"טייסת המסוקים הקרבית מספר 85" (HSC-85) היא אחת הטייסות הייחודיות בעולם ונכון להיום טייסת המסוקים היחידה למבצעים מיוחדים בצי האמריקאי.

בסרטון חדש ורווי אקשן ופאתוס שעלה בימים האחרונים לרשת ניתן לקבל טעימה מפעילות היחידה במבצעים במזרח התיכון ומדינות אפריקה יחד עם יחידות העילית של הצי והמארינס ובראשן יחידת הקומנדו הימי המפורסמת "אריות הים".

היחידה היא המקבילה של הצי ליחידה האווירית המיוחדת 160 "מתגנבי הלילה" מהכוחות המיוחדים של ארה"ב. הטייסים שלה מתמחים בחילוץ טייסים נוטשים ויחידות מיוחדות תחת אש או באופן כזה שאיש לא יידע שהיו שם.

אופי המשימות שלהם דורש מהטייסים יכולות מסובכות ומדויקות הדורשות אימונים רבים ומעט מזה ניתן לראות בסרטון המדובר.

לוחמי היחידה (צילום: Big Red, YouTube)
מומחיות ייחודית. מבצע של היחידה מתוך הסרטון | צילום: Big Red, YouTube

בין השאר רואים שם איך הם מובילים את אנשי אריות הים להשתלט על ספינה שטה במהירות בלב ים. פעולה כזאת דורשת מהטייס להתאים את המסוק שלו לתנועת הספינה והגלים, על מנת לאפשר ללוחמי הקומנדו לגלוש.

עוד ניתן לראות בסרטון איך הם מבצעים טיסות מהירות בגובה נמוך, מצניחים כוחות או מטילים את הלוחמים לים. זו רשימה חלקית בהחלט. מדובר בטייסת המשלבת אנשי מילואים וקבע המפעילה מסוקים מדגם MH-60S "סי הוק" שהותאמו להפעלה של כוחות מיוחדים.

הטייסת משמשת בעיקר בפעולות של אריות הים ומספר יחידות מיוחדות נוספות של הצי, כאשר היא מעניקה לאותן יחידות דרכי פעולה שלא ניתן להשיג עם טייסת מסוקים "רגילה".

הסרטון המציג את פעילות היחידה שעלה לרשת

בעבר היו לצי האמריקאי שתי טייסות כאלה, אולם בשל בעיות תקציב וגם מאבקי כוח של שאר הזרועות המפעילות יחידות דומות, הוחלט שלא לתקצב את שתי הטייסות של הצי למשימות מיוחדות ולמעשה לסגור אותן.

בסופו של דבר ובגלל עומס הפעילות של הכוחות המיוחדים, הקונגרס שהתערב החליט לסגור רק טייסת אחת וכך היחידה המדוברת נשארה פעילה ואף קיבלה מסוקים חדשים - MH-60S כשהיא מספקת בעיקר שירותי חילוץ טייסים ויחידות מיוחדות מעבר לקווי האויב.

כדי להבין את היקף הפעילות שלה נציין כי רק במסגרת הלחימה בעיראק אנשי היחידה ביצעו למעלה מ-2,000 מבצעים ומשימות שונות.

לוחמי היחידה (צילום: Big Red, YouTube)
כמות גדולה של אימונים וגם פעילות מבצעית. היחידה | צילום: Big Red, YouTube