שיגור כושל של טיל שיוט מספינת חיל הים הרוסי. מדובר על ירי ניסוי של טיל שיוט על קולי מסוג קליבר מספינת הטילים מרשל שפושניקוב, שבוצע ככל הידוע באמצע השבוע שעבר. תיעוד שלו עלה בסוף השבוע לרשת ולכותרות באתרים ביטחוניים בינלאומיים.

בסרטון המצורף שהופץ תחילה ברשת הטלגרם ואורכו כדקה וחצי נראה השיגור המדובר. שלוש שניות לתוך הסרטון מופיע השיגור כשמיד אחר כך ניתן לראות בבירור את הטיל מסתחרר באוויר ונופל מטרים בודדים מהספינה.

בעזרת "בוסטר רקטי" הטיל הזה אמור להגיע לגובה ומהירות מתאימים כדי שמנוע הטיל יטיס אותו לעבר המטרה בטווחים המגיעים עד ל-4,500 ק"מ. בשלב הזה אירע הכשל והטיל יצא משליטה, ביצע כמה סיבובים באוויר והתרסק לים. בכלי התקשורת ברוסיה ציינו שהטיל הכושל לא גרם לנזק והאירוע הסתיים ללא נפגעים.

על פי הדיווחים מדובר בניסוי דגם משודרג של הטיל – NK – כשגם הספינה ממנה שוגר חזרה לאחרונה לים אחרי פרויקט שיפוצים ושדרוג גדול שהפכו אותה מספינה נגד צוללות לספינת טילים רב משימתית.

עוד מדווחים ברוסיה כי כחלק משדרוג היכולות של הספינה שפושניקוב, היא קיבלה יכולות לשגר את טילי ה- Kalibr-NK, מ-16 משגרים, מערכת טילים סוג "אוראן" ומערכות תותחים מוכוונות מכ"ם מתקדמות. בעתיד אמורה להיות לה היכולת גם לשגר טילים היפרסונים מסוג "זירקון".

טיל הקליבר הינו אחד ממערכות הנשק המתקדמות והמשמעותיות בצי הרוסי, שבין השאר הופעל גם נגד מטרות ברוסיה. הטיל נכנס לשירות ב-2012 ומאז עבר מספר שדרוגים לשיפור יכולות.

ניתן לשגר אותו מספינות, צוללות וממשגרים קרקעיים ומטוסים. במהלך המעוף שלו הוא טס בגובה פני הים במהירות גבוהה, מה שמקשה מאוד על הגילוי והירוט שלו.

ככל הידוע, הפעם הראשונה שבה הצי הרוסי הפעיל את הטיל הזה בפעילות מבצעית, הייתה בשנת 2015 אז שוגר מהים הכספי מטח טילי קליבר לעבר 11 יעדים שכולם נפגעו. באותה השנה בוצע שיגור נוסף של 18 טילים ממספר ספינות לעבר יעדי דאע"ש בסוריה.

ב-2018, ספינות וצוללות של הצי הרוסי שיגרו את המטח הגדול ביותר של טילי קליבר לעבר יעדים בסוריה. זאת בתגובה להפלתו של מטוס סוחוי 25 אותו הטיס מייג'ור רומן פיליפוב, שהעדיף להתאבד עם רימון כדי לא ליפול בשבי.

התיעוד (צילום: Чингис Дамбиев, youtube)
הרגעים שאחרי נפילת הטיל למים סמוך לספינה | צילום: Чингис Дамбиев, youtube