עכבר בשיזפון
העכברים - בעיה מקיפה בבסיס

פנייה של חיילים בסדיר שהגיעה אתמול (א') למערכת פז"ם חשפה כי פרשיית העכברים בחדר האוכל בבסיס שיזפון, היא רק קצה הקרחון של התברואה בבסיס. המייל שהגיע למערכת מצייר מציאות מזעזעת של מגורים ברמת תברואה נמוכה שמסכנת את בריאות החיילים: "יש עכברים וג'וקים בארוניות ובמיטות שלנו, המקלחות לא עובדות (ובאלה שכן עובדות יש רק מים קרים), קיר של אחד החדרים מתמוטט בגלל נזילה של צינור מים שלא מתקנים ועוד הרבה בעיות. הלכנו עם הבעיות האלה כמה וכמה פעמים ופשוט מתעלמים. חשבנו שאם נפרסם אז אולי זה יעזור".

בשיחה שקיימנו עם חיילים בבסיס נחשף מצב עגום אף יותר – מתוך 6 מקלחות במגורים, רק שתיים עובדות וגם בהן יש רק מים קרים, מתוך 3 משתנות רק אחת עובדת ומהשתיים האחרות יש נזילה, כך שכל השתן מוצא את דרכו לרצפה, אחת האסלות סתומה ואף אחד לא מטפל בה כבר חודש, קיר במגורים עומד להתמוטט כתוצאה מריקבון שנגרם מנזילה של צינור מים ועוד ליקויים כאלה ואחרים.

בשיחה עם החיילים הם מספרים כי בעקבות פניית חדשות ערוץ 2 לפני מספר חודשים נעשה ריסוס מקיף נגד עכברים ומזיקים בחדר האוכל של הבסיס, אלא שבמגורים עדיים לא נעשה ריסוס ובינתיים החיילים קוטלים את העכברים בדרכים מאולתרות כמו דריכה על גביהם או זריקה של כדורסל.

מגורים בשיזפון תברואה לקויה
דלת החדר שבורה ללא מנעול והקיר אליה היא מחוברת שבור ומט ליפול

מדברי החיילים עולה שהבעיה עמוקה עוד יותר ולא מסתיימת בתשתיות לקויות. "אחת הדלתות במגורים נפרצה, כנראה באחת השבתות כשיצאנו הביתה. בינתיים כל הזמן אנשים נכנסים חופשי וגונבים לנו דברים", אומר חייל בבסיס. לדבריו, הפריצה לחדר מעולם לא נחקרה לא על ידי המפקדים ולא על ידי המשטרה הצבאית והגניבות מאותו החדר נמשכות.

בצה"ל היו מודעים, אבל לא טיפלו עד אתמול

החיילים מספרים כי הם התלוננו על הליקויים באופן קבוע למפקדים ולגורמים שונים בבסיס, גם באופן יזום וגם במסגרת מסדרים שנערכו במגורים לפני החגים. הליקויים נרשמו, כך מספרים החיילים, אבל המצב נשאר כפי שהיה. הסתימה בשירותים לא תוקנה, הדליפה מהמשתנה נמשכת, העכברים והג'וקים ממשיכים להתרוצץ והקירות עוד פרוצים ונוטים ליפול.

מגורים בשיזפון
המצב בשירותים בשיזפון - למעלה: לפני שנה, למטה: נכון להיום

מסתבר שהבעיה עלתה לכותרות כבר לפני יותר משנה, כאשר הטענות דומות והן מתייחסות בדיוק לאותו בסיס. אז הבטיח הצבא כי יטפל בבעיה תוך כמה חודשים, אלא שהיום, יותר משנה מאוחר יותר, הבעיה לא נפתרה ועושה רושם שרק החמירה.

