כלב של צבא ארה"ב והמפעיל שלו זכו במדליית גבורה אחרי שחשפו זירת מטענים והצילו את חייהם של לוחמים רבים. מדובר בכוח אמריקאי שהיה בפעולה בסוריה כחלק מהמלחמה נגד המדינה האסלאמית, שרידי דאע"ש שעדיין פעילים בשטח.

השניים קיבלו את מדליית השירות הראוי לשבח בתוספת האות C שמשדרגת את גובה העיטור ומסמלת תפקוד מופתי והישג בתנאי קרב.

על פי הודעת צבא ארה"ב הכלב המכונה פריץ, בן 4.5, הצטרף לשירות בספטמבר 2018 ואילו המפעיל שלו, סמל מייקל רמירז, התגייס לצבא בשנת 2014. השניים נמצאים בסוריה כחלק מצוות הקרב ה-1 בדיביזיה 25.

בחודש נובמבר האחרון הם יצאו לסיור יחד עם צוות מומחים צבאי לקשרים עם אזרחיים כשלפתע, קבוצה של אזרחים דיווחה לכוח על שרידים מיחידת דאע"ש שנלחמה באזור.

"תוך שהם סורקים לכיוון האויב פריץ התנהג שונה סמוך למה שנראה כמו שיח גדול", נכתב בהודעת הצבא. "שינוי התנהגות זה מלמד על כך שהכלב זיהה איום ואכן בבדיקה של הלוחמים התברר שהשיח הגדול היה ממולכד וחלק מזירת מטענים. הכלב והמפעיל שלו הצילו את חבריהם ליחידה מפגיעה".

הכלב (צילום: CJTFOIR, Twitter)
הכלב פריץ והכלבן שלו מקבלים את האות | צילום: CJTFOIR, Twitter

מהודעת הצבא האמריקאי עולה כי זאת הפעם הראשונה שכלב צבאי חושף זירת מטענים מאז שנת 2018. עוד הדגישו שאחרי המשימה הכלב פריץ זכה לקבל תשומת לב מיוחדת ותוספת מזון מפנק, כדי ללמד אותו על הצלחתו כמובן שגם להביע הוקרה.

השניים קיבלו את המדליה מידיו של גנרל לארי באריס, שגם הצמיד אותה לצווארו של הכלב פריץ "בגין יכולות ייחודיות של הכלב והישגים ראויים לציון מיוחד".

מדובר במדליה שנוצרה ב-1945. הכלב הכי מפורסם שקיבל עיטור במסגרת המערכה הזו הוא "קונאן" מיחידת דלתא שהשתתף במבצע לחיסול אבו באקר אל בגדאדי מנהיג דאע"ש וקיבל עיטור מנשיא ארה"ב היוצא דונאלד טראמפ. קונאן אף נפצע בפעולה, אחרי שאחד מאנשיו של בגדאדי פוצץ את עצמו על הכוחות שביצעו את הפשיטה.