אחרי שבימים האחרונים קיבלנו הצצה נדירה למרוץ החימוש המדאיג שמנהלות המעצמות, עם תיעוד טילים מאיימים של צפון קוריאה ורוסיה, גם האמריקאים לא מפקירים את הזירה.

בארה"ב מפרסמים בימים האחרונים פרטים חדשים על הטיל העל קולי (היפרסוני) של חיל האוויר האמריקאי, אם תרצו – התשובה שלהם לתמונות מצפון קוריאה ורוסיה.

בריאיון למגזין חיל האוויר אמר גנרל אנדרו גברה, מבכירי פיקוד התקיפה הגלובלי, שהטיל ההיפרסוני החדש AGM-183A מסוגל לטוס במהירות שנעה בין 6.5 מאך ל-8 מאך וש"במהירות הזאת הוא יעבור טווח של 1,600 ק"מ בתוך 10 עד 12 דקות בלבד".

זאת הפעם הראשונה שחיל האוויר האמריקאי מתייחס באופן רשמי ליכולות הטיל ובעיקר למהירות שלו. היעד שלהם הוא יכולת לשגר טיל שיפגע בכל נקודה בעולם עד 60 דקות מרגע השיגור שלו. למעשה מדובר ב"ראש נפץ דואה", כאשר הטיל מגיע לחלל ראש הנפץ נשלף ממנו ואז דואה וצולל מטה לעבר המטרה שלו במהירות היפרסונית.

נראה שהגנרל דיבר על מהירות מוצעת של ראש הקרב הדואה. זאת משום שבעבר סוכנות דארפ"א שאחראית על פיתוח הטיל יחד עם חברת "לוקהיד מרטין", פרסמה שראש הקרב יכול להגיע למהירות חסרת תקדים של 20 מאך. לשם השוואה, רוסיה טוענת שטיל הזירקון שלה יגיע למהירות של 9 מאך.

האמריקאים חשפו שהם עובדים על פיתוח הטיל ביוני 2019, כמו גם את העובדה שניתן לשגר אותו ממפציצים מסוג B-52. בעתיד אלה יישאו שניים ואולי גם ארבעה טילים כאלו. על פי הדיווחים הם אמורים להיות מבצעיים בשנת 2022.

טילים היפרסונים נחשבים לדור הבא בתחום, הם מאפשרים דיוק בפגיעה במטרה תוך יכולת שרידות גבוה והתחמקות ממערך ההגנה האווירית של הצד השני בזכות המהירות האדירה שלהם ואופן הטיסה לעבר המטרה.

השיגור (צילום: mil.ru, YouTube)
נחשב לדור הבא בתחום. המתחרה - טיל הזירקון של רוסיה | צילום: mil.ru, YouTube