אם היו מציעים לכם את ההזדמנות להיות זבוב על הקיר בחיים שלכם, כפי שיהיו עוד שנה מעכשיו, הייתם עושים את זה? קצת לפני שיתגייסו ויכנסו למסגרת הצבאית, שישה מלש"בים מתחפשים לחיילים ליום אחד – בתפקיד החלומות שלהם. במסגרת הפרויקט המיוחד לפורים שהפקנו בפז"ם, תוכלו לעבור יחד איתם את החוויות: מהצעיר שעבר בוחן מסלול כלוחם בגבעתי, דרך המתגייס לעתיד שפחד ממחטים ובכל זאת הלך לבדוק איך זה להיות חובש קרבי ועד אלה שעלו על סרבלים והפכו לשריונרים ליום אחד – את הפורים הזה הם לא ישכחו.

>> לכל הכתבות במדור "חיילים ליום אחד"

החמישית בפרויקט המלש"בים המתחפשים היא יעל ידיד לוי, המלש"בית שהפכה למד"סניקית ליום אחד. כך נראה יומן המסע שלה:

מד"סניקית ליום אחד (צילום: דובר צה"ל)
שילוב של כושר והדרכה. "כושר גופני מוביל לגוף בריא, וזה הבסיס להכול" | צילום: דובר צה"ל

אולי זה ישמע מוזר לחלקכם – אבל כושר זה ממכר. לפני מספר שנים שיניתי את כל אורח החיים שלי, ומאז הפעילות הגופנית היא חלק בלתי נפרד מלוח הזמנים. התחלתי לשלב בחיי היום יום שלי אימונים רבים; לפחות שעתיים ביום, במשך חמש פעמים בשבוע, אני עושה בווינגייט קורס מדריכי אירובי וחיזוק ובנוסף מתאמנת בכל ימות השבוע חוץ משבת. תחום נוסף החשוב בשבילי הוא תחום ההדרכה, והשילוב של שני דברים אלו הביא אותי לרצות להיות מדא"גית (מדריכת אימון גופני), התפקיד שכולם מכירים כמד"סניקית.

זה התפקיד שאני הכי רוצה בצבא, גם בגלל שאני רוצה להמשיך בתחום ההדרכה (אני מדריכה בצופים), וגם מפני שהכושר עבורי הוא חלק מרכזי מחיי היום יום, כולל שמירה על אורח חיים בריא. אני רוצה להשפיע על אנשים, ולתת את כל מה שאני מסוגלת כדי לשנות הרגלים, ולהכניס לכושר את החיילים. לשמחתי, עכשיו יצא לי להכיר את התפקיד מקרוב.

אין תמונה
יעל בפעולה. "הבנתי שעל התפקיד הזה אני הולכת להילחם ולא לוותר"

"נדיר שחייל יכול להתעסק במה שהוא אוהב"

הגעתי בבוקר לאשקלון, שם פגשתי את שיר, החיילת מדובר צה"ל שליוותה אותי כל היום. נסענו משם לזיקים ונפגשנו עם ליהי, קצינת הכושר הגופני, שמיד הבהירה לי: "כושר גופני מוביל לגוף בריא, וזה הבסיס להכול". שאלתי אותה את כל השאלות שהיו לי לגבי התפקיד, והיא סיפרה לי על הדרך הארוכה שעשתה לקצונה. "נדיר מאוד שחייל יכול להתעסק במה שהוא אוהב", סיפרה לי.

לא פשוט לקבל את תפקיד המדא"גית – במקרה שלי, אני עוד נלחמת עם הצבא כדי לקבל את התפקיד. נקבע לי פרופיל 64 בשל לקות שמיעה קלה, ולא בגלל בעיה דרסטית, ולכן אני יודעת שהפרופיל לא יפגע בפועל ביכולת הביצוע. מעבר לתנאי הסף, ישנם מיונים. ביום הזימון מגיעים למכון ווינגייט, שם צריך לרוץ 2,000 מטר במקסימום 13.5 דקות. אחר כך יש מבחן בטן וידיים. לבסוף בודקים את יכולת ההדרכה, ועוברים ראיון – בודקים בעיקר את הרצון, את יכולת ההדרכה ואת הפוטנציאל. אם התקבלת סמני וי, כי הגעת לאחד המקצועות הטובים בצבא.

מדסניקית ליום אחד (צילום: דובר צה"ל)
"אם התקבלת סמני וי, הגעת לאחד המקצועות הטובים בצבא". יעל בפעילות | צילום: דובר צה"ל

מהו קורס המד"סים? זהו קורס שאורך כשלושה חודשים, במהלכו לומדים סוגים שונים של אימונים, ניווטים שונים, אנטומיה, פיזיולוגיה, תזונה, ימי חינוך, שמים דגש על יכולת ההדרכה, עוברים קורס חדר כושר צבאי וכמובן – מתאמנים. במסגרת התפקיד ניתן לצאת לקורסים נוספים כמו ספינינג, פילאטיס, קיקבוקסינג ועוד.

מי שמגיע לקצונה הוא בר מזל. במהלך התפקיד הקצינה ממליצה עלייך, ואת נכנסת אל הקורס. ליהי סיפרה לי שקורס הקצינים היה "שביזות ראשונה בצבא", גם מבחינת הקושי וגם בגלל שיחסית לא עושים הרבה פעילות גופנית, "אבל תמיד יש חברות טובות ואנשים איכותיים". אחר כך, יש שלושה חודשי השלמה לקצין אימון גופני. זהו קורס איכותי ומקצועי מאוד. בנוסף לנושאים הנלמדים לעומק על ידי מומחים, לומדים את עניין הארגון והכי חשוב, אימונים על גבי אימונים.

"החיילים שהעברתי להם אימון לא ידעו שאני מלש"בית"

אחרי ששאלתי את ליהי את כל השאלות, היא הנחתה אותי כיצד מעבירים מד"ס. עשיתי את זה ביחד איתה, ואחרי הנחיות נוספות מכיוונה, ניגשנו לחיילים שעוברים טירונות 03, בנים ובנות מעורב. אין ספק שזו הייתה אחת החוויות הכי גדולות ומשמעותיות שהיו לי. בהתחלה, כמובן שהיססתי: התחושה לעמוד מול חיילים בגילי, ללא ניסיון צבאי, ולהעביר להם מד"ס, זה דבר מלחיץ. אבל כמובן שהיה גם מרגש – זה הרגע שהתחלתי באמת להבין מה עושים בתור מד"סית.

אין ספק שיכולת ההדרכה שלי והלימודים בווינגייט עזרו לי מאוד. חילקתי אותם לארבע תחנות והעברתי להם אימון אינטנסיבי במיוחד. החיילים, מצדם, לא ידעו שאני מלש"בית, כך שהיה לי יתרון מולם. אחרי כמה דקות תפסתי ביטחון, עברתי בין התחנות, החדרתי מוטיבציה ודאגתי שהם יעשו טוב ככל שאפשר. בסוף סיפרנו להם שעוד לא התגייסתי, והטירונים פרגנו מאוד.

אין תמונה
אימון אינטנסיבי במיוחד. חיילים במד"ס

למדתי הרבה מהיום הזה ומהטעימה שקיבלתי מהשירות כמד"סניקית. המוטיבציה רק התעצמה. בכל רגע שעבר הבנתי שעל התפקיד הזה אני הולכת להילחם ולא לוותר. ובאמת, אחרי שהייתי מד"סניקית ליום אחד, ואחרי שבמשך חצי שנה שלחתי הרבה מאוד פקסים, התקשרתי כל כך הרבה פעמים שכבר הכירו אותי, הגעתי ללשכת הגיוס, הבאתי המלצות רבות וגם אישור ממומחה לא.א.ג. – התקשרו להודיע לי שהתפקיד אושר לי באופן חריג, וקבילתי זימון למיונים שייערכו במאי! שמחתי מאוד, וזה מה שמוכיח שאם יש רצון אסור לוותר אף פעם. הזימון הוא, כמובן, רק ההתחלה. לא תאחלו לי בהצלחה?

לאלבומי התמונות המלאים בעמוד הפייסבוק של פז"ם

>> חיילת ליום אחד: מש"קית ת"ש

>> חייל ליום אחד: שריונר

>> חייל ליום אחד: לוחם גבעתי

>> חייל ליום אחד: חובש קרבי

>> חייל ליום אחד: לוחם בחיל הים

/pzm-dictionary&channelVcmid=8e31d3e5263ff210VgnVCM2000002a0c10acRCRD&itemId=c7e5629a04eff210VgnVCM2000002a0c10acRCRD