חיילות, חיילת, מסדר, טירונות
חיילות בטירונות. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, ניקי קלוין

חיילות בטירונות של חיל המשטרה הצבאית בבה"ד 13 שבקריית ההדרכה בנגב, נשלחו היום בבוקר בעיצומה של הטירונות לטקס הפרשת חלה בכפר חב"ד. החיילות שוהות כשבועיים בטירונות ובסיומה אמורות להיות משובצות לתפקידים שונים בחיל.

אם לאחת החיילות הופתעה לגלות מבתה שבמקום להיות בהכשרה רובאית בבה"ד, היא וחברותיה נשלחו לטקס הפרשת חלה. אמה של החיילת העלתה פוסט זועם בעניין בעמוד הפייסבוק שלה והביעה תמיהה גדולה האם טקס הפרשת חלה הוא חלק מהכשרת החיילות. 

נזכיר, שטקס הפרשת חלה הוא מנהג דתי במהלכו נשים אופות חלה שחלק קטן ממנה נשרף או מושלך לפח - זאת באמונה שיזכו עקב כך לסגולות רבות, כמו לדוגמא זיווג הגון. בשנים האחרונות הפך המנהג פופולרי במיוחד, ונשים רבות לוקחות חלק בפעילויות הפרשת חלה המוניות בישראל.

בשיחה עם פז"ם סיפרה האם על תחושותיה מההחלטה לשלוח את בתה ושאר החיילות לטקס הפרשת חלה. "למה דווקא נבחרה הפעילות הזאת? מדובר בטקס דתי שרק נשים משתתפות בו. יש כאן כפייה ומידור של נשים. מישהו שאל את החיילות האם הן מעוניינות להשתתף בטקס?", תוהה האם. לדבריה, לא ברור לה מי הגורם הצבאי שהחליט על כך שהחיילות ישלחו לטקס הפרשת החלה באמצע הטירונות ומה המניעים לכך. הפוסט הזועם זכה לתגובות גולשים רבים: "במקרה כזה אפשר לסרב. מה נהיה פה?", כותב אחד הגולשים. על פי גורמים צבאיים, בפער הזמנים בין גיוס הבנות לבנים מועברים תכנים ערכיים וחינוכיים. במסגרת זו, תואם יום לטירוניות בהובלת הרבנות הצבאית, במסגרתו נסעו לכפר חב"ד לפעילויות שונות. טרם היציאה לפעילות, ניתנה לחיילות אופציה להישאר ביחידה והובהר להן כי הן אינן חייבות לקחת חלק בפעילויות מסוג זה. במהלך הסיור חיילת ביקשה שלא להשתתף באחת הפעילויות, ואכן לא השתתפה. 

מדובר צה"ל נמסר: "טרם היציאה לפעילות הובהר לחיילות כי מדובר בפעילות רשות".