גם השבוע שאלתם בהמוניכם ולפניכם מיטב השאלות והתשובות שלנו. אנו מזכירים גם כי במסגרת הניסיון שלנו לתת לכם כל הזמן תשובות עדכניות לשאלות שעולות לכם בקשר לגיוס, אתם תמיד מוזמנים לשאול אותנו שאלות נוספות. כתבו לנו ל-pzm@mako.co.il, וחכו לראות את התשובה באחד מהמדורים הבאים.

פזם זריקה בכתף (צילום: עודד קרני)
קיבלת גימל? יש לך פחות זמן מנוחה מבעבר | צילום: עודד קרני

ביום שלישי קיבלתי המלצה לשני ימי ג'. היום שמעתי כי שינו את הפקודה והגימלים מתקצרים. במידה והפקודה יצאה רק אחרי שקיבלתי את הגימלים, האם זה עדיין תופס לגביי ואני צריך לחזור לבסיס כבר ביום חמישי?

באחרונה שונתה פקודת המטכ"ל 61.0104; לפי הפקודה החדשה, תוקפו של יום ג' הוא מרגע קבלתו ועד השעה 8:00 למחרת. בעבר, במידה ויום ה-ג' נקבע לאחר השעה 8:00 בבוקר, הוא חל עד השעה 8:00 מחרתיים. כך או כך, תוקפו של יום ג' נוסף הוא מהשעה בה פג תוקפו של יום ה-ג' הקודם, ועד השעה 8:00 למחרת. החידוש הוא שגם אם מקבלים את ה-ג' בשעה 21:00, לדוגמה, הרי שהוא תקף רק עד יום המחרת בשעה 8:00. לפי דובר צה"ל, הפקודה שונתה "לצורך יצירת אחידות בין הגורמים המטפלים בצה"ל ובמערכת הבריאות האזרחית".

לשאלתך השנייה, מדובר צה"ל נמסר כי הפקודה שונתה כבר בדצמבר, ובכל מקרה השינוי אכן חל עליך. זאת, כיוון שהוא כבר נכנס לתוקף, ותאריך סיומם של הגימלים נכתב בטופס שניתן לך על ידי הרופא.

אני לוחם, ומשתחרר באוגוסט. האם אני אמור לקבל מענק שחרור של 20,000 שקל?

מענק השחרור ללוחם ששירת 36 חודשים אכן צפוי לעלות מכמעט 10,000 שקלים לכ-20 אלף שקלים – אבל זאת במהלך הדרגתי. החל מהחודש הסכום יעמוד על כ-12 אלף שקל, ובסוף שנת 2016 יעלה לכ-20 אלף. בהתאמה, אגב, יוגדלו בהדרגתיות מענקי השחרור של לוחמי הלחימה (לכ-16 אלף שקל), של שאר המשרתים (לכ-13 אלף שקל) ושל משרתים בשירות האזרחי (לכ-6,000 שקל).

מטייל בטרק (צילום: tbabasade, Istock)
משוחרר בטרק. עדיין לא 20 אלף, אבל גם התוספת הזמנית משמעותית | צילום: tbabasade, Istock

אבא שלי גר בחו"ל. האם יש לי זכויות מיוחדות?

לחייל שאחד מהוריו מתגורר בחו"ל מותרת אחת לשנה יציאה מהארץ לביקור שיימשך לא יותר מ-21 יום. בנוסף, במידה וישנן בעיות סוציאליות או כלכליות ספציפיות, יש לבקש הקלות ת"ש מגורמי הת"ש ביחידה.

איך מגיעים לתפקיד של נהג אמבולנס בצבא?

נהג אמבולנס הוא מקצוע השייך לחיל הרפואה, אך הכשרה למקצוע מבוצעת בבה"ד 6 (בסיס ההדרכה של חיל הלוגיסטיקה). על מנת להיות נהג אמבולנס נדרש המלש"ב להיות בעל רישיון למשאית ועל כן נדרש להיות מיועד למקצוע נהג משא של חיל הלוגיסטיקה או לחילופין להיות בקד"ץ נהיגה. בסיום ההכשרה משובץ החייל באחת מיחידות צה"ל וזאת מוציאה אותו בהתאם להקצאות ולאחר וותק של חצי שנה במקצוע להכשרת נהג אמבולנס בבה"ד 6.

טיפול נמרץ צבאי (צילום: אתר צה"ל)
אמבולנס צה"לי. מצילים חיים | צילום: אתר צה"ל

אני מתגייסת ורוצה להיות בתפקיד מסוים – בקרית שליטה ימית בחיל הים. האם יש אפשרות לבקש את התפקיד בצו ראשון או ביום המא"ה? האם יש אפשרות שאקבל אותו כי אחותי שירתה בו?

לתפקיד זה מתקבלים לאחר הצו הראשון ויום מא"ה, בהתאם לנתונייך. במידה והנתונים שייקבעו יתאימו לתפקיד – הרי שהוא יופיע במנילה שלך ותוכלי לסמן אותו. צה"ל ישקלל את רצונותייך עם צרכיו, וייתכן כי תקבלי את התפקיד. לאחר קביעת נתונייך תוכלי גם להתקשר למוקד המידע למתגייסים של חיל הים בטלפון 03-7377777, לשאול האם נתונייך מתאימים ולציין כי את מעוניינת בתפקיד.

האם ניתן, לאחר שלא עוברים או שלא מסיימים גיבוש של שייטת 13, להגיע לגיבוש מטכ"ל?

בסוף יום סיירות (שנקרא גם יום שדה) מקבל המלש"ב את אחת מן התשובות הבאות: עבר לגיבוש סיירת מטכ"ל, או לגיבוש שייטת 13 או לגיבוש חובלים/צוללות, או לא עבר. מלש"ב שמסיים גיבוש אך לא עובר אותו בהצלחה, מוזמן לראיון צנחנים/אגוז/סטי"לים על פי התאמה ודירוג שאלון העדפות. מלש"ב שלא סיים גיבוש מרכזי, ודירג שאלון העדפות, יזומן לגיבוש צנחנים או לגיבוש סטי"ל על פי דירוגו בשאלון וכשירותו. כלומר, לשאלתך, לא ניתן לעבור מגיבוש שייטת לגיבוש מטכ"ל.

לוחם עם צבעי הסוואה (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
המטרה: להיות לוחם ביחידה מובחרת. השאלה: באיזו יחידה? | צילום: David Silverman, GettyImages IL

>> אפשר לשרת בגולני עם הקלות ת"ש?