נושאת המטוסים האמריקאית "דווייט אייזנהאואר" (CVN-69) וקבוצת הקרב שלה חצו בסוף השבוע האחרון את תעלת סואץ, אחרי חילוץ ספינת הענק שנתקעה שם ושחרור הפקק העצום.

לפני חציית התעלה, ב-31 לחודש, נושאות המטוסים האמריקאית הצטרפה למבצע נגד דאע"ש בסוריה ועיראק והחלה לשגר תקיפות ממזרח הים התיכון. דובר קבוצת הקרב דיווח כי טייסות הקרב שעל נושאת המטוסים ביצעו 300 גיחות תקיפה בצפון עיראק, השמידו למעלה מ-120 מטרות והרגו 27 מחבלים.

על סיפונה של ה"אייזנהאואר" נמצאת כנף 3 "גרזן הקרב" במסגרתה פועלות ארבע טייסות קרב עם מטוסי F/A-18 "סופר צרעה" מדגמים שונים כמו גם טייסת לוחמה אלקטרונית, תובלה ומסוקים. קבוצת הקרב כוללת גם שלוש סיירות טילים וככל הנראה שגם צוללת אחת או יותר.

ה"פריסה" (משימה) שלה שהחלה לפני כחמישה שבועות נפתחה באימון משותף עם חיל האוויר והצי של מרוקו ולאחר מכן נמשכה באימון בינלאומי בהובלת רומניה. משם הם היו אמורים לחצות את התעלה דרומה אך חצייה זו התעכבה בגלל הפקק המדובר. בין הספינות הרבות שנתקעו בתעלה החסומה, היו אגב גם כמה ספינות של הצי הרוסי.

אחרי שקבוצת הקרב האמריקאית יצאה מהים התיכון לים האדום דרך תעלת סואץ, היא תמשיך את התקיפות שלה מהמיקום החדש ובנוסף תשתף פעולה עם צבאות באזור במשימות ואימונים משותפים.

לפני מספר ימים ארה"ב ביקשה מצרפת שנושאת המטוסים שלה, שארל דה גול, תפקד על קבוצת הקרב הימית שלה במפרץ הפרסי, "כוח משימה 50". יתכן שה"אייזנהאואר" בדרך לשם ונוצר עיכוב בהגעה בגלל חסימת תעלת סואץ.

נושאת המטוסים (צילום: Ryan D. McLearnon/U.S. Navy via Getty Images)
נושאת המטוסים האמריקאית דווייט אייזנהאואר | צילום: Ryan D. McLearnon/U.S. Navy via Getty Images