שעות אחרי שמקורות זרים דיווחו שישראל תקפה בסוריה, גורם בארצות הברית אמר הבוקר (ראשון) לסוכנות הידיעות AP כי התקיפה המיוחסת לישראל מהלילה התבססה על מודיעין אמריקני. במקביל, התבררו ממדי ההרס לאחר שמקורות זרים פרסמו תמונות של מבנים חרבים שנפגעו לכאורה בתקיפות. על פי דיווחים זרים, בתקיפות נהרגו מעל 20 לוחמים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגורם האמריקני הוסיף כי התקיפות, שבוצעו באזור דיר א-זור ובאלבוכמאל במזרח סוריה, האזור שבו פועלות המיליציות האירניות, בוצעו כנגד שורת מחסני נשק שמיועדים לאחסן אמצעי לחימה אירניים. אותו גורם הוסיף כי המחסנים שנפגעו תומכים בצורה זו או אחרת בתוכנית הגרעין האירנית. הוא ציין גם שמזכיר המדינה מייק פומפאו וראש המוסד יוסי כהן שוחחו על התקיפות ביום שני.

רשת אלמיאדין מפרסמת תיעוד מהתקיפה במזרח סוריה (צילום: al mayadeen)
הנזק מהתקיפות בסוריה שיוחסו לישראל | צילום: al mayadeen
האזורים שבהם התרחשו התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל (צילום: google maps)
האזורים שבהם התרחשו התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל | צילום: google maps

על פי רשת אל ג'זירה, בתקיפות נהרגו לפחות 7 חיילים מצבא סוריה ו-16 לוחמי מילציות שיעיים. רשתות תקשורת נוספות בעולם הערבי מדווחות על מספר הרוגים רב יותר. אחרי התקיפה הלילית, רשת אל-ערביה ציטטה "מקור צבאי ישראלי" כאומר בין היתר: "נגביר את התקיפות בסוריה, אם חיזבאללה יחטוף חייל - נתקוף בנק שלם של מטרות בלבנון".

המטרות שהותקפו הן גם מחסנים שמשמשים לאחסון של אמצעי לחימה, גם מפקדות וגם מתקן אימונים של המיליציות השיעיות שמתאמנות שם לפני שהן נכנסות לעומק סוריה. לפי דיווחים זרים, הושמדו גם כלי רכב השייכים למיליציות. באלבוכמאל ספרו לפחות עשר גיחות של תקיפה נגד שישה יעדים.

לא התקיפה הראשונה במזרח סוריה

לפי מקורות זרים, ישראל תקפה באזור כבר כמה פעמים ולכן המחסנים פוזרו במרחב כדי להקשות על מציאתם, וחלקם גם הוטמנו מתחת לקרקע. נראה כי מטרת התקיפות היא לפגוע בנתיב הברחה יבשתי ולסכל אותו. בנתיב הזה משונעים ככל הנראה אמצעי לחימה שמגיעים מעירק ועוברים בסוריה, ומשם מגיעים גם ללבנון.

רשת אלמיאדין מפרסמת תיעוד מהתקיפה במזרח סוריה (צילום: al mayadeen)
הנזק מהתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל | צילום: al mayadeen

התקיפות המיוחסות לישראל הצליחו לצמצם גם את נתיב ההברחה הימי והאווירי וגם פגעו משמעותית בנתיב היבשתי. נוסף על כך, הן הרחיקו וצמצמו את הנוכחות האירנית במדינה - ובערך מחצית מהאירנים שהיו בסוריה יצאו משם. גם חלק מהבסיסים האירניים בסוריה הוזזו לכיוון עירק, וגם שם, על פי מקורות זרים, ישראל תקפה. 

הלילה דווח ב-N12 כי גורמים צבאיים בסוריה הודיעו שחיל האוויר הישראלי תקף כמה מטרות צבאיות במדינה. ע"פ הדיווח בסוכנות הידיעות הסורית, ישראל תקפה בשעה 01:10, ואז לא דווח על נפגעים. עם זאת, בתקשורת האירנית דיווחו על הגעתם של אמבולנסים למקום בעקבות פצועים והרוגים במתקפה.