זהו סיפור מקומם על התנהלות כוחנית של צה"ל בעניינו של חייל שהשתחרר ומצא עצמו נאבק מול הצבא המאיים לעקל את חשבון הבנק הפרטי שלו.

סמ"ר דניאל רכמילביץ' שירת כחייל בתנאי קבע באחת הסדנאות למכונאות בבסיס של צה"ל במרכז הארץ. לפני כשנה הוא השתחרר משירות קצר בקבע וכמה שבועות לאחר מכן קיבל להפתעתו הרבה מכתב מהממונה על הגבייה בצה"ל, בו נכתב שהוא חייב לצבא סכום של 10,585 שקלים.

הנימוק שנתנו בצה"ל לדרישה הפתאומית היא כספים שקיבל בגין תשלומי נופש שלא הגיעו לו בגלל שסיים, כביכול, את שירות הקבע מוקדם מהצפוי ולא במועד שנקבע. עוד דרשו בצה"ל כי התשלום יוסדר בתוך 15 ימים.

דניאל ההמום חשב שמדובר בבדיחה גרועה, שכן הוא מעולם לא היה חייב אגורה לצבא וסיים את שירות הקבע שלו במועד שנקבע, כשבתעודת השחרור שלו צוין כי שירותו היה לשביעות רצון המפקדים.

 

הודעת החוב שנשלחה לדניאל:

"כמעט חטפתי התקף לב", משחזר דניאל, "מה לי ולחובות? סיימתי את שירותי בצבא ובמקום תודה אני מקבל מכתב שאם לא אשלם את הכסף יעקלו לי את חשבון הבנק".

הוא פנה לאיש הקשר ביחידה בה שירת וזה מיד השיב שמדובר ככל הנראה בטעות, שהעניין יטופל ושלא ידאג. אך בזאת לא הסתיימו הדברים. חיילים וחיילות המשרתים ביחידת הגבייה הצה"לית נשלחו כדי להתקשר אליו מספר פעמים ולאיים שוב ושוב, כי חשבון הבנק שלו יעוקל.

"אמרתי להם שאני לא חייב אגורה אבל זה לא עזר, התעקשו שאני חייב כסף. ממש חייתי בפחדים. זו טעות של הצבא, למה אני אשם?" תהה דניאל. בהקלטת אחת מהשיחות בין חיילי המדור לדניאל שהגיעה לידי מערכת פז"ם, נשמעת חיילת אומרת לדניאל: "צריך להישלח לך צו עיקול ואני לא רוצה לשלוח לך".

"עירבתי עורך דין ששלח לכם מכתב לבירור מלא לגבי מה שקורה. אני לא אמור לשלם את החוב הזה. לא אשלם משהו שנמצא בבירור", השיב דניאל, אך החיילת התעקשה: "זה שפנית לעו"ד זה לא אומר שלא ישלח לך צו עיקול. אתה אמור להתחיל לשלם את התשלום אחרת ישלח לך צו עיקול".

תעודת השחרור של דניאל מצה"ל:

 

משאמר את הדברים האלו השיבה לו החיילת בסוג של "שיטת מצליח" צבאית מקוממת: "גם אם תשלם את החוב ותצא זכאי יחזירו לך את הכסף". דניאל לא האמין למשמע אוזניו וביקש מהחיילת להבין מה משמעות צו העיקול. "כשמקפיאים לך את חשבון הבנק", השיבה החיילת והוסיפה, "מעקלים לך את חשבון הבנק. שלא תעשה פעולות בחשבון שלא תמשוך כסף ולא כלום".

"למה לצבא יש זכות לעשות דבר כזה?" תהה דניאל, "לצבא אין זכות לגעת בחשבון שלי". החיילת הסבירה: "הכול עבר תהליך. אמרת שתשלם את החוב ואני לא רואה תשלום. ב-15 (לחודש) ישלחו לך צו עיקול אם לא תשלם את החוב".

צו העיקול שנשלח לדניאל:

במכתב ששלח נציגו של דניאל, עורך הדין טל לינוי לקצינת פניות הציבור בצה"ל, הוא הסביר שחלה טעות חמורה בעניין מרשו, וכי הוא השתחרר כמתחייב בתאריך 9 במרץ 2018 ואף צירף למכתב "טופס טיולים" חתום, המוכיח שהוא לא חייב אגורה לקופת הצבא. "האחראים בצבא התרשלו בעבודתם", טען עורך הדין. "כיצד הם מבקשים כסף מחייל משוחרר שמילא את כל החובות שלו לצה"ל, הכול מגובה במסמכים והם עוד ממשיכים לאיים עליו בעיקול חשבונות בנק. זה הזוי".

לאחר העברת המכתב קיבל דניאל טלפון נוסף מחייל ביחידת פניות הציבור. הוא הסביר לדניאל כי לא הצליח לתפוס את עורך דינו אך בכל אופן, הוסיף והתעקש כי יש לו חוב לצבא ונשלח אליו צו עיקול.

הממונה על פניות הציבור בצה"ל השיבה במכתב לפניית עורך דינו של דניאל וכתבה כי: "מבדיקת משרדי אל מול הגורמים המוסמכים עולה כי נמצאת בשירות נוסף בתשלום כחודשיים וקיבלת כספים להם אינך זכאי ולכן אין ביכולתנו לבטל את החוב".

משהוסיפו דניאל ועורך דינו להתעקש, הם קיבלו בשבוע שעבר הודעה מעודכנת מיחידת פניות הציבור. לאחר כל מה שעבר מול המערכת הצבאית, בהודעה האחרונה צוין כי דניאל אינו חייב כסף לצבא וכי מדובר בטעות. "לאחר העמקה ועיון רב, נמצא כי בשוגג הוזן לך קיצור שירות ולכן מדורי עסק בתיקון הזנה ועודכן עבורך תאריך שחרור למועד המקורי בו השתחררת 8 במרץ 2018. כאמור בעקבות תיקון הרישומת הצה"לית, החוב שעמד לך צפוי להימחק בתאריך 1 באוגוסט 2019".

מכתב התשובה הסופי שקיבל דניאל:

"אני שמח שהוכחתי לצבא שאני לא חייב להם כסף, שהם טעו וסתם איימו עליי והפחידו אותי בעיקול חשבון הבנק. אם לא הייתי שוכר עו"ד הם היו מאלצים אותי לשלם", סיכם דניאל את הפרשה ההזויה, שהגיע לסיומה אחרי הרבה דפיקות לב וחוסר נחת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החוב הכספי נגרם עקב תקלה במערכת הממוחשבת. לאחר פניית הנגד החוב הוקפא וצפוי להימחק ב-1 באוגוסט 2019. אנו מצרים על עוגמת הנפש אשר נגרמה בתהליך".