בסוריה הוקמו לא פחות מ-60 חטיבות עם כ-70,000 לוחמים בפיקוד משמרות המהפכה של איראן. כך צוטט לאחרונה יועץ צבאי בכיר למנהיג העליון חמינאי במסיבת עיתונאים. דברים שיכולים ללמד במשהו על הרקע לתקיפות הרבות המיוחסות לישראל, שבאחרונה שבהן פורסם כי מעורב גם המודיעין האמריקאי.

היועץ האיראני הבכיר, גנרל יחיא ראחים סאפווי, אמר כי לפני שחוסל, השלים קאסם סולימאני את הקמת אותן חטיבות לוחמות בסוריה ועוד כמה עשרות בעיראק. סאפווי ציין כי לצד גיוס בני המקום לאותן חטיבות, האיראנים גייסו גם בני לאומים רבים בהם אפגנים ואחרים.

בעקבות הקמת הצבא הזה, האיראנים היו יכולים להוציא את רוב האנשים שלהם שנלחמו במלחמת האזרחים הסורית ולהשאיר שם רק יועצים ומפקדים שמפעילים את אותן חטיבות, לצד מספר מצומצם של כוחות מיוחדים.

לוחמים בליווא אל קודס (צילום: AleppoTodayTV, Twitter)
לוחמי אחת המיליציות שהוקמו בסוריה, ארכיון | צילום: AleppoTodayTV, Twitter

אותו כוח פרוקסי גדול (לחימה באמצעות שליחים) שהאיראנים הקימו שם, הפך לאיום משמעותי על ישראל וכזה שמבצע מהלכים של התחמשות, הקמת עוד ארגונים וכמובן שהברחות של אמצעי לחימה שישראל לא רוצה לראות בסוריה או בלבנון.

לפחות מבחינת מספרית של כוח אדם זה אומר שלאיראנים יש בסוריה ארגון דומה בגודלו לחיזבאללה. נראה שעכשיו הם פועלים כדי לחמש אותו באופן דומה לצבא שהקימו בלבנון בפיקודו של נסראללה ואת זה ישראל לא מוכנה לקבל.

אם לקבל את דבריו של הבכיר האיראני, הרי שזה מסביר את כמות התקיפות הגדולה שמיוחסות לישראל. האיראנים, בניגוד להערכות המוקדמות שהיו בישראל, לא יצאו ולא נטשו את הפרויקט הסורי.

רשת אלמיאדין מפרסמת תיעוד מהתקיפה במזרח סוריה (צילום: al mayadeen)
ההתבססות נמשכת. גם התקיפות. סוריה השבוע | צילום: al mayadeen