לאחר הפרסום אתמול ב-mako של תיעוד התקרית החמורה בה הותקפו חיילי צה"ל ע"י חשודים בגניבת ציוד צבאי מהפזורה הבדואית, זועמים חיילי מילואים על ההנחיות שפרסם מפקד הבסיס בנושא.

במסמך שהופץ ברשת ועליו חתום אל"ם אוהד מאור, מפקד המרכז לאימונים טקטיים בצאלים, הוא הנחה בין היתר שלא לבצע מרדפים אחרי גנבי ציוד צבאי מהפזורה הבדואית ולדווח על כל מקרה שכזה למשטרת ישראל.

חיילי מילואים מיחידות קרביות שונות, חלקם בוגרי מבצע "צוק איתן" המתאמנים בשטחי האימונים של הבסיס עם יחידותיהם, אומרים בשיחה עם mako על תחושות קשות עקב הנחיות המפקדים.

"זו הנחיה פחדנית ואבסורדית שפוגעת בחיילים ובשיקול דעתם", טוען י', חייל מילואים ביחידה קרבית המבצעת גם תעסוקות מבצעיות בשטחי יהודה ושומרון. "ההנחיה נותנת לגיטימציה לגנבים לפעול בשטחי האימונים ושטחי האש באופן חופשי ולגנוב אמצעי לחימה ואת החפצים האישיים שלנו", הוסיף י'.

לדבריו, בכמה אימונים בהם נכח, הוא וחבריו הזעיקו את המשטרה שלא הצליחה לשים את ידה על הגנבים והמתפרעים. "עד ש שהמשטרה הגיעה למקום הגנבים שהיו רכובים על טרקטרונים נעלמו עם ציוד צבאי יקר ערך. זו תחושה שהצבא מפקיר אותנו ואת הציוד בידי הגנבים. בושה וחרפה. הצבא אומר לנו למעשה שימשיכו לגנוב ושנעמוד מהצד ולא נעשה כלום".

מקורביו של אחד מהמעורבים באירוע הנוכחי אף טען בשיחה עם mako כי הלוחם סיפר לו שהם כלל לא אלה שהזעיקו את המשטרה למקום וכבר לא סומכים על יכולתם לסייע בנושא.

(ההנחיות שהוציא מפקד הבסיס)

 

ברוך, חייל מילואים אחר היה נחרץ יותר: "הצבא רוצה שבמקום שנתאמן נשמור על האוהלים עם הציוד שלנו אבל אנחנו לא בטירונות. באנו להתאמן ולא להתעסק באבטחה. מה אני ש.ג. או לוחם? אם הצבא לא מסוגל לתת לנו גיבוי מול הגנבים שלא יזמין אותנו למילואים יותר. אני לא אשמור 24/7 על האוהל שלי. שהצבא יביא חברת אבטחה. זו הנחיה פחדנית שמפקירה אותנו החיילים בשטח בידי כנופיות הגנבים, שחלקן חמושות בכלי נשק".

החיילים זועמים בעיקר על חוסר הגיבוי של הקצונה הבכירה. "קל להוציא מכתב הנחיות כזה ממשרדים ממוזגים", טען אחד מהם, "הקצונה הבכירה מנותקת מהשטח. הם לא מבינים שיש פה בעיה חמורה שצריכים לתת לחיילים גיבוי כולל ירי אם צריך ומרדפים אחרי הגנבים. הם לא רק גונבים ציוד, היו מקרים שאיימו עלינו בשבריות וברובים. זו הנחיה שהיא כסת"ח למפקדים הבכירים וזורקת את החיילים בשטח לכלבים".

חייל מילואים נוסף בשם יואל המשרת גם הוא ביחידה קרבית סיכם: "צה"ל ומפקדיו מצפים מאתנו להילחם במחבלי חיזבאללה אבל הם לא מסוגלים לטפל בחבורה של גנבים שכבר שנים עושה טרור בשטחי האש ולא נותנים שום פתרונות".

כל מי ששירת במילואים בבסיס צאלים מכיר את סוגיית גניבות הציוד הצבאי שקיימת כבר למעלה מעשור. מה שהחל בגניבת ברזל ומטרות ירי החמיר לגניבות נשקים ואמצעי ראיית לילה שמשמשים מבריחי סמים מהפזורה הבדואית בגבול הדרום.

בחודש נובמבר אף פרסמנו ב-mako את סיפורו של מילואימניק שרכבו נגנב מחניית הבסיס בזמן שהגיע לאימון וכעת נראה שישנה עליית מדרגה נוספת כשבפזורה הבדואית יש מי שמרשים לעצמם להוריד רכב צבאי מהכביש ולאיים על חיי קציני צה"ל ועוד להתרברב בתיעוד של המקרה ופרסומו ברשתות החברתיות.

השתתף בהכנת הידיעה: שי לוי