צבאות סודן ומצרים פתחו באימון צבאי נרחב במסגרת הידוק היחסים שבין המדינות השכנות לאורכו של הנילוס. בתרגיל משתתפים אלפי חיילים משני הצדדים וזהו האימון המשותף הראשון לשתי המדינות מאז הופל משטרו של עומר אל-בשיר הסודני.

המצרים לא לבד: רוסיה חתמה על הסכם עם סודן במסגרתו יבנה במדינה בסיס לצי הרוסי, שיהפוך לבסיס הצבאי הראשון שלהם באפריקה מזה עשרות שנים.

האירועים האלה מתרחשים על רקע ההתקרבות שנרשמה בין סודן לארה"ב ולמדינת ישראל. נראה שאחרי שממשל טראמפ הודיע כי יוציא את הסודנים מרשימת המדינות תומכות הטרור, הם פתחו במהלך בין לאומי לחיזוק הקשרים והכלכלה שלהם.

במסגרת התרגיל אותו הם עורכים עם המצרים, מקיימים הצבאות אימונים משותפים של יחידות הקומנדו, חילות האוויר וכן חילוץ והצלה. בהודעת הצבא המצרי נמסר כי התרגיל התרגיל המשותף "טופרי הנשק 1" ימשך עד ה-26 לחודש ויתנהל ברובו על אדמת סודן.

התרגיל הזה מתרחש גם על רקע מתיחות אזורית, אחרי שצבא אתיופיה יצא למתקפה נגד המורדים באזור הטיגרי ופליטים רבים נמלטים משם לסודן.

במקרה הרוסי, ההסכם שנחתם כולל פיתוח תשתית ימית שתאפשר נוכחות קבועה של הצי הרוסי בסודן. לפחות 300 אנשי צבא ואזרחים רוסים יוצבו שם דרך קבע ובנוסף, יוקם מתחם לוגיסטי צבאי דרכו הרוסים יוכלו להעביר או לאחסן כל סוג של ציוד צבאי או תחמושת למשך 25 שנים עם אופציה ל-10 שנים נוספות.

המרכז הלוגיסטי הימי בסודן יהיה הבסיס הצבאי הראשון של רוסיה באפריקה מאז קריסת ברית המועצות. באותה תקופה היה למדינה בסיס ימי קבוע בסומליה. זה קורה אחרי שכבר הקימו בסיסים צבאיים בסוריה ובהמשך לזה החלו לחפש דרכים להקים בסיס צבאי קבוע בג'יבוטי, שכבר מארחת בסיסים צרפתים, סינים ואמריקאים, אולם המשא ומתן נכשל וסודן תהיה המוקד הצבאי של הרוסים באפריקה.

צבאות זרים בסוריה (צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP via Getty Images)
חייל מהכוח הרוסי בסוריה. מתרחבים גם לאפריקה | צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP via Getty Images