רוסיה פרסמה היום (רביעי) תיעוד מתרגיל במהלכו שיגרה הפריגטה "אדמירל גרושקוב" טיל שיוט על קולי. בסוכנות הידיעות הרוסית "טאס" נטען שהטיל הגיע למהירות של 8 מאך ופגע במטרה בטווח של 450 ק"מ.

"אתמול בשעה 07:15 ספינת הצי הצפוני שיגרה לראשונה טיל זירקון כחלק מניסויי הטיסה של הטיל", צוטט גנרל ואלרי גראסימוב מצבא רוסיה. "השיגור הוכתר כמוצלח כשהטיל פגע בדיוק במטרה". עוד אמר כי הטיל הגיע לגובה של 28 ק"מ כשהוא עבר את הטווח הזה בזמן של ארבע וחצי דקות בלבד.

רוסיה החלה לפתח את הטיל הזה בשנת 2011 וניסויים בו בוצעו החל משנת 2015. בעבר הנשיא פוטין התייחס בעצמו לפרויקט טילי הזירקון וטען שהוא יכול להגיע למהירות של 9 מאך ועד טווח של 1,000 ק"מ.

הטיל ההיפרסוני נחשב לנשק מאיים ביותר של הרוסים שהמערב עוקב בדאגה אחרי התקדמותו ובמקביל, מנהל מירוץ חימוש לפיתוח אמל"ח דומה, כמו גם מערכות הגנה שיוכלו להתמודד איתו.

ההערכות הן שנכון להיום אין לארה"ב מערכות התראה שיכולות לגלות בזמן את הטיל הזה. לפחות לא מערכות שהכיסוי ההגנתי שלהן הוא מספק. מה שפוגע ביכולת לגלות את הטיל וליירט אותו היא המהירות האדירה המיוחסת לו, כמו גם היכולת לטוס בגובה רב במיוחד או נמוך במיוחד.

הגנרל הרוסי שהתייחס לשיגור הנוכחי, הוסיף שבעתיד הקרוב יתבצעו ניסויים נוספים ובהמשך הצי יצייד את הצוללות וספינות השטח שלו בטילי זירקון. על פי הצהרות הרוסים בכוונתם להכניס את הטיל לשירות עוד השנה, אך ספק רב אם יצליחו בכך.

צוללת רוסית (צילום: RIA Novosti via Getty Images)
צוללת רוסית. שואפים לצייד את הצי בטיל הזה | צילום: RIA Novosti via Getty Images