בתקופה האחרונה היינו עדים לסדרה של שיגורים וניסויים של טילים חדשים שביצעו כמה ממדינות העולם. אלו של צפון קוריאה ורוסיה מדאיגים במיוחד לאור ההצלחה שלהם להגיע במהירות למרחק רב.

לחלק מהאיומים אין מענה נכון להיום, מה שמעורר כמובן לא מעט דאגות, במיוחד בארה"ב שם גופי המודיעין עוקבים בדריכות אחרי כל פיסת מידע.

Hwasong-15

קוריאה הצפונית ערכה בשבת אחרונה מצעד צבאי לציון 75 שנה לייסוד המפלגה הקומוניסטית. במסגרת המצעד הוצג טיל בין-יבשתי שעל פי הערכות יכול לשאת ראשים מתפצלים, כלומר בראש של טיל יש כמה ראשי נפץ גרעיניים שכל אחד מהם יכול להשמיד מטרה שונה. המשגר הנייד של הטיל כולל 11 גלגלים מכל צד, מה שמעיד על גודלו.

אורך: 21 מטרים.
ראש נפץ: גרעיני.
טווח: הערכה שבין 10,000 ל-13,000 ק"מ.
הנעה: דלק נוזלי, דו שלבית.

Pukguksong-3

טיל נוסף שנראה במצעד ולאחרונה שוגר בקרבת החוף המזרחי של צפון קוריאה מצוללת כשהיא במצב שקוע, כלומר מקשה על גילוי מוקדם.

הטיל (צילום: JUNG YEON-JE/AFP, GettyImages)
הטיל שצפון קוריאה חשפה במצעד צבאי | צילום: JUNG YEON-JE/AFP, GettyImages

הטיל שוגר לטווח של 450 ק"מ ובשיאו הגיע לגובה של 910 ק"מ. נתונים שבהחלט מעוררים דאגה בעולם. שיגור טיל מצוללת שקועה עלול לאפשר להם להגיע לחופי ארה"ב ומדינת אירופה בחשאי כדי לשגר טילים גרעיניים, מה שכמובן מעצים את האיום.

אורך: 8.3 מטר (מוערך).
ראש נפץ: גרעיני.
טווח: 1,900 ק"מ (מוערך).
הנעה: לא ידוע.

זירקון

טיל על קולי שהפך לאחד המאיימים ביותר במאגר הרוסי הוא ה-זירקון. בארה"ב אף היו כאלה שהודו כי נכון להיום אין להם כל מענה הגנתי מפני הטיל הזה.

מה שפוגע ביכולת לגלות את הטיל וליירט אותו היא המהירות האדירה המיוחסת לו, עד 9 מאך, כמו גם היכולת לטוס בגובה רב במיוחד או נמוך במיוחד.

(בסרטון: שיגור הטיל הרוסי)

הטיל יוצב על ספינות וצוללות של רוסיה, מטרתו העיקרית שלל הטיל הן ספינות השטח הגדולות ונושאות המטוסים של ארה"ב. בנוסף רוסיה מפתחת יכול שיגור מהיבשה.

ראש נפץ: 500 ק"ג חומר נפץ, ייתכן שגם גרעיני.
טווח: בין 450 ל-1,000 ק"מ.
הנעה: מנוע על-מגח סילוני (Scramjet).

קינזל

טיל על קולי שיכול להגיע למהירות של 10 מאך, אותו פוטין כינה כ"כלי הנשק המושלם". את הטיל הזה ניתן לשגר גם ממטוסי קרב מסוג מיג 31, כלי טיס מהמהירים של חיל האוויר הרוסי ומאיים בפני עצמו.

ברוסיה טוענים שהטיל הוכיח את יכולתו בשורה של ניסויים. גם במקרה הזה מדובר על מהירות שכמעט ולא ניתן לגלות בזמן.

ראש נפץ: 480 ק"ג חומר נפץ.
טווח: 2,000 ק"מ.
הנעה: מנוע על-מגח סילוני (Scramjet).

מטוס מיג נושא נשק שפיתחה רוסיה (צילום: kremlin.ru)
מטוס מיג 31 עם טיל הקינזל | צילום: kremlin.ru