חניכי הפנימיה הצבאית לפיקוד בחיפה (צילום: הפנימייה הצבאית הריאלי חיפה)
עתידות להיסגר כחלק מהקיצוצים בתקציב | צילום: הפנימייה הצבאית הריאלי חיפה

סופה של מורשת: הפנימיות הצבאיות לפיקוד בסכנת סגירה, כחלק משורת הקיצוצים עליהם הכריז המטה הכללי השבוע. מדובר בשני מוסדות - הפנימייה התורנית לפיקוד "אור עציון" והפנימיה שליד בית הספר הריאלי בחיפה, שמאז הקמתה בשנת 1953 על ידי דוד בן גוריון, אלפי בוגריה משרתים בצה"ל כלוחמים ומפקדים, חלקם גם בדרגות בכירות. בין בוגרי הפנימייה – רמט"כלים לשעבר: רא"ל (במיל') אמנון ליפקין שחק ז"ל ורא"ל (במיל') גבי אשכנזי ואלופים בצה"ל, כגון אלוף פיקוד הדרום הנוכחי, אלוף אייל זמיר או אלופים לשעבר כמו האלוף (במיל') הרצל בודינגר, שכיהן כמפקד חיל האוויר בשנות התשעים. הפנימייה הצבאית התורנית לפיקוד "אור עציון" נוסדה בשנת 1980, והיא חלק מהישיבה התיכונית אור עציון במרכז שפירא שבדרום.

צפו בסיפורים המעניינים של 1.1 לאורך השנים (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
אמנון ליפקין שחק ז"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

>> מכורים לפז"ם? כך תקבלו את הידיעות ישר לסלולר

תלמידי ובוגרי הפנימיות שזועמים על ההחלטה, הקימו בתגובה קבוצת מחאה בפייסבוק שמונה כבר מעל ל-8,000 חברים, וכמו כן פתחו גם עצומה בנושא. יובל, בוגר הפנימייה בחיפה שמשרת כיום בחטיבת הנח"ל, כותב: "לי, בתור בוגר הפנימייה יצא להשפיע על כמה מחבריי ולגרום להם להבין את החשיבות בלהיות לוחם. סגירת הפנימייה היא לא רק קטיעה מוחלטת של המוסד החינוכי הזה, היא מסר חזק ומובהק שהצבא אינו מעריך מספיק את הפנימייה".

פנימיות צבאיות (צילום: הפנימייה הצבאית הריאלי חיפה)
הצמיחו רמטכ"לים ואלופים | צילום: הפנימייה הצבאית הריאלי חיפה

אוראל, חניך בפנימיית "אור עציון" בכיתה י"ב מוסיף: "לא עולה על הדעת שמוסד כמו שלנו, שמחנך לערכים, מצוינות, ואהבת הארץ יותר מכל בית ספר אחר עומד בפני סגירה". יש גם מי שההחלטה תפסה אותו רגע לפני תחילת הדרך: "הבן שלנו מחכה מגיל 5 ליום הזה. הגענו ליום הפתוח בכדי להתחיל את המסע שלו וזאת הבשורה שקיבלנו ממפקד הפנימייה מעל הבמה. חלום של שנים נגוז", כותבת זוהר, אמא של מועמד לפנימייה.

לאורך שנים רבים מבוגרי הפנימיות נפלו במהלך המבצעים והמלחמות. במהלך מבצע "צוק איתן" נהרגו שניים מבוגרי הפנימייה הצבאית בחיפה: סרן ליעד לביא ז"ל, אשר שרת כקצין בפלחה"ן צנחנים וסמל ארז שגיא ז"ל, שהיה חייל בקורס מפקדי כיתות.

מהישיבה התיכונית "אור עציון" ומבית הספר הריאלי לא נמסרה תגובה.

עוד ב- פז"ם: