בבבסיס פלמחים של חיל האוויר חנכו היום (שלישי) את "כנף 7" - מפקדה חדשה שתרכז תחתיה את יחידות הקרקע המיוחדות של החיל. הטקס התקיים במעמד מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין ומפקד הכנף, אלוף-משנה ע'. כנף 7 תאגד יחידות שונות בהן יחידת שלדג, יחידה 669, היחידה להנחתה קדמית, יחידת מודיעין ייעודית ובית ספר אחוד ללוחמי כא"ם (כוחות אוויר מיוחדים).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

"הכנף החדשה הוקמה לאורם של צורך מבצעי, שינוי והרחבת האיומים בזירות השונות וכחלק ממהלך כולל של התעצמות, לצד התייעלות והעלאת האפקטיביות המבצעית של היחידות", נמסר מדובר צה"ל. "הכנף תהווה מרכיב משלים וייחודי לפעילות חיל-האוויר באמצעות מבצעים מיוחדים בעומק, בשגרה ובחירום לביצוע משימות זרוע האוויר". 

פתיחת כנף חדשה בחיל האוויר‎ (צילום: דובר צה"ל)
פתיחת כנף חדשה בחיל האוויר‎ | צילום: דובר צה"ל

מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, אמר: "אנו עומדים כבר בעידן של השתנות אזורית, של מגפה עולמית ושל שדה קרב ההופך מורכב מדי יום. את השינוי הזה הבינו המפקדים. זהו השוני המחייב אותנו להתאים את עצמנו, ולהיערך טוב יותר לאתגרי העתיד".

המטרה: להגביר את האפקטיביות של הכוחות המיוחדים

"לאחר עבודת מטה ארוכה ומעמיקה, שביסודה חזון מבצעי ובקצה התהליך, מתקיימת יכולת משופרת שתהפוך את הכוחות המיוחדים שלנו לאפקטיביים יותר בקרב, למשפיעים יותר על העליונות האווירית, ולחלק מכל תהליך או תרחיש המתקיים בחיל האוויר", הוסיף נורקין. "אנחנו יוצאים היום לפרק הבא בתולדות הכא"ם. אנחנו נישאים על כתפי קודמינו שהעזו ועשו - ועתה אנחנו מובילים".

פתיחת כנף חדשה בחיל האוויר‎ (צילום: דובר צה"ל)
פתיחת כנף חדשה בחיל האוויר‎ | צילום: דובר צה"ל
חילוץ 669 (צילום: חיל האוויר)
גם יחידה 669 תיכלל בכנף החדשה | צילום: חיל האוויר

הכנף החדשה נועדה להתמודד עם אתגרי הליבה של חיל האוויר למצוא פתרונות מתוך אמונה בעליונות האווירית וחשיבותה, ומי שישמש מפקדה בשנים הקרובות הוא אל"מ ע', שפיקד בעבר על יחידות שלדג ו-669. 

מטרת הכוחות המיוחדים בחיל האוויר היא לשפר את הכשירות המבצעית כל הזמן. בצה"ל מציינים שהאויב והסביבה משתנים ויש להגיב ולעשות התאמות נדרשות. ההחלטה היא חלק מתהליך גדול שנערך בחיל האוויר - התעצמות מול התייעלות.