ארצות הברית וצרפת ממשיכות לחמש את צבא לבנון. חיל הים הלבנוני יקבל בקרוב שבע ספינות סיור, ארבע מהן מצרפת ועוד שלוש ספינות מסדרת "פרוטקטור" מתוצרת ארה"ב. שתי המעצמות יסייעו ללבנונים במימון הרכש.

"כרגע אנחנו מתאמים עם צרפת ספינות באורך 70-65 מטרים שיתאימו לדרישות הצי", עדכן קומנדר חיסאם דנאוי, מפקד חיל הים של לבנון. "אנחנו עדיין במשא ומתן לגבי מפרט הספינות הצרפתיות ומקווים לחתום על ההסכם בקרוב".

לצורך הרכש של הספינות מצרפת, הממשלה שם צפויה לפתוח מסגרת אשראי בהיקף 488 מיליון דולר כדי שלבנון תוכל לרכוש אמל"ח (אמצעי לחימה) מתוצרתה.

ספינת פטרול פרוטקטור אמריקאית בצי זר (צילום: jon lyall, ShutterStock)
ספינות גדולות וחמושות. "פרוטקטור" מארה"ב שתקבל לבנון | צילום: jon lyall, ShutterStock

כמו כן לבנון תקבל מארה"ב ספינות מסדרת "פרוטקטור". מדובר בספינות גדולות שאורכן 85 מטרים חמושות בתותח מוכוון מכ"ם. במקרה של הצי האמריקאי מדובר גם בתותח טייפון מתוצרת רפאל, אולם סביר שבמקרה הזה הוא יוחלף. עוד חמושה הספינה במקלעים כבדים 0.5 וגם קלים יותר ויש לה מנחת למסוק.

משרד ההגנה האמריקאי דיווח כי המסירה של הספינות לצבא לבנון מתוכננת לשנת 2022 והוסיף כי: "הן יסייעו להתמודד עם האיומים האזוריים ולהשאיר מעברים ימיים פתוחים". בסך הכל ארה"ב תסייע ללבנון בהיקף של 120 מיליון דולר לרכש בשנת 2021, 15 מיליון דולר יותר מבשנה הקודמת.

נכון להיום, חיל הים הלבנוני כולל שבע ספינות סיור מהירות, רובן קטנות. הרכש החדש יכפיל את סד"כ (סדר כוחות) הצי וישדרג את יכולותיו. הלבנונים מעוניינים לרכוש גם מערכות מכ"ם שיגדילו את טווח הכיסוי והשליטה שלהם.

בשנים האחרונות מדינות רבות מחמשות את צבא לבנון באמל"ח מתקדם ואף מטוסים עבור חיל האוויר המקומי. צה"ל לא רואה בו איום גדול, אולם בישראל יודעים שחיזבאללה הגדיל משמעותית את ההשפעה שלו על הצבא הסדיר של לבנון, עד כדי הערכה בישראל במצב של מלחמה צבא לבנון ילחם לצד חיזבאללה.