תלונות החיילים האלו נוספות לתלונות שכבר הגיעו מהבסיס על מכת עכברים קשה ברחבי הבסיס בכלל ובחדר האוכל בפרט. לדברי החיילים ששוחחנו איתם הבעיה במטבח עדיין לא נפתרה ועדיין ניתן למצוא בו עכברים בין מגשי האוכל, זאת חרף הסיקור התקשורתי שניתן לתופעה. בהקשר זה, אומרים החיילים כי אחת לכמה זמן תוקפת את הבסיס מגפת שלשולים, הם לא יודעים להצביע על הגורם, אבל ההגיינה הירודה בטח שלא תורמת. בדבר בעיית העכברים בחדר האוכל נמסר מדובר צה"ל כי הבעיה מצויה בטיפול ובמעקב שוטף וכי בצה"ל נוקטים בצעדים הנדרשים על מנת לשמור על רמת ההיגיינה הנדרשת - אלא שהדבר עומד בניגוד מוחלט לעובדה שבמשך יותר מחודש לא תוקנה סתימה בשירותי החיילים.

בינתיים, אותם החיילים משתמשים בשירותים ובמקלחות של המגורים הסמוכים, בהם המצב טוב יותר, אך החיילים מהמגורים הסמוכים, כמובן שלא מרוצים מהמצב.

הגרסאות סותרות, אבל דבר אחד בטוח: העניינים מתחילים לזוז

גורמים צבאיים, וכן חיילים בבסיס, מסרו כי במהלך אתמול (לאחר פנייתנו לצה"ל) נערך מסדר ניקיון מקיף בבסיס אשר עליו עבר המג"ד. במהלך המסדר נבדקו תאי השירותים והמקלחות וכעת הם תקינים וניתנים לשימוש. עוד מסרו אותם גורמים צבאיים כי רב הליקויים טופלו ושאלו שטרם טופלו יטופלו בקרוב. בניגוד למה שטענו חיילי הבסיס, אותם גורמים מוסרים כי המצב היה פחות חמור מכפי שמתואר בפנייה הראשונית של החיילים, כך לדוגמא, רק שניים מתאי המקלחות אינם תקינים והחדר אשר קיר בו שבור, לדברי הגורמים לא מאוכלס זה זמן רב. כמו כן מוסרים אותם הגורמים כי הפרסום מלפני כשנה התייחס למבני המגורים הישנים בבסיס ושאלו החדשים משופרים בהרבה. מעבר לכך, החדר בעל הדלת השבורה פונה מיושביו זאת על מנת לוודא את שמירת חפציהם של החיילים הגרים בו.

בעימות הדברים מול החיילים אשר פנו למערכת עולה סתירה רצינית בין דברי אותם הגורמים לדברי החיילים, כאשר החיילים טוענים כי החדר עם הדלת והקיר השבור פונה מיושביו רק בצהרי היום, בהנחיית המג"ד שטען בפניהם כי לא הכיר את הסוגייה, וכי מצב השירותים והמקלחות היה בדיוק כפי שתיארו בתחילה עד לביקור המג"ד בבניין. רק אז החל הטיפול בליקויים, כנראה בעקבות פניית המערכת.

לגבי בעיית העכברים בבסיס מוסרים אותם גורמים צבאיים כי מדובר בבעייה הנובעת ממיקומו הגיאוגרפי של הבסיס ולא מליקויי תברואה הקשורים בהתנהלות הבסיס.

תגובת דובר צה"ל: בצה"ל נוקטים בצעדים הנדרשים על מת לשמור על התנאים התברואתיים וכל בעיה מטופלת ע"י הגורמים המוסמכים. באשר לטיפול בבעיית המזיקים, התבצעה הדברה והוצבו מלכודות. במקביל, נערכות ביקורות על ידי גורמי הרפואה אחת לשבוע.

אנחנו מקווים שהפעם הבעיה תיפתר לתמיד. אנחנו בכל אופן, נמשיך לעקוב.

>> החיילת התיישבה על "כיסא הפז"ם" - המפקד התרגז ונעל אותה בחדר