חיל האוויר הסורי ממשיך להשתקם. טייסי מיג-29 של חיל האוויר הסורי החלו להתאמן בקרבות אוויר, אחרי כמעט עשור שזה לא קרה. הטייסים הסורים מקבלים את ההכשרה שלהם מיועצים של חיל האוויר הרוסי בבסיס T-4.

על פי הדיווחים, לראשונה הם גם ביצעו ירי של טילי אוויר-אוויר מונחים מסוג R-73. מכיוון שלארגוני המורדים אין חיל אוויר או מטוסי קרב בכלל, הרי שמדובר בשיקום חיל האוויר הסורי שנועד להתמודד עם חדירות על פי פרסומים זרים של מטוסי קרב ישראלים, אמריקאים וטורקים לשמי המדינה.

בתקשורת הרוסית דיווחו כי חיל האוויר הסורי קיבל מרוסיה משלוח של טילים מסוג R-73 "וימפל", טיל אוויר-אוויר מונחה חום לטווח קצר. לא ברור כמה מהטילים האלה נשלחו לסוריה, אולם בכתבה שפורסמה בטלוויזיה הרוסית, ניתן לראות את הטייסים הסורים עם מטוסי המיג-29 כשהם חמושים בטילים האלה כשהמריאו לגיחות אימון בהובלת הטייסים הרוסים.

"שלב חשוב בהכשרת כל טייס הוא שיגורים של טילי אוויר-אוויר מונחים", צוטט מפקד טייסת בחיל האוויר הרוסי שמוצב בסוריה. "לראשונה, טייסים סורים השתמשו בטילים מונחים מסוג R-73 ממטוסי מיג-29. בעתיד, אנו מתכננים לשפר את הטקטיקה של ניהול קרב אוויר קרוב וארוך טווח על מנת למנוע פרובוקציות בשמי סוריה ובקרבת גבולותיה".

קרבות האוויר וירי הטיל (צילום: tvzvezda.ru)
מתוך כתבה שפורסמה בטלוויזיה הרוסית על התרגיל בסוריה | צילום: tvzvezda.ru

דברי הקצין הרוסי יותר ממרמזים מי האויב. כאמור שמי סוריה פרוצים לחלוטין כאשר חוץ מתקיפות המיוחסות לישראל, גם האמריקאים מבצעים שם תקיפות באופן שגרתי ובצפון המדינה פועל גם חיל האוויר הטורקי. לפחות בהקשר של חיל האוויר הישראלי יש לציין שהמהלך הזה נצפה בעבר ונעשו הכנות כדי להתכונן לסיטואציות כאלה.

הרוסים כפי שפרסמנו בעבר, פועלים באופן משמעותי כדי לחזק את חיל האוויר הסורי. ההכשרה של הטייסים הסורים התבצעה בבסיס T-4, המוכר בין השאר מהתקיפות המיוחסות לחיל האוויר הישראלי.

רוסיה שלחה לאחרונה מטוסי מיג-29 מדגם SM המתקדם, כשבנוסף לזה הרוסים גם שדרגו את הדגמים הישנים לדגם הזה. הערכה היא שלחיל האוויר הסורי יש בין 20 ל-25 מטוסי קרב מהדגם הזה. משימתו של המיג-29 להשיג עליונות אווירית בכל מזג אוויר לאורך כל שעות היממה כאשר יש לו גם יכולות תקיפה של מטרות קרקעיות. מדובר באחד ממטוסי הקרב המוצלחים ביותר של התעשייה הרוסית.

"זה נכון שאין לנו מטוסים מאוד מודרניים, אבל אנחנו שומרים אותם במצב קרבי", צוטט טייס מיג סורי בתקשורת הרוסית. "כל התחזוקה השוטפת מתבצעת בזמן. אנו מאמינים בכלי הנשק שלנו, במדינה שלנו ובעתיד, בו תהיה לנו הזדמנות לטוס על דור חדש של מטוסי קרב".

קרבות האוויר וירי הטיל (צילום: tvzvezda.ru)
מתוך כתבה שפורסמה בטלוויזיה הרוסית על התרגיל בסוריה | צילום: tvzvezda.ru