לבנון חווה בתקופה האחרונה את אחד מהמשברים הכלכליים החמורים ביותר בתולדותיה. המצב שם כל כך חמור, עד כדי דיבורים על פשיטת רגל של המדינה. מה שבאופן טבעי משפיע גם הצבא הלבנוני שגם ככה סובל משורה של משברים.

לאחרונה הוחלט שם על פתרון יצירתי שיסייע להעשיר את הקופה, טיסות תיירות במסוקי הסער של צבא היבשה. בהודעה הרשמית של צבא לבנון נכתב כי הם מציעים לאזרחים ותיירים לראות את "יופייה של לבנון, מלמעלה". כל טיסה תמשך 15 דקות בעלות של 150 דולר.

מסוק נאטו מעל שמי ביירות (צילום: 
Bruno Vincent, GettyImages)
מסוק מעל הים של הבירה ביירות. רעיון יצירתי | צילום: Bruno Vincent, GettyImages

על פי הודעת צבא לבנון על הטיסה יש לשלם במזומן בלבד והן יבוצעו במסוקי הרובינסון R44. כאמור, כל זה נועד לסייע לקופה של צבא לבנון שנמצא במשבר חמור.

לאחרונה החליט צבא לבנון להוציא את הבשר מהמטבחים בבסיסים בשל העלייה הגדולה במחירי המזון במדינה. גם אימונים של כלי רק"ם ורכבים הופסקו כמעט לחלוטין בשל מחירי הדלק. בנוסף לזה נרשם קיצוץ בשכרם של החיילים והקצינים.

רק לפני כשלושה חודשים דווח באל-אח'באר הלבנוני שחיילים רבים ערקו מהצבא בגלל המצב הכלכלי. בנוסף לזה עשרות קצינים, בהם גם מספר לא מבוטל של קולונלים הגישו את התפטרותם.

צבא לבנון מצדו החליט לאסור על אנשיו לצאת לחופשות בחו"ל, בין השאר מחשש שלא יחזרו ללבנון. המצב הפך כל כך חמור, עד כדי שבלבנון החלו לגייס תרומות כדי לסייע לאנשי הקבע. והבעיה, יש לציין, קיימת גם בשאר גופי הביטחון במדינה.

לפני המשבר הגדול חידשה לבנון חלק מהציוד הצבאי שלה, רכש ושדרוג של אמל"ח, מטוסים, נגמ"שים, ספינות ועוד שכולם הגיעו בתרומה מארה"ב, צרפת, בריטניה ועוד, אך במצב הנוכחי ספק מתי יוכלו להתאמן עליהם ולהפעיל אותם מבחינה תקציבית וארגונית.

אמנם מדובר בבעיה ומצוקה לבנונית, אבל גם בישראל מביטים בדאגה לעבר הבעיות של השכנה מצפון. החשש במערכת הביטחון הוא שכמו בעזה, המצוקה הכלכלית ומה שנראה כמו התחלה של איבוד שליטה יביא להסלמה ביטחונית מול ישראל. בעיקר מצד חיזבאללה, שסובל גם הוא מהמצב הכלכלי, שם עלולים לנסות להסיט את חיצי הביקורת בעזרת מלחמה עם ישראל.