מבוכה בצה
ח"כ פרי: "מנהלים מאבקים פוליטיים על גבם של החיילים" (אילוסטרציה) | צילום: דובר צהל

"דווקא בימים אלו, בהם חיילי צה"ל פרוסים בכל רחבי מדינת ישראל במטרה להגן על אזרחי ישראל עקב גל הטרור השוטף את המדינה, זוהי חובתה המוסרית של המדינה לדאוג לשיפור תנאיהם של אלו המשרתים". את הדברים אמר ראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי, אחרי שוועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ב') את הצעת החוק להעלאת שכר חיילי החובה שיזם.

על פי הצעתו של ח"כ פרי, כחודשיים לאחר תחולת החוק, יועלו דמי הקיום ב-200 שקלים חדשים. החל מ - 1.4.2016 יועלו דמי הקיום ב- 200 שקלים חדשים נוספים. החל מ-1.1.2017 יועלו דמי הקיום ב- 300 שקלים חדשים נוספים. המשמעות היא תוספת כללית של 700 שקלים לשכר שישנו כיום החל מינואר 2017, למשל שכר של 1,775 שקלים ללוחמים. יש לציין שבחוברת המחליטים של הצעת התקציב 2015-2016 (עמוד 21) נכתב כי יש להטיל על שכר האוצר להקצות סכום של 800 מיליון שקלים, לצורך שיפור תנאי השכר של חיילי החובה, או הגדלת הפיקדון הניתן במועד השחרור. עוד נכתב, שיש להורות על שר הביטחון ושר האוצר להקים ועדה שתגיש את המלצותיה למימוש התקציב, תוך 30 יום מקבלת החלטת זו.

בוועדה שהוקמה לבחינת הנושא בהשתתפות שרת המשפטים איילת שקד, שר הביטחון משה יעלון ושר האוצר משה כחלון, הוחלט להקצות סכום של 700 מיליון ש"ח לנושא. הוועדה התכנסה ב-20.9 ולפי הדיווחים משרד הביטחון החרים את הדיון, זאת בשל אי הסכמה בין שר האוצר ושר הביטחון. שר הביטחון מעוניין שהכסף יופקד בפיקדון שמקבלים חיילי החובה עם השחרור, ולא במהלך השירות. נראה שכחלון רוצה הישג מידי להתחייבות שלו בבחירות ושר הביטחון לא רוצה לתת לו אותה על חשבונו.

שר האוצר הבהיר כי יסכים להעברת התקציב רק אם זה ישמש למימון צרכים שוטפים, והחיילים יקבלו את ההעלאה כחלק ממשכורתם. כאמור, עברו למעלה מ-30 ימים, וטרם הוגשה כל המלצה שהיא לאישור. עקב אי התקדמות בנושא החליט ח"כ פרי להפעיל לחץ על הוועדה, ולהעלות את הצעת החוק בדבר דמי קיום הוגנים לחיילים בשירות סדיר. ועדת השרים דחתה את הצעתו, מה שאומר כי נכון להיום שכר החיילים לא יעלה. נראה שהוויכוח הפוליטי הביא לכך שהנושא תקוע וכל צד מתבצר בעמדות שלו. "אני קורא לשר הביטחון, שר האוצר ושרת המשפטים שלא לנהל מאבקים פוליטיים על גבם של חיילי צה"ל הממלאים את חובתם במסירות רבה למען בטחון ישראל", אמר ח"כ פרי.

"זה לא נדבה, זה מגיע לנו"

פנינו למספר חיילים וקצינים בנושא, אשר לא היססו להביע את מורת רוחם – בלשון המעטה. "אנחנו קורעים את התחת, מגנים על האזרחים וחוטפים מכל כיוון סכינים וגם יריות ומטענים שהרבה מזה לא מגיעים בכלל לתקשורת. אז וואלה מה קרה? תעלו לנו את המשכורת הצבאית. זה לא נדבה, זה מגיע לנו", אמר לוחם מחטיבת כפיר.

לוחם שמוגדר תומך לחימה בגדוד שריון אמר לנו, "הכסף הזה לא מספיק לכלום. אנחנו לא בימים של אבא שלי, היום הכול יקר והכסף הזה נעלם לא אחרי הרבה זמן. האנשים האלה בכנסת שלנו צריכים לבוא לסיור פה בשטחים ואז נראה אותם עושים כזה דבר. זה לא בסדר. יש כאלה שלא עושים כלום ומקבלים כסף, לא מתגייסים ולנו עושים פוזות".

דברים קשים מאוד שמענו מלוחם בחיל הים שאמר, "זה קטע מסריח, הכי מסריח בעולם. המשכורת הצבאית על הפנים וצריך להעלות את זה הרבה יותר. עד שמגיע מישהו שעושה לנו דברים, עושים עליו פלברות ולא מעלים לנו את הכסף. הכי קל להם להיות בחדר היפה שלהם ולדחות. בוא נראה אותם שעה בים מול עזה אם הם היו מחזיקים מעמד".

מטעמו של הח"כ פרי מציינים שאין בכוונתם לוותר, ובנוסף צריך להמתין לאישור של תקציב הביטחון כדי לראות אם התמונה תשתנה.