גם השבוע שאלתם בהמוניכם ולפניכם מיטב השאלות והתשובות שלנו. אנו מזכירים גם כי במסגרת הניסיון שלנו לתת לכם כל הזמן תשובות עדכניות לשאלות שעולות לכם בקשר לגיוס, אתם תמיד מוזמנים לשאול אותנו שאלות נוספות. כתבו לנו  ל-pzm@mako.co.il, וחכו לראות את התשובה באחד מהמדורים הבאים.

צלפית בצה"ל (צילום: דובר צה"ל)
צלפית בצה"ל. יוצאות לקורס צליפה ממערך החי"ר | צילום: דובר צה"ל

האם בנות יכולות לשרת בתפקיד של צלף בצבא? ואם למישהו יש משקפיים, האם הוא יכול להיות צלף?

חיילות יכולות להיות צלפיות, במידה והן משרתות ביחידות חי"ר ונבחרות לצאת לקורס צליפה. כבר בחודש מרץ 2009 פורסם כי לוחמות קרקל יוכשרו להיות הצלפיות הראשונות בצה"ל. כמו כן, ישנן מדריכות צליפה בבית הספר לקליעה ולצליפה. לשאלתך השנייה, צלף יכול להיות עם משקפיים, עד מספר מסוים של עדשת ראייה. צה"ל לא חושף את המספר המדויק.

כשהשתחררתי קיבלתי מהצבא ואוצ'רים עם הנחות לקורס אנגלית ולקורס פסיכומטרי. הם עדיין בתוקף, אבל כשהלכתי לממש אותם אמרו לי במוסד הלימוד שצה"ל הודיע להם שאין יותר תוקף לשוברים – ושלמעשה מבחינתם הם מבוטלים. מה עושים?

מדובר בעוד אחד מהקיצוצים הזמניים שנחתו באחרונה על החיילים, את חלקם פירטנו במדריך הקיצוצים. אבל אל דאגה, בדקנו את הנושא ונמסר לנו כי כעת כבר ניתן להשתמש בואוצ'רים; השימוש הופסק לשבועיים בשל בעיה תקציבית, אבל זו תוקנה וכעת השוברים תקפים.

הוצאתי גימלים והמפקד שלי מתעקש שאין לי כלום ושהוא צריך אותי. מותר לו לבטל אותם?

חובה על המפקד לבצע וליישם את ההוראות הרפואיות שנתן הגורם הרפואי המטפל, ולמעשה, גם לך עצמך אסור להתעלם מיום גימל שקיבלת, כיוון שגימלים הם בעצם סוג של פקודה, גם לך וגם למפקד שלך, שמחייבת אותך לנוח מכל פעילות. יחד עם זאת חשוב לזכור שבמידה ולמפקד שלך יש בכל זאת סיבה לספק באשר לגימלים שניתנו לך, למספרם או לסיבה בגינה ניתנו, מותר לו לפנות מיד עם קבלתם אל הגורם הרפואי המטפל שנתן אותם על מנת לקבל הבהרות. גם במקרה כזה, נאסר על המפקד לעכב את ביצוע ההוראות שניתנו.

פזם בחורה עם מדחום (צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון)
37.5... מעניין אם המפקד יאשר שזה חום | צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון

האם ישנה מגבלה של מינימום תקופת ותק בצבא, כדי לקבל אישור יציאה לחופשה לחו"ל במסגרת אותם ימי חופשה המותרים לחייל בחובה?

ניתן לצאת לחו"ל רק לאחר שנה בשירות. יחד עם זאת, מפקדיך יכולים לאשר לך לצאת לחו"ל טרם שהסתיימה השנה הראשונה. במידה והם מאשרים זאת, תצטרך לחתום על דח"ש (דחיית שירות) לתקופה בה אתה נוסע – כלומר, אם לאחר חמישה חודשים בצבא תיסע לחו"ל לתקופה של שבוע, תצטרך לשרת עוד שבוע אחרי תאריך השחרור המקורי שלך.

אני לא מוצא מידע על הדרכה בבית הספר לנהיגה מבצעית. איך מתקבלים, ומה בעצם עושים שם?

ייעוד ביה"ס לנהיגה מבצעית הוא הכשרת לוחמים מיחידות השדה בתחום הנהיגה המבצעית, וכן להוות מוקד ידע, תוך שאיפה להקטנת מספר נפגעי התאונות בצה"ל. ביה"ס לנהיגה מבצעית במל"י (המרכז לאימוני יבשה בצאלים) הוקם בשנת 2005, כאשר לפני כן היה קיים מדור נהיגה מבצעית בבית הספר לשריון. לאחר תהליכים ממושכים במפקדת זרוע היבשה הוחלט על הקמת ביה"ס כדי לארגן ולמסד את תחום הנהיגה המבצעית בצה"ל תחת קורת גג אחת.

בראש ובראשונה ייעוד היחידה הוא הדרכה מקצועית; בפועל, המקצועיות הגבוהה הנרכשת עקב העיסוק האינטנסיבי הופכים את היחידה לכוח ניוד איכותי ומיומן מאוד שבשעת הצורך גם יסייע בפעילויות מבצעיות מורכבות.

מדריך לנהיגה מבצעית מוגדר כלוחם לכל דבר. ישנן שתי דרכים להגיע לתפקיד זה: מעבר גיבוש עוקץ בחטיבת כפיר, או מעבר גיבוש מורן-מיתר בחיל התותחנים. העומדים ברף הנדרש להיות מדריכים בביה"ס יעברו טירונות לוחם חי"ר בחטיבת כפיר במחלקה ייעודית למדריכי נהיגה מבצעית, ולאחר מכן יגיעו לביה"ס במל"י. כחלק ממסלול בן שמונה חודשים, הם יעברו קורס נהיגה מבצעית, תכנים נוספים ולבסוף קורס מדריכי נהיגה מבצעית, במסגרתו יתמקצעו בתחום ותוענק להם סיכת מדריך נהיגה מבצעית, סיכת העקרב.

קורס נהיגה מבצעית (צילום: במחנה)
קורס לנהיגה מבצעית. המדריכים הם לוחמים | צילום: במחנה

לאחר מכן המדריך יעביר קורס תחת בקרה של אחד הקצינים או המדריכים הותיקים, עד שישתלב באחד המדורים כמדריך מן המניין. לאחר תקופת ההדרכה, ישנו מסלול קידום לתפקידים של סוגר שיירה ומוביל שיירה, האחראי על עד שבעה כלים המנווטים עצמם בשטח באופן עצמאי. כמו כן, ניתן לצאת לקורס קצינים ולחזור בתור קצין מפקד קורס.

אני משתחרר בחודש מרץ. איך אני יכול לבצע תהליך של התנדבות לקורס טיס לאחר השירות הסדיר?

על פי נהלי חיל האוויר, לא ניתן להתמיין לטיס מהאזרחות, אלא אם מדובר במלש"ב. בעצם, אתה יכול להתמיין לטיס כל עוד אתה בשירות. שים לב כי ישנם חיילים שמאריכים שירות בכדי להשלים את הליך המיון לטיס (כלומר חותמים קבע).

הענקת כנפי טייס (צילום: Handout, GettyImages IL)
הענקת כנפי טיס. אפשר להתמיין רק עד תום השירות הסדיר | צילום: Handout, GettyImages IL

>> מתי הגימלים שקיבלתי מסתיימים לפי הפקודה החדשה?