הודעה שפרסם בתחילת השבוע חיל האוויר בעמודים הרשמיים שלו מספקת הצצה, ולאור ההתרחשויות הביטחוניות האחרונות, שולחת גם מסר מאיים, מאימון של כוח מיוחד.

בהודעת החיל נכתב כי מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין הצטרף ביום ראשון בבוקר לאימון של טייסת 124 "החרב המתהפכת" ויחידת שלדג. "באימון תרגלו מפקד החיל ביחד עם צוותי האוויר ועם כוח של יחידת "שלדג" טיסה באיום ופשיטה על יעד בעומק האויב".

יחידת שלדג השייכת לכנף הכוחות המיוחדים, מתמחה בכניסה חשאית לשטחי האויב ומשם יודעת לבצע מגוון פעולות נרחב, מהכוונה של כלי טיס תוקפים, טילים ויחידות מיוחדות אחרות, ועד לביצוע פעולות עצמאיות שונות.

קצין לשעבר בשלדג שהשתתף במלחמת לבנון השנייה ובכמה מבצעים מסווגים, סיפר בשיחה עם mako: "היחידה יודעת לתקוף בעצמה והיא יודעת גם לייצר בעצמה את המודיעין, בין שלצוות שנמצא אי שם ובין אם ל'צרכנים' אחרים", כפי שהגדיר.

אותו גורם הוסיף כי: "היחידה יודעת להתקיים באופן עצמאי ולזמן ממושך מאוד כשהיא מנותקת מהצבא הירוק. בכל מקום שבו היחידה פועלת, וזה יכול להיות מעגל ראשון שני או שלישי, היא תדע לסגור מעגלי אש ומודיעין על האויב".

הנחתת כוחות מיוחדים בשטח אויב הינה משימה מורכבת, אותה מבצעות טייסות מסוקי הסער, כאשר בעוד 3-4 שנים חיל האוויר יקבל לידיו את מסוקי ה-CH-53K שיחליפו את הוותיקים.

לדברי בכירים בחיל, המסוקים הבאים יובילו מהפכה בתחום הפעלת הכוחות המיוחדים. "כשירות זו דורשת שיתוף פעולה הדוק בין כוחות הקרקע לצוותי אוויר ומאפשרת להגיע לכל נקודה נדרשת במרחב". עוד פרסם חיל האוויר כי טייסת "החרב המתהפכת" ביצעה סדרת אימונים בצפון ועברה גם מעל לחרמון המושלג.

בין אם הפרסום של חיל האוויר נועד להעביר מסר או לא, ניסיון העבר מלמד שבכל מבצע צבאי בסוריה, לבנון או אפילו איראן, לוחמי שלדג ישלחו על גבי מטוסי ומסוקי התובלה של חיל האוויר לנקודות שנמצאות בעומק האויב, ומכאן העניין בפרסום על אימון הפשיטה בעומק האויב.

אימוני חיל האוויר, ארכיון (צילום: חיל האוויר)
הנחתת כוחות בעומק האויב - משימה מורכבת של מערך המסוקים | צילום: חיל האוויר