לראשונה בהיסטוריה של הצי האמריקאי, אישה תפקד על אחת מ-11 נושאות המטוסים הגרעיניות. מדובר בקפטן אמי באורנשמידט, שבשנת 2016 הייתה האישה הראשונה שמונתה להיות סגנית מפקד נושאת מטוסים גרעינית ה"אברהם לינקולן" עליה משרתים 5,000 אנשי צוות.

הקפטן (Capt. Amy N. Bauernschmidt) מונתה כחלק מסבב של שישה מפקדים חדשים עליו הוחלט ושצפויים להיכנס לתפקידם בשנת 2022. בצי האמריקאי הדגישו שמדובר במינוי היסטורי של קצינה בכירה שכבר פרצה לאורך הקריירה שלה כמה תקרות זכוכית.

באורנשמידט טייסת מסוקים בהכשרתה וסיימה קורס טיס בשנת 1996 - השנה בה שינו את החוק והצי אישר לנשים לשרת על ספינות המלחמה וכלי טיס. "החוק הזה שינה לחלוטין את חיי", סיפרה בריאיון משנת 2018. "אני מקווה שאני מנהיגה טובה ומנטורית גם לגברים וגם לנשים בשירות", הוסיפה.

על פי הצי יש לה למעלה מ-3,000 שעות טיסה על מסוקים מדגמים שונים. בתחילת הקריירה שלה הסומכה להטיס מסוקי סי הוק בטייסת שהתמחתה בלוחמה נגד צוללות, זמן קצר לאחר מכן נשלחה למפרץ הפרסי כחלק מצוות המסוק של ספינת הטילים "ג'ון יאנג".

בהמשך הייתה מדריכת טיסה ולאחר מכן שירתה כקצינה בכירה בכנף התקיפה ה-7 על נושאת המטוסים "ג'ון סטאניס". על גבי נושאות מטוסים אחרות היא יצאה לפריסות ארוכות וביצעה משימות מבצעיות בעיראק, אפגניסטן, ומדינות נוספות.

אחרי מספר תפקידי מטה ושטח פיקדה על טייסת "הספרטנים" שמתמחה בלוחמה נגד צוללות, ל"א וחילוצים. כמפקדת הטייסת הובילה את אנשיה למשימות במסגרת מבצע "חירות נצחית" נגד ארגוני הטאליבן ואל קאעידה.

נושאת המטוסים (צילום: Seth C. Peterson/U.S. Navy/Getty Images)
נושאת המטוסים אברהם לינקולן עליה שירתה באורנשמידט | צילום: Seth C. Peterson/U.S. Navy/Getty Images

אגב, זה היה שבוע היסטורי של הצי האמריקאי, אחרי שלוטננט קומנדר קיילה בארון, מי שהייתה קצינת הצוללות הראשונה בצי, נבחרה על ידי נאס"א לקבוצה של אסטרונאוטים שישלחו למשימה על הירח בשנת 2024 במסגרת תכנית ארטמיס 3.

קצינת הצוללות בארון סיימה את הכשרתה בשנת 2010 אז נשלחה לשרת על צוללת טילים בליסטיים "אוהיו" ולאחר מכן על הצוללת "מיין". בשנת 2017 היא נבחרה על ידי נאס"א לתכנית הכשרת אסטרונאוטים.