שיש לו כביכול חוב של 706 שקל.

"הם הרסו לי את השבת. חשתי ברע. אתה יודע מה זה לקבל עיקול לחשבון ביום שישי? זה הזוי שכמה ימים לפני אני מקבל מכתב מקצין פניות הציבור אחרי מאבק של שנה ושלושה חודשים אין לי שום חוב ושהם מתנצלים על מה שקרה לי ופתאום צץ חוב חדש משום מקום ועוד מעקלים לי את החשבון", זועם רכמילביץ', "איפה נשמע דבר כזה? הרי אם הייתי חייב שקל כבר במכתב הקודם היו כותבים לי שיש יתרת חוב".

אחרי ההתנצלות, ההודעה על חוב חדש שקיבל החייל המשוחרר:

סיפורו של סמ"ר במיל' רכמילביץ' נחשף בשבוע שעבר. הוא שירת כמכונאי בקבע, השתחרר במועד שנקבע לו אבל כמה שבועות לאחר מכן קיבל מכתב התראה מצה"ל שהוא חייב לקופת הצבא סכום של 10,880 שקל בגלל שחרור מוקדם.

הוא פנה לצה"ל אבל זכה לכתף קרה ולטלפונים מחיילים באגף הגבייה שאם לא ישלם את החוב יעוקל חשבון הבנק שלו. הוא העביר לצבא את כל מסמכי השחרור שלו חתומים ומגבים את דבריו שהוא שוחרר בזמן ולא חודשיים לפני, אבל הצבא התעקש שהוא חייב את הכסף וחשבונו יעוקל אם לא ישלם אותו.

כשהבין שצה"ל נחוש לעקל לו את חשבון הבנק ולא בודק לעומק את טענותיו הוא שכר את שירותיו של עו"ד טל לינוי. האחרון שיגר מכתבים רבים לכל גורמי הצבא ולאחר מאבק של למעלה משנה קצינת פניות הציבור של צה"ל הסכימה שהוא לא חייב אגורה ושמדובר בטעות.
לכאורה זה היה אמור להיות סוף הפרשה אך לא מבחינת צה"ל שעיקל את חשבונו ביום שישי. הוא קיבל מכתב מהממונה על הגביה בצה"ל שנותר לו חוב של 706.88 שקל אותו הוא נדרש לשלם תוך שבוע אחרת חשבונו יעוקל.

"אם לא תמלא אחר דרישה זו נאלץ לנקוט נגדך הליכי גבייה בהתאם לפקודת המיסים", נכתב. מתברר שצה"ל כמו רשות המיסים הם בין המוסדות הבודדים בארץ שיש להם אפשרות לעקל חשבון בנק באופן מידי.

הודעת העיקול בחשבון הבנק של החייל המשוחרר:

"נכנסתי לחשבון שלי ונדהמתי לגלות שהוא כבר עוקל, אחרי שכתבו לי מפורשות שאני לא חייב שקל לצבא", קבל רכמילביץ', "את האמת אני לא יודע כבר מה לעשות. שנה ושלושה חודשים טרטרו אותי על כסף שאני לא חייב ואחרי שהודו בכך בצבא, פתאום נוצר חוב חדש שמעולם לא ידעתי על קיומו. זה מוזר ותמוה מאוד. זו התנהגות הזויה ולא ראויה. נתתי את נשמתי לצבא ימים כלילות וצה"ל מתנהג כלפיי שלא בצדק כאחרון העבריינים. הפעם אני לא מתכוון לשתוק".

עורך דינו של החייל לשעבר שיגר אתמול מכתב חריף לקצינת פניות הציבור בצה"ל בו ציין כי מרשו חש ברע בעקבות המכתב שכן אינו חייב כסף לצבא. הוא דרש לבטל את העיקול ודרישת החוב.

עורך דין טל לינוי (צילום: יחסי ציבור)
עו"ד טל לינוי | צילום: יחסי ציבור

"זה מחדל חמור מאוד של הצבא. רשלנות וחלמאות. אני מתכוון להגיש בשם מרשי תביעה נגד הצבא בגין לשון הרע ולדרוש שישלמו הוצאות משפט ושכר טרחה ועוגמת נפש על מה שגרמו לו", טוען עורך דינו, "לא ייתכן שיעקלו חשבון בנק לחייל משוחרר כאילו היה עבריין וישבשו לו את החיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לפונה נפתח בתאריך 1.10.2018 חוב על סך 10,858.97 ש"ח. כתוצאה מעדכון פרטיו ברשומת, בתאריך ה- 1.6.19, הופחתה יתרת החוב והיא עומדת על 706.68 ש"ח. החודש בוצע עדכון בנתוני המשוחרר ועל כן צפוי החוב להתבטל במלואו. בהתאם, יוקפאו הליכי הגבייה מולו